Slovenija

Accetto: Ustavno sodišče veliko dela, a pripad kljub temu neobvladljiv

Ljubljana, 09. 06. 2023 12.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predsednik ustavnega sodišča Matej Accetto je ob predstavitvi letnega poročila za lansko leto pričakovano opozoril na velik pripad zadev. Število nerešenih zadev so lani z "naporom, ki ni trajno vzdržen", sicer uspeli zmanjšati, "a je pripad vseeno težko obvladovati". Kritičen je bil do poskusov diskreditacije sodišča in sodnikov.

Predsednik ustavnega sodišča Matej Accetto.
Predsednik ustavnega sodišča Matej Accetto. FOTO: Bobo

Accetto je opozoril, da ustavno sodišče že več kot 15 let opozarja na visok pripad zadev in poziva k spremembam zakonodaje, ki bi ga razbremenilo.

Izpostavil je, da so lansko leto začeli z več kot 2700 nerešenimi zadevami, če odštejejo množične oziroma enakovrstne, pa jih je bilo nekaj več kot 2000. Rešili so 2658 zadev oziroma skoraj 1660 brez množičnih. "Če podatek primerjamo s povprečjem zadnjih sedmih let, je bilo lani rešenih za okoli 40 odstotkov več zadev," je izpostavil.

Opozoril je tudi na čas trajanja postopkov. Lani v začetku leta so imeli na sodišču še sedem zadev, ki so bile vložene leta 2016, skupaj pa je bilo 553 zadev starejših od dveh let. Na koncu leta niso imeli nobene nerešene zadeve več iz let 2016, pa tudi 2017 ne, 315 zadev pa je bilo starejših od dveh let.

Napredek so po besedah Accetta dosegli z dodatnimi napori, ki pa niso trajno vzdržni. Kljub temu pa je nerešenih zadev še vedno veliko, je dejal.

Poziv k spremembi ustave ali zakonodaje

Zato na ustavnem sodišču znova pozivajo tudi druge nosilce oblasti, da prevzamejo soodgovornost in naj pomagajo ustavnemu sodišču, po možnosti s spremembo ustave, če to ne bo mogoče, pa zakonodaje, želijo si tudi kadrovske in prostorske okrepitve.

"Vloga ustavnega sodišča je, da postavlja precedenčne standarde," je opozoril Accetto, zato meni, da mora biti ustavnemu sodišču olajšana možnost, da samo odbere take primere.

Letno poročilo ustavnega sodišča
Letno poročilo ustavnega sodišča FOTO: Bobo

Dotaknil se je tudi odzivov na delo ustavnega sodišča. Kot je dejal, so bili nekajkrat priča tudi shodom pred stavbo sodišča, česar prej niso bili vajeni. Še večkrat pa so deležni odzivov tako strokovne kot splošne javnosti na sprejete odločitve. "Da je odziv kritičen, razumemo, celo sprejemamo, pozdravljamo, smo zanj hvaležni," je dejal Accetto in dejal, da je še bolj dobrodošlo, če se argumentirana strokovna stališča pojavijo že pred odločitvijo ustavnega sodišča, če so primerno izražena.

"Problem nastane, ko se kritika prelevi v osebno ali sistemsko spodkopavanje sodišča, ki je škodljivo za institucijo ali žaljivo za sodnike in pomeni diskreditacijo sodišča in sodnikov," je dejal Accetto.

Obrnil se je tudi na medije, ki želijo priti do informacij o odločitvah takoj po sejah sodišča in opozoril, da se delo na zadevi ne konča s sejo, saj se lahko tam sprejeta odločitev "še dopolni, ponovno pretehta, pripravijo se ločena mnenja, in ta včasih vodijo do tega, da sodniki ob tem spremenijo kak pogled na zadevo". "Dokler zadeva ne gre iz hiše, zato ustavno sodišče ne more pojasnjevati, kaj je sprejelo na seji, ker se to še lahko spremeni," je pojasnil in dodal, da so vrata sodišča med obravnavo zadev z razlogom zaprta.

Accetto se do ločenih mnenj ustavnih sodnikov ni želel opredeljevati

Accetto sicer meni, da klima, ko se javnost preveč ukvarja s tem, da gleda pod prste ustavnemu sodišču, ni dobrodošla, je pa prepričan, da so se ustavni sodniki sposobni upreti pritiskom.

Accetto je odgovarjal tudi na novinarska vprašanja glede novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). "Dejstvo, da smo ustavni sodniki o noveli zakona o RTVS odločali na desetih sejah, pove, da se sodišče zadeve ni lotilo zlahka," je poudaril in dodal, da so zaradi razprave o noveli zakona o RTVS nekoliko trpele druge zadeve. Zagotovil je, da je odločanje o tej zadevi za ustavno sodišče še vedno absolutno prednostno, za naravo takšnih zadev pa velja, da se jim ustavno sodišče hitreje posveti. "Tudi v tem primeru ste lahko zelo dobro videli, da smo se tega držali oziroma več kot držali in se zelo intenzivno ukvarjali s to zadevo," je poudaril.

Accettu se zdi  nepredstavljivo, da bi sodnik, kadar se z odločitvijo ne strinja, zapustil sejo ustavnega sodišča.
Accettu se zdi nepredstavljivo, da bi sodnik, kadar se z odločitvijo ne strinja, zapustil sejo ustavnega sodišča. FOTO: Bobo

Do vsebine ločenih mnenj ustavnih sodnikov, ki so odločali o noveli zakona o RTVS, se Accetto ni želel opredeljevati, se mu pa zdi pozitivno, da je struktura ustavnega sodišča raznolika in da imajo sodniki različna mnenja ali poglede na zadeve, o katerih razpravljajo. Kadar se mnenja krešejo in nizajo argumenti, se lahko odločitev spremeni ali celo izboljša, je poudaril in dodal, da je na idejo polarizacije oziroma razhajanj med mnenji mogoče gledati pozitivno.

Se mu pa zdi nepredstavljivo, da bi sodnik, kadar se z odločitvijo ne strinja, zapustil sejo ustavnega sodišča in s tem onemogočil odločanje o zadevi. Ustavno sodišče mora biti učinkovito, ustavni sodniki morajo sodelovati, "tudi pri glasovanju nimamo pravice, da bi se vzdržali," je poudaril.

Razumljivo je, je dodal, da se kdaj zgodi, da ustavni sodniki iz različnih razlogov niso prisotni na seji, ni pa še prišlo do situacije, da bi bilo sodišče zaradi takšnih odsotnosti sistemsko onemogočeno, je poudaril med drugim.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (63)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dacar
12. 12. 2023 12.34
Dragi gospodje sodniki in ostali ki se tako ali drugače ukvarjate s pravom, kolikor mi je znano je rimsko pravo podlaga za moderen razvoj prava v demokratični družbi. Ne zanima me kam ste politično obrnjeni ampak me zanima vaša presoja zakonov in me zanima tudi ali obstajajo varovalke v zakonu, ki bodo preprečile nadaljnje kršitve s katerimi nas obmetavajo primitivci, ki ne razumejo določenih pravnih sklopov. Torej zakoni obstajajo ampak se nihče tega ne drži zato so morda vse oči obrnjene v vašo smer, kjer pričakujemo da vse stranke v postopku umirite in z zakonom pokažete, kaj se sme in kaj ne. Torej pričakujemo tudi da v svojih vrstah naredite red. Za vas veljajo določena pravila, kot povsod v sodobnem svetu, in če se nekdo ne drži pravil ga je potrebno ali opozoriti ali kaznovati. Nihče ni vseveden in nihče na žalost ne more delati kar misli da lahko!
ap100
10. 06. 2023 08.40
-1
seveda veliko dela če se samo z zakonom o rtv ukvarja nekaj mesecev- - ampak premetavanje peska iz enega na drug kup ne prinaša rezultatov ali učinka
frenk707
09. 06. 2023 19.11
+2
Po zaslugi US smo ta teden na nacionalki gledali dve odlični oddaji, dva prenosa in sicer dve seji novega sveta RTV, v katerih se je sfižila ideja vodstva rtv, da bi osramotilo novi svet zavoda.
JApajaDAja
09. 06. 2023 19.27
-3
iskriv
09. 06. 2023 18.03
+5
Vsaj na ustavnem sodišču nebi smelo prihajati do politične polarizacije , s tem pada kredibilnost tej ustanovi ! Strankarski sodniki na ustavnem sodišču ne bi smeli obstajati , kajti strankarski sodniki igrajo igre pod vplivom in narekom vodij strank in s tem ovirajo delo ustavnega sodišča , mu jemljejo kredibilnost in verovanje v poštenost odločitev !
frenk707
09. 06. 2023 17.23
+0
Veseli dejstvo, da blokada delovanja US ni uspela..
frenk707
09. 06. 2023 17.22
+2
Pomembno je, da so uspeli odpraviti odločbo o delnem zadržanju zakona o RTV. Bravo sodišče in hvala sodniku Svetliču, da se je zmogel otresti pričakovanj in ravnal tako, kot se za ustavnega sodnika spodobi,... da se udeleži seje, glasuje proti in napiše ločeno odklonilno mnenje.
ajdanakolesu
09. 06. 2023 16.52
+2
Mene pa zanima, če bi jaz posilila g.sodnika, ker sem pet let vdova in trpim hudo pomanjkanje seksa, ali boste tudi meni dosodili pogojno kazen, tako kot tistemu Palestinci ?
User300173
09. 06. 2023 14.35
+6
Sedaj je priložnost, da se sodnika katera sta obstruirala odločitve, ustrezno sankcionira. Zavestno sta se odpovedala svojim delovnim zadolzitvam, za katere sta postavljena, to je sprejemanje sodb. To je najhujša delovna kršitev, zavestno neopravljanje delovnih dolžnosti. Zato ker je ustavni sodnik lahko počne kar hoče? Misli da je politik v DZ? Najprej urediti na US, potem naprej. Torej, sodnika na disciplinsko ali kar tožiti na sodišču za ogrožanje ustavne ureditve v državi. Bomo videli, če bodo v bodoče se bežali iz sodišča. Tudi poslanci imajo mandat odločanja in ne vezanja iz DZ. Tudi v DZ so plačani za odločanje v našem imenu, za nedelo jih nočemo plačevati. Odbiti dnevnico od plače.
fverdi
09. 06. 2023 15.18
+1
Točno tako, gospod Acceto, zahtevamo, da odstopite, potem ko ste dopustili eno največjih zlorab Ustavnega sodišča republike Slovenije.
borjac
09. 06. 2023 15.18
+6
Če to delovanje, Ustavnih sodnikov, ki so samovoljno zapuščali seje US in s tem ovirali delovanje US in ga v trenutkih z svojo neodgovornostjo blokirali, ali pa celo rušili Pravni red v Državi, kajti indici kažejo, da so to delali namerno, zaradi izrazite Politične pripadnosti, torej če to zelo poenostavimo, so ti US zapuščali svoje delovno mesto za katerega so plačani, in to kar tako, kakor se jim je izvolilo, TO JE DELOVNI PREKRŠEK ZA KATEREGA BI MORALI ODGOVARJATI.
borjac
09. 06. 2023 15.32
+5
Še nekaj sem pozabil dodati, USTAVNI SODNIKI NIMAJO PRAVICE DO OBSTRUKCIJE, KAJTI ONI SO KONČNA AVTORITETA PRAVNE DRŽAVE, ONI SE MORAJO ODLOČITI IN PIKA, ČE TEGA NISO SPOSOBNI , NAJ NAPIŠEJO ODSTOPNO IZJAVO, IN GREDO OPRAVLJATI KAKŠNO DRUGO MANJ ODGOVORNO DELO, TUDI TO JE MOŽNO.
xoxotox6
09. 06. 2023 14.34
+1
ker intimno imitirajo in gravitirajo v serbsovieski sistem b ilahko kot serbijanski kardiologi med počitnicami odpravljali zaostanke-pripad. človek bi od "visokoizobraženih" z omejenim razumom pričakoval da ne gre nekdo na delopust čeprav ni opravil svojega preplačanega dela???????????
Groucho Marx
09. 06. 2023 14.31
+3
Kakšna beseda je to pripad, a to je iz nekega pravniškega novoreka?
JApajaDAja
09. 06. 2023 14.41
+1
slo jezik se bogati...časovnice, nasloviti, opolnomočiti...za narod-pobegniti!
igy02
09. 06. 2023 14.25
+7
Temu bi morali ne odvzeti doktorat, ampak spričevalo osnovne šole,
ROMELS
09. 06. 2023 14.15
+4
Mogoče veliko dela na tem, da bi delalo?????????????
zaba67
09. 06. 2023 14.12
+7
palček smuk govori pravljice za lahko noč, sodiščem zaupa samo še mafija in kriminalci...
biggbrader
09. 06. 2023 14.06
+6
Meni že od nekdaj deluje zelo utrujen.
Slovenska pomlad
09. 06. 2023 13.57
+11
Je pa res,da smo Svetliču mogoče delali krivico,izkazal se je za mnogo bolj avtonomnega in strokovnega,kot se je mislilo.
Belabreza
09. 06. 2023 14.08
-3
Ja, res, na to kot kaže v SĐS sekti niso niti pomislili, da bo možakar razmišljal s svojo glavo. Sedaj ne vedo ali bi bili z njim zadovoljni ali ne. Bravo dr. Svetlič za pokončno držo, katere ddr. Jaklič in Knez nista sposobna.
Belabreza
09. 06. 2023 14.11
-3
Fatima 388
09. 06. 2023 15.01
-1
borjac
09. 06. 2023 15.26
+2
Svetlič je strokovnjak za sprehajanje psov, 17 let je potreboval da je končal študij, ste razumeli SEDEMNAJST LET, in tak "večni študent" brez ene ure Pravne prakse, je postal pod Pahorjevim in Janševim botrstvom Ustavni sodnik, lepo prosim , predvsem pove to vse o Pahorju, ki ga je predlagal, o Janši pa ni niti potrebno govoriti, in kaj je končal za eno smer pravne fakultete, postal je Pravni filozof.
mijavci
09. 06. 2023 13.49
+3
Nobene koristi od tega sodišča, če lahko politika vpliva na odločitve, pa še pol jih ne glasuje, na koncu v obrazložitev pa še o neznanju kot da bi profesor matematike rekel da ne more natančno potrdit da je 2x2 4.
User300173
09. 06. 2023 13.37
+10
Ustavni sodniki nimajo pravice obstrukcije, torej morajo glasovati. Če je temu tako, penalizirati sodnika na plači, v drugo vreči iz US. US ni last sodnikov, ampak imajo mandat odločanja v tem sodnem telesu. Kako bi izpadlo, da sodnik na okrajnem sodišču odkoraka med obravnavo in sploh ne poda sodbe? V US je isto, sodnik ni hotel podati sodbe. Lepo, potem takega ne potrebujemo in brco v ta zadnjo iz sodišča. Ne pozabiti se plačo trgati zaradi zanemarjanja svojega dela in delo je podati sodbe in ne vezati iz sodišča. Tu začeti, pri koritu, potem naprej.
Groucho Marx
09. 06. 2023 13.35
+10
Kakršnokoli jamranje sodnikov in tožilcev je popolnoma deplasirano. Plače bi jim bilo treba še znižat, pa naj najprej začnejo spodobno delat.
ata_jez
09. 06. 2023 13.27
+2
Verjetno je ustava prevelika. Najprej racionalizirati to, potem bo imelo sodišče manj dela! :-) hahahahaha
marker1
09. 06. 2023 13.24
+4
US ima čas za pomenkovanje z Jourovo, nima pa časa za dokončanje svojega dela.
JApajaDAja
09. 06. 2023 13.26
+3