Kako gre skupaj huda graja Zorana Jakovića na račun prejšnje vlade, ko je v torek dejal, da "smo pokazali mračnim silam, tistim, ki želijo preoblikovati zgodovino, da nimajo prostora v vladi," s tem, da je eden od ministrov te iste vlade pet mesecev kasneje kandidat za mestnega svetnika na listi tega istega župana?
"Zelo. Kajti govorimo o tem, da je bil on sicer v vladi in je imel samo dve možnosti; vlado zapustiti ali ostati. On ni bil član te stranke, ki je vodila celo vlado. Koritnik kot minister za javno upravo je delal v dobro vseh občin. Jaz imam z njim dobre izkušnje," pojasnjuje Janković.
In obratno: kakšen miselni preskok je potreben za politični prestop z desne na levo? "Zame ni nobenega miselnega preskoka. Preveč ljudi je obremenjenih s tem, da druge tlačijo v neke predalčke. Zakaj je tako, ne vem. Da je pa to škodljivo, ta razdvojenost na naši ali vaši, je pa dejstvo," na drugi strani meni nekdanji minister za javno upravo Boštjan Koritnik.
Neuradno se mu obeta mesto podžupana
Neuradno se Koritniku, ki za 45-članski mestni svet kot 17. kandidira na listi Zorana Jankovića, obeta zelo pomemben položaj podžupana. "Misim, glejte o možnostih ... Nikoli ničesar ne izključuj, kaj več pa težko povem," dodaja Koritnik.
Kaj pa pravi Janković? Ali obstaja opcija, da bo Koritnik podžupan? "Počakajmo, pa povemo. Ne prehitevajmo nič," odgovarja ljubljanski župan.
Koritnik je bil kot minister za javno upravo med drugim tudi skrbnik posebnega zakona o glavnem mestu. Kar nekateri pri premiku na lokalno politično raven vidijo kot njegovo strokovno prednost. Drugi pa opozarjajo na možen konflikt interesov.
Po informacijah več virov naj bi bil dogovor o tem menda sklenjen že v času Janševe vlade, kjer se je dotični minister sicer večkrat znašel v nemilosti tedanjega premierja. "Ne drži. Ampak o tem, kdo bodo vse podžupani ... mi ostajamo v tej sestavi, ki jo poznate, se bomo odločali po volitvah," še pravi Janković, Koritnik pa: "Tak dogovor bi bil po eni strani, ker volitve šele bodo, račun brez krčmarja. Kot veste, je lahko podžupan samo tisti, ki je izvoljen za mestnega svetnika na listi. In midva, ne jaz ne župan Janković, nisva človeka, ki bi delala takšne računice."
Pot po sledi denarja sicer pokaže, da Koritnik ni prvi in edini minister za javno upravo, s katerim ljubljanski župan dobro sodeluje. Po javno dostopnih finančnih transakcijah je nekdanji Cerarjev resorni minister Boris Koprivnikar kot svetovalec od leta 2019 v poslih z Mestno občino Ljubljana zaslužil 60 tisoč evrov. Z Zdravstvenim domom Ljubljana pa še dodatnih 26 tisoč evrov.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.