KPK je informacijah Siola ugotovil, da navedbe v prijavi poslanca Zorana Mojškerca komisiji niso dovolj dobra podlaga za utemeljen sum kršitve, kar zadeva poslančevo premoženjsko stanje in pristojnosti protikorupcijske komisije, da ga preiskuje. Obravnavo prijave Mojškerca so zato zavrnili. Poslanec naj po njihovih ugotovitvah prav tako ne bi kršil predpisov tudi z vidika pristojnosti drugih organov, dodaja omenjeni portal.
Ko smo poročali lani spomladi, je konec marca parlamentarna komisija zaslišala omenjenega poslanca, ki pa na njihova vprašanja ni želel odgovarjati, zato so ga kaznovali z denarno kaznijo v višini 278 evrov. Vprašanja so se vrtela predvsem okoli njegovega nekdanjega podjetja Geopolar Zaščite, ki izdaja tudi medijska portala Utrip-Ljubljana in Notranjska.si ter o sodelovanju z Boštjanom Auerjem, enem od kandidatov SDS za položaje v javnih podjetjih. Aver je namreč do julija 2021 vodil Komunalno podjetje Logatec, kjer je bil Mojškerc do nastopa poslanske funkcije nadzornik.
Mojškerc na večino vprašanj komisije v zvezi s svojim nekdanjim podjetjem in medijskima portaloma ni želel odgovarjati ali pa se ni spomnil. Komisijo je med drugim zanimalo, zakaj je Geopolar Zaščite prejemal denar od ljubljanske občine, pa tudi, ali si je Mojškerc sredstva podjetja prenakazoval na osebni račun ter ali je gotovino predal komu od vodilnih v stranki SDS, na primer predsedniku stranke Janezu Janši ali njenemu generalnemu sekretarju Borutu Dolancu.
Takratna predsednica preiskovalne komisije, Mojca Šetinc Pašek, je na novinarski konferenci sredi aprila povedala, da so Mojškerca zaradi suma kršitve zakona o integriteti prijavili KPK-ju.
Preiskovalna komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank, predvsem financiranja največje opozicijske stranke pred zadnjimi volitvami, je novembra sprejela vmesno poročilo o delu komisije. Pri primeru poslanca Mojškerca sta se komisiji po besedah njene predsednice izrisali dve zgodbi. Prva je sum izdaje fiktivnih računov za izvajanje izobraževanj mestne svetniške skupine stranke SDS v Mestni občini Ljubljana, druga pa sum zlorabe položaja in pranja denarja v primeru poslov med podjetjem Geopolar in Boštjanom Auerjem.
Kot piše Siol, je komisija kot domnevno sporna navedla izobraževanja svetniške skupine med letoma 2019 in 2022. Za ta je ljubljanska občina podjetju Geopolar, ki je bilo takrat v stoodstotni lasti Mojškerca, plačala 41.000 evrov, kar v tem obdobju pomeni skoraj polovico vseh prihodkov. Komisija je sumila, da izobraževanje ni bilo nikoli izvedeno, saj naj bi iz dokumentacije tudi izhajalo, da je poslanec denar praviloma še isti dan nakazal na enega od svojih osebnih transakcijskih računov, nato pa ga dvigoval v gotovini, pojasnjujejo pri omenjenem portalu.
A kot navajajo, je KPK predlog preiskovalne komisije zavrnil in postopek v delu glede prijave premoženjskega stanja s tem ustavila: "Na podlagi zbrane dokumentacije v zvezi s prijavo premoženjskega stanja poslanca Zorana Mojškerca, ki je zavezanec za poročanje premoženjskega stanja po ZIntPK, je bilo ugotovljeno, da navedbe iz prijave ne dajejo podlage za utemeljen sum kršitve iz pristojnosti Komisije s področja premoženjskega stanja in da zadeva ne vsebuje znakov kršitev predpisov ali drugih relevantnih informacij iz pristojnosti drugih organov," povzemajo utemeljitev KPK-ja.
Vprašanja v zvezi s tem smo na KPK naslovili tudi mi, odgovore bomo objavili, ko jih prejmejo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.