Le še nekaj dni nas loči od dneva, ko bo v veljavo stopila uredba EU, ki določa, da morajo obrati javne prehrane jasno označevati, katere snovi, ki povzročajo alergije ali preobčutljivosti, so uporabljene v njihovih jedeh. Uredba v 44. členu določa, da so podatki o alergenih, kadar so ti prisotni v končnem proizvodu, obvezni tudi za nepredpakirana živila ponujena za prodajo končnemu potrošniku.
Slovenija je pri določanju načina, kako morajo gostilne označevati alergene, upoštavala dejstvo, da je pomembno zagotoviti informacijo o alergenih tako, da lahko potrošniki, ki imajo alergijo ali preobčutljivost na hrano, na podlagi prejetih informacij sprejmejo varno odločitev zase. To pa pomeni, da morajo biti alergeni v živilih, ki se prodajajo v obratih javne prehrane, navedeni na najmanj enem od mest, kjer je predstavljena ponudba jedi (npr. jedilni list, dnevni meni, pano, ekran). Prav tako morajo biti alergeni označeni na dobro vidnem mestu tako, da so zlahka vidni, jasno čitljivi in neizbrisni.
Kot navajajao v Uradu RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, morajo biti alergeni določeni glede na njihovo vsebnost v posameznem živilu in pisno označeni na enem od mest, kjer je predstavljena ponudba jedi. Urad navaja tudi nekaj primerov označevanja alergenov v obratih javne prehrane, ki so skladni s področnimi predpisi:
Eden od načinov je označevanje alergenov neposredno na jedilni list.
JEDI
Špageti po bolonjsko (vsebuje alergene: gluten, jajca)
Goveji zrezek v naravni omaki
Francoska solata (vsebuje alergene: jajca)
Svinjska pečenka
Mesna lazanja (vsebuje alergene: gluten, jajca, mlečni proizvod, ki vsebuje laktozo)
Drugi način je lahko tabela, ki jo gostinci priložijo kot prilogo jedilnem listu. Tretji način pa velja za samopostrežne bare ali menze, kjer je možno alergene navesti na listek z imenom jedi, ki je običajno postavljen tik ob posodi. Kot navajajo v uradu, je možnosti za označevanje alergenov v obratih javne prehrane še več, pomembno je le, da so označeni jasno in čitljivo.
Kateri vsi alergeni bodo označeni?
V prilogi uredbe je navedeno, katere so tiste snovi ali proizvodi, ki povzročajo alergije ali preobčutljivost. To so žita, ki vsebujejo gluten in proizvodi iz njih, raki in proizvodi iz njih, jajca in proizvodi iz njih, ribe, zelo alergeni arašidi, zrnje soje in proizvodi iz njega, mleko in mlečni proizvodi, ki vsebujejo laktozo, oreški, in sicer mandlji, lešniki, orehi, indijski oreščki, ameriški orehi, brazilski oreščki, pistacija, makadamija ali orehi ter proizvodi iz njih. Prav tako je na seznamu listna zelena in proizvodi iz nje, gorčično seme, sezamovo seme, žveplov dioksid in sulfiti, volčji bob in proizvodi iz njega ter mehkužci in proizvodi iz njih.
Gostinci pravočasno opozorjeni
Na Obrtno-podjetniški zbornici pravijo, da so svoje člane pravočasno opozorili, da 13. decembra začne veljati nova uredba o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom. Sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS se že od začetka 2014 zavzema, da bo uveljavitev uredbe čim bolj enostavna za njihove člane. Predvsem so si prizadevali, da gostinci zaradi uredbe ne bi imeli velikih dodatnih stroškov.
Sekcija je v sodelovanju z območnimi obrtno-podjetniškimi zbornicami za člane organizirala brezplačna izobraževanja po posameznih regijah v Sloveniji, da bi gostincem pomagala pri pripravi na novo zakonodajo.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.