
Na seji odbora državnega zbora za obrambo je obrambna ministrica Ljubica Jelušič govorila o vladnem letalu, razmerah v Afganistanu in tudi o pogodbi s Patrio za nakup oklepnih vozil. Glede slednje je predsednika odbora in poslanca SDS Jožefa Jerovška zanimalo več o pogodbi z Rotisom oz. Patrio. Pojasnila je, da je stališče ministrstva še vedno nespremenjeno. S pogodbo bi na Mors nadaljevali, a se zavzemajo za drugačno časovno dinamiko dobave vozil, za zmanjšanje števila oklepnikov in za spremembo ognjene moči.
Jelušičeva je še pojasnila, da je vlada na seji 3. februarja sklenila, da preuči tudi možnost, da se po obligacijskem zakoniku preuči, ali je možno uveljaviti ničnost pogodbe. Državno pravobranilstvo mora sedaj ugotoviti, kakšne bi bile posledice in kakšni so argumenti za morebitno sestavljanje tožbe iz naslova ničnosti, je dejala ministrica.
Falcon v hangarju čaka na odločitev vlade

Glede vladnega letala falcon je spomnila, da je razpis za prodajo že potekel, a ni bil uspešen, saj se nanj ni prijavil noben ponudnik. Vlada je sicer o tem razpravljala, a odločitve še ni sprejela. V tem trenutku je falcon v hangarju Slovenske vojske v Cerkljah ob Krki. Poskrbljeno je tudi za vse nujno potrebne tehnične lete in vse nujne preglede, je zatrdila.
Na vprašanje poslanca LDS Antona Anderliča o morebitnem novačenju otrok za vojaške in policijske naloge v Afganistanu je pojasnila, da v tem trenutku ni mogoče vzpostaviti enotnega protokola glede starosti otrok, ki sodelujejo pri tem. Konvencija o varovanju otrokovih pravic sicer govori o tem, da se otrok, mlajših od 15 let, ne sme uporabljati ali novačiti za tovrstne naloge. K tej konvenciji pa je bil sprejet tudi dopolnilni protokol, ki to mejo pomika na 18 let, a ga je podpisalo bistveno manj držav, kot to velja za konvencijo, je pojasnila Jelušičeva.
Je vikar enačil partizane in domobrance?
V nadaljevanju seje so se člani odbora dotaknili tudi zbornika ob 10. obletnici vojaškega vikariata. Franco Juri (Zares) je poudaril, da je pristop pisca sprožil javno polemiko, saj naj bi poskušal enačiti partizane in domobrance. Juri se je vprašal, kakšna je vloga vojaških vikarjev v smislu nadgradnje sistema duhovne oskrbe v Slovenski vojski. "Ali so dejansko samo duhovna oskrba vojski ali so lahko tudi improvizirani zgodovinarji," je vprašal poslanec Zaresa.
Ministrica Jelušičeva je odvrnila, da je treba "ohranjati toleranco in spoštovanje" do vernih ljudi. Nekateri po njenih besedah skušajo izkazovati "nepotrebno nestrpnost", treba pa je vedeti, da je veliko vernih ljudi tako v slovenski družbi kot v Slovenski vojski. "Za njihovo versko duhovno oskrbo smo tudi dolžni poskrbeti," je poudarila in dodala, da vikarji delo opravljajo dobro in so med vojaki dobro sprejeti. Jurija je tudi večkrat pozvala, naj natančno opiše mesto, kjer avtor izenačuje partizane in protikomunistične borce.
Odbor je danes med drugim izglasoval Anderličevo pobudo o racionalni uporabi letala falcon. Po prvi točki, namenjeni vprašanjem in pobudam članov odbora, pa je predsednik Jerovšek sejo zaradi nesklepčnosti prekinil. Odbor tako ni razpravljal o preostalih točkah dnevnega reda oz. o sodelovanju Slovenske vojske v mednarodni pomorski misiji Atalanta in o ustanovitvi Večnacionalnega centra odličnosti za gorsko bojevanje.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.