Predlog novele, ki je pri strokovni javnosti naletela na neodobravanje, poslanci pa so jo v prvem branju v DZ podprli, na novo opredeljuje gravitacijsko območje lekarne in s tem mrežo lekarn. O predlogih dopolnil k noveli, ki so jih pripravili v več poslanskih skupinah – vsaka svojega tudi SMC, SDS in NSi – smo pisali že včeraj.
Predlog novele SMC predlaga odpravo prepovedi vertikalnih povezav med nabavno in ponudbeno stranjo v distribucijski verigi dobave zdravil, torej znova omogoča vertikalno povezovanje v lekarniški dejavnosti. Po mnenju Agencije za varstvo konkurence takšna sprememba ni dovolj utemeljena in ne predstavlja primerne rešitve, saj ne temelji na poglobljeni ekonomski analizi relevantnih upoštevnih trgov, pri tem pa ob odsotnosti analiz in utemeljitev za takšno ureditev tudi diskriminira vsaj med javnimi in zasebnimi lekarniškimi zavodi. Zato v agenciji pozdravljajo vložitev dopolnila, ki predlaga črtanje omenjenega člena novele.
Agencija se zavzema za ohranitev ureditve, kakršno predvideva veljavni zakon, ki takšno povezovanje prepoveduje. Morebitna odločitev o ukinitvi prepovedi vertikalnih povezav pa bi morala temeljiti na celostni analizi in upoštevati specifike slovenskega trga distribucije zdravil, menijo.
Glede na dosedanje izkušnje agencije na maloprodajnem in veleprodajnem trgu zdravil je težko zagovarjati stališče, da bi sama ukinitev prepovedi vertikalnih integracij med nabavno in ponudbeno stranjo distribucijske verige zdravil pozitivno vplivala na konkurenco, so zapisali. Po mnenju agencije bi bila problematična sprememba zakonodaje, ki bi se tega lotevala parcialno, ne da bi upoštevala posebnosti slovenskega trga distribucije zdravil, npr. da je to zelo reguliran trg, na katerem je povpraševanje po zdravilih togo, vstop novih konkurentov na nabavni strani distribucijske verige pa zelo otežen oziroma onemogočen.
Pomisleki o predlagani spremembi gravitacijskega območja lekarn
Ob tem imajo v agenciji pomisleke tudi glede predlagane spremembe osnovne definicije gravitacijskega območja lekarne in predvidenega olajšanja sodelovanja več različnih občin pri ustanavljanju oziroma organizaciji lekarniških zavodov ne glede na njihovo geografsko povezanost.
Zakon trenutno določa, da gravitacijsko območje določata geografsko območje sosednjih naselij in povprečno število prebivalcev tega območja, ki iz različnih razlogov gravitirajo k določenemu središču, pri čemer se povprečno število prebivalcev na določenem gravitacijskem območju ugotavlja na podlagi uradnih statističnih podatkov o stalnem prebivališču.
Predlog novele predvideva, da bi h gravitacijskemu območju šteli tudi prebivalce z začasnim prebivališčem ter dnevne in sezonske migrante, ki iz različnih razlogov gravitirajo k določenemu okolišu.
V agenciji menijo, da je obrazložitev spremembe gravitacijskega območja lekarne pomanjkljiva. Podatki, ki se naslanjajo na navedbe o dnevnih in sezonskih migrantih, so predstavljeni nesistematično in statistično težko preverljivo, prav tako pa je odsotna tudi vsakršna vsebinska analiza učinkov predlagane spremembe, so prepričani. Podobno meni agencija tudi o predlogu o skupnem ustanavljanju lekarn.
'Konkurenčnopravna tveganja na trgu distribucije zdravil je treba reševati temeljito in sistemsko'
Ob tem v agenciji opozarjajo, da so obravnavali več zadev na področju distribucije zdravil, ki so tako na nabavni kot na ponudbeni strani povezane distribucijske verige omejevale ali predstavljale verjetnost omejevanja konkurence.
Primeri potrjujejo, da na trgu distribucije zdravil očitno obstajajo konkurenčnopravna tveganja, ta pa je treba odpravljati temeljito in sistemsko, saj sta veleprodajna in maloprodajna stran distribucije zdravil nujno medsebojno povezani. Poseg na eni strani lahko pomeni konkurenčnopravno posledico na drugi strani verige, zato se je treba sprememb lotevati s skrbnim premislekom in z analizo pričakovanih učinkov sprememb na trgu, so dodali.
Stroka predlogu novele nasprotuje
V Lekarniški zbornici Slovenije so ves čas kritični do rešitev, navedenih v predlogu novele. Svoje argumente nameravajo znova predstaviti v ponedeljek. Predsednica zbornice Darja Potočnik Benčič je julija v pogovoru za STA opozorila, da je praksa v vseh evropskih državah, ki so deregulirale lekarniško mrežo, pokazala, da se lekarne skoncentrirajo v velikih mestih, zaprejo pa tiste v manjših krajih.
Njihovo nasprotovanje predlaganim rešitvam so podprli na ljubljanski fakulteti za farmacijo in v trgovinski zbornici, pa tudi v skupnosti občin, Ekonomsko-socialnem svetu, koordinaciji zdravniških organizacij, slovenskem farmacevtskem društvu in Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke. "Vse organizacije, ki so kakor koli povezane z lekarniško dejavnostjo ali zdravstvom, so izrazile negativno mnenje o noveli," je takrat opozorila.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.