Je predsednik vlade Robert Golob z več brezplačnimi dopusti v letu 2023 pri podjetniku Tomažu Subotiču v Karigadorju kršil Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije? KPK, ki ga vodi Robert Šumi, je sredi aprila letos, po razkritjih v rubriki 24UR Fokus, uvedla tako imenovani predhodni preizkus.

Ta je zdaj zaključen. Na protikorupcijski komisiji so kot kaže zbrali dovolj dokumentacije in informacij, da so uvedli uradno preiskavo.
"Komisija za preprečevanje korupcije je na podlagi izvedenega predhodnega preizkusa glede dopustovanja predsednika Vlade RS v Karigadorju in odločanja o članih svetov javnih zavodov zoper dr. Roberta Goloba uvedla preiskavo zaradi utemeljenega suma kršitve določb Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije s področja nasprotja interesov," so sporočili iz KPK.
KPK je, so še zapisali, v predhodnem preizkusu pridobila dodatno dokumentacijo in pojasnila od več javnih institucij: "Po proučitvi prejetega gradiva je Komisija zaznala utemeljen sum kršitve določb nasprotja interesov, kot ga opredeljuje ZIntPK, zaradi česar je senat Komisije sprejel sklep o uvedbi preiskave zoper uradno osebo, predsednika Vlade RS dr. Roberta Goloba, glede ugotavljanja dejanskega obstoja nasprotja interesov. Obravnavana oseba je že prejela obvestilo o uvedbi preiskave, zato Komisija zaradi izkazanega interesa o tem seznanja tudi javnost."
To je že druga preiskava zaradi očitkov o korupciji zoper predsednika vlade. V prvi preverjajo, ali je Golob izvajal nedovoljene pritiske na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar.
Dopust v zameno za položaj?
Da je premier Robert Golob leta 2023 trikrat dopustoval v Subotičevi hiši v Karigadorju na Hrvaškem, potrjujejo tudi zasebna sms-sporočila, ki smo jih objavili.
"Tomaž, fantastično smo se imeli. Z veseljem pridemo še. Se morava res pogovoriti o tem. Ali imaš kakšno čistilko, ki jo lahko pokličemo, ko gremo? Ključe vzamem jaz, samo da vem, kako naj pustimo hišo. Še enkrat hvala."
To je sporočilo, ki ga je po enem izmed dopustov, premier Robert Golob poslal Tomažu Subotiču. Subotič mu je odgovoril:"Dragi Robi, sem vesel za vas ... Ne rabiš skrbeti za čiščenje ... Ključe vzemi, ostalo pa, ko se vidiva. Tomaž."
Le nekaj dni po drugem Golobovem obisku Karigadorja, 8. junija 2023, je vlada Subotiča imenovala v svet Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana. Javnosti vlada vse do danes ni razkrila, kako je pri tem imenovanju glasoval Golob. So pa morali celotno dokumentacijo, povezano z imenovanjem Subotiča, poslati Komisiji za preprečevanje korupcije. To so storili pred natanko mesecem dni. Iz kabineta predsednika vlade so takrat sporočili: "Zahtevana dokumentacija je bila dne 28. 4. 2025 posredovana Komisiji za preprečevanje korupcije."
Golob: Uvedba postopka ni presenečenje
Golob je v odzivu na uvedbo preiskave Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) o morebitnem nasprotju interesov pri njegovem prijateljevanju s Tomažem Subotičem dejal, da "glede na ves medijski rompompom na to temo, verjetno nihče ni pričakoval drugačne odločitve, tudi sam ne". Več ni želel komentirati.
Na novinarski konferenci, sicer namenjeni tretji obletnici vlade, je dejal le, da uvedba postopka zanj ni presenečenje.
Tudi njegova koalicijska partnerja, prvak SD Matjaž Han in koordinatorica Levice Asta Vrečko sta bila s komentarji zadržana. Oba sta potrdila, da so ministri njunih strank na vladi imenovanje Subotiča na omenjeni mesti v svetih zavodov podprli oziroma "verjetno podprli, glede na to, da je bil predlog usklajen", kot je dejala Vrečko.
Poudarila sta, da postopek še teče, zgolj njegova uvedba pa da še nič ne pomeni, zato bosta s komentarji počakala na izsledke pristojnih institucij.
Odzivi opozicije
Podpredsednik SDS Aleš Hojs je v zapisu na družbenem omrežju X, ki ga je delil tudi predsednik stranke Janez Janša, ocenil, da gre za politično farso, ki pa po njegovi oceni ne bo dočakala epiloga. "Gre za njegovo zaščito in vtis, da ga preiskujejo," je med drugim zapisal.
V NSi menijo, da je "razgradnja in nespoštovanje temeljnih institucij, ki morajo biti robustne," značilnost celotnega dosedanjega mandata Golobove vlade. V vsaki resni državi bi predsednik vlade že prevzel politično odgovornost, odstopil in s tem razbremenil preiskavo KPK, je v izjavi za medije dejal vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj. "Robert Golob seveda tega ni naredil in mislim, da s tem obremenjuje celoten mandat, celotno vlado," je ocenil.
Tudi predsednik Demokratov in vodja poslanske skupine nepovezanih poslancev Anže Logar ne pričakuje, da bi premier potegnil kakšno potezo, bi pa pričakoval odločnejši odziv koalicijskih partnerjev, je dejal v izjavi za medije. Današnji odziv je namreč označil za "odlaganje več ali manj neizogibnega". "Spomnimo se, v času prejšnje vlade je Levica zahtevala politične posledice še pred kakršnokoli pravnomočnostjo KPK, v času izbruha afere Karigador je podpredsednik SD dejal, da mora ta vlada ravnati drugače, predsednik SD Han je razumen človek. V tem času pričakujem odziv enega od koalicijskih partnerjev, kako gleda na tovrstno zniževanje politične kulture," je dejal Logar.
Dodal pa je še, da je za nekoga, ki je pred volitvami "prisegal na to, da bo sedaj vse drugače, da bodo ravnali po ustavi, da bo najvišja stopnja integritete, se celo zaklinjal pred mediji v tej smeri", uvedba preiskave KPK "močna in velika obremenitev".
Policija preverja pravne posle v celjski bolnišnici
Tomaža Subotiča je vlada Roberta Goloba imenovala tudi v svet zavoda Splošne bolnišnice Celje, ki je tretja največja bolnišnica v državi. V rubriki 24UR Fokus smo med drugim razkrili tudi sum, da so vpleteni za zasebne interese izkoristili javno bolnišnico.
Na Policijski upravi Celje so nam potrdili, da preverjajo pravne posle z Odvetniško družbo Zidar Klemenčič: "Glede zadeve, ki jo omenjate, kriminalisti Sektorja kriminalistične policije preverjajo okoliščine dogajanja. Več podatkov vam trenutno še ne moremo posredovati," so zapisali.
Po prihodu Subotiča v Celje je namreč kot zunanja odvetnica pogodbo dobila Odvetniška družba Zidar Klemenčič, ki jo vodi znana odvetnica Nina Zidar Klemenčič. Ta pa Subotiča zastopa tudi zasebno. Eno od pravnih mnenj pa mu je uredil kar direktor bolnišnice Dragan Kovačič. Tudi slednjega je odvetnica Zidar Klemenčičeva v preteklosti zastopala v preiskavi zaradi suma korupcije v primeru žilnih opornic.
To je elektronsko sporočilo s prošnjo za pravno mnenje za Subotičevo zasebno družbo, ki ga je Subotič poslal direktorju, ki ga je sam nadziral:
"Doktor Dragan, kot sva govorila. Prosil bi mnenje glede komentarja v drugi točki, in to do vključno srede. V četrtek je seja nadzornega sveta. Sedanji direktor je star že 72–73 let, prejšnjo pogodbo je sklenil s prejšnjim predsednikom nadzornega sveta, jaz sem novi in mu je nočem podaljšati – bilo bi nehigiensko /.../ Hvala, Tomaž."
Deset minut pozneje Kovačič e-sporočilo posreduje odvetnici Nini Zidar Klemenčič.
"Zdravo Nina! Prosim te, če lahko do srede podaš mnenje na tale problem, za katerega me je zaprosil predsednik sveta zavoda. Lep pozdrav, Dragan."
Zidar Klemenčičeva odgovori:
"Zdravo, seveda pripravimo. Na zadevi bo delala odvetnica /.../. Na koga pri vas se lahko obrne, če bo imela kakšno vprašanje? Hvala. Nina Zidar Klemenčič."
Kljub večkratnim zaprosilom Tomaž Subotič do danes ni predložil potrdila, da je pravno mnenje, omenjeno zgoraj, plačal sam. Po naših zanesljivih informacijah tega namreč ni storil.
Celotno oddajo Fokus, v kateri smo razkrili afero Karigador, si lahko znova ogledate spodaj.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.