Skoraj 50 tisoč evrov je davkoplačevalce stala udeležba predstavnikov slovenske vlade na političnem dogodku Združenih narodov. V Ameriko je potovalo osem zaposlenih, najdražja, najdaljša in najštevilčnejša je bila delegacija ministrice Sanje Ajanović Hovnik. Osrednja tema foruma je bila trajnost in Agenda 2030, čeprav je ministrico doma čakal kadrovsko in finančno sesut javni sektor.
"Pri aferi New York čakamo, da bo ministrica nekatere stvari še pojasnila. Radi bi videli, kdo je plačal moževe račune, radi bi videli opis del, ki so ga opravljale njene kolegice iz zelo številčne delegacije," pojasni Gorazd Kovačič podpredsednik Visokošolskega sindikata Slovenije. Vsa ta vprašanja smo že pred dnevi naslovili na kabinet ministrice. Potrdili so, da se je poti udeležil njen mož, ki je sedel na istem letalu in vozovnico plačal sam. Dejstvo je, da bi država privarčevala 23 tisoč evrov, če bi od doma sodelovale tri strokovne sodelavke, ki so na račun države v Ameriki spale najdlje, skupaj 14 dni. Kot so sporočili, so udeleženke vsebinsko in strokovno podpirale ministrico.
Omenjena afera pa je po mnenju Kovačiča le jagoda na vrhu torte. "Glavni problem plačne reforme je ministričina nekredibilnost. Ne vemo, ali so to neki spretni manevri ali gre preprosto za nesposobnost. V vsakem primeru je na potezi predsednik vlade," doda. Visokošolski sindikat čaka tudi strokovne vsebine s foruma, saj želi delo ministrice oceniti. Z njenim delom namreč domači sindikati niso zadovoljni, med njimi je tudi Frančišek Verk, predsednik Sindikata državnih organov Slovenije.
"Ko je treba varčevati, moramo pač vsi iti na nujno. Če lahko nekdo dobi minimalno plačo, mora z njo preživeti," pove Verk, ki meni, da bi sorazmerno s tem morali oklestiti tudi omenjeno delegacijo. "Oni pa brezsramno hodijo na ekskurzije čez lužo," je do izleta kritičen David Švarc, sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije.
V petek je ministrica na vprašanje, ali je trajnost postavila pred plače javnega sektorja, odgovorila, da nikakor ne. "Kot ministrica zelo resno jemljem dialog, sodelovanje, pripravo teh reform. In prav zato se službenih poti, razen ko je to nujno potrebno, ne udeležujem." Izjavi pa Kovačič nasprotuje. Po dobrem letu zavlačevanja in nenehnega spreminjanja pravil, razlaga, bi se moral premier aktivneje vplesti v reformo plač. "Predsednik vlade mora razumeti, da je to zdajle ena ključnih točk za politično legitimnost celotnega njegovega mandata," doda.
Situacijo je tako komentiral tudi premier Robert Golob, ki meni, da če je največji državni problem pot ministrice v New York za šest tisoč evrov, da naj bi potem živeli v srečni državi. Na dodatna novinarska vprašanja, vezana na pogajanja, pa predsednik vlade danes ni odgovarjal.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.