Slovenija

'Ali imamo lahko referendum o potapljanju države?'

Ljubljana, 16. 05. 2026 09.23 2 min branja 240

Gregorčič in Lukšič

Za nami je politično napet teden – teden konfliktov, očitkov o pritiskih, sestavljanja 4. Janševe vlade in piljenja koalicijske pogodbe. Kaj se lahko zgodi ob tajnem glasovanju za mandatarja? Najverjetnejši je zdaj Janez Janša. Kaj lahko pričakujemo? O tem v oddaji 24UR ZVEČER s Petrom Gregorčičem in Igorjem Lukšičem.

"Interventni zakon je bila stvar, ki je bila ekspresno spravljena skozi. Obžalujem, da nekateri pomisleki, ki so bili celo tehtni, niso bili upoštevani," je komentiral Peter Gregorčič, ki pričakuje zaplete glede pobude za referendum. "Videli bomo, kaj bo storilo ustavno sodišče," je dejal ter poudaril, da to v vsakem primeru ne bo v lahkem položaju.

Kot je spomnil, referendum o davčnih zakonih ni mogoč, a tudi na pretekle besede ustavnega sodišča. "Reklo je namreč, da v primeru, ko je člen, ki ne sodi pod to nedopustnost referenduma, sprejet tako, da o tem referendum ni mogoč, je ta člen protiustaven, saj je sprejet po protiustavnem postopku," je jasen.

Po njegovem mnenju je bil sicer interventni zakon potreben zato, da so upravičili koalicijo, ki je bila sicer nepričakovana, ter da so podprli Stevanovića za predsednika DZ.

Igor Lukšič je prav tako kritičen do interventnega zakona. "Smer, ki so jo ubrali za doseganje enotnosti, je za državo katastrofalna," je prepričan. Dodal je, da to ni le težava za koalicijo, temveč za celotno državo, ter da bo moralo problem nasloviti ustavno sodišče.

"Ampak, ali imamo lahko referendum o potapljanju države? O fiskalnih zadevah se torej referendumov ne sme imeti, ampak kaj naj torej, če gre nekdo zavestno v milijardno škodo za državo? Bomo čakali štiri leta, da bodo vsako leto sproducirali en takšen zakon?" je vprašal.

Celoten pogovor si oglejte v priloženem videoposnetku.

  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 2
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 3
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 4
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 5
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 6
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 7
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 8
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 9
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 10
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 11
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 12
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 13
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 14
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 15
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 16
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 17
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 18
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 19
  • Grill KW25 PROPLUS vrtiljak 20
KOMENTARJI240

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bella Ciao1
17. 05. 2026 11.16
Dva s plačne liste Noretv. Krščanska poštenost je vzpostavila novo prevarantsko vlado. Po Počivalškovih so Stevotovi in Logarjevi poslanci odprli račune na Mavricijusu
čevapgpt
16. 05. 2026 18.52
samo če ima država potapljaški izpit. drugače naj plava.
Arguss
16. 05. 2026 17.42
Lov na proračunske lopove družbene malhe proračuna vseh državljanov se bo končno začel.
niktalop
16. 05. 2026 20.22
Že četrtič.
tron3
16. 05. 2026 17.16
Pod Junezom ne bo božičnice, kr pozabte na njo v JS!!
Zemljan
16. 05. 2026 17.32
Bo bo. Še zvišal jo bo, da vrže pesek v oči in preusmeri pozornost od drugih... "umazanij"
Polkavalčekrokenrol
16. 05. 2026 17.09
3% gospodarska rast,ni slabo,pod novo vlado pa še najmanj 2x toliko,če je bilo pod Golobom vse zanič
Minovak
16. 05. 2026 18.57
Ni največji neumnež tisti, ki ne zna brati, temveč tisti, ki misli, da je resnica vse, kar prebere. (Ivo Andrić)
Polkavalčekrokenrol
16. 05. 2026 20.12
ni vse zlato kar se sveti (Fran Milčinski)
Arguss
16. 05. 2026 16.53
Kaj počnejo stari strice pa tete na Radio Slovenija satirčno že 50 let .Ani bolj mladih sposobnih več.Položnica pa pride.Tisti tete pa strici veste zakaj ste tam 3000eur neto plus.Mi vam bomo pa položnice plačevali.A ste normalni.
ajdanakolesu
16. 05. 2026 16.45
Zakaj je ga.Krcmar tako pretirano namazana po obrazu. Ni ne zdravo ne estetsko!
tron3
16. 05. 2026 17.14
Ja zakaj, da je čim bolj podobna Petri Krčmar!!!
St. Gallen
16. 05. 2026 16.27
Iz bogatega zaklada koalicije se bo crpala moc in modrost za sedanjost in bodocnost
Arguss
16. 05. 2026 16.22
Keri obupni komentarji kao leve sekte buržoazije na državnem proračunu delovnih .To ,če jim izklopiš vodo,elektriko,internet,pošto....Pa to ne preživi.
tron3
16. 05. 2026 16.15
Amandma, ki ga bo priložil Interventnemu zakonu vsem poznani Junez in edini član stranke SDS ima vsebino, da se bodo povečali davki najvrevnejšim!!!! Razbremenile bodo dohodki najbogatejših in jasno RKC bo novem oproščena davkov!!! Že videno v prejšnjih vladah Juneza, pestro bo in to zelo!!!
ActiveR
16. 05. 2026 16.05
Dovolj je pametovanja s strani političnih poražencev, kot sta Gregorčič in Lukšič. Naravnost patetično je gledati, kako dva politična poraženca, ki sta na realnem parketu povsem pogorela, sedaj delita lekcije o vodenju države. Njun beden nastop je le poceni dokaz, da je daleč lažje pljuvati po drugih, kot pa dejansko nekaj narediti! Mnenja teh dveh nepomembnih figur preteklosti preprosto nimajo nobene teže, nehajte nam že smetiti TV ekrane!
St. Gallen
16. 05. 2026 16.01
Po Stevu, vasemu gospodu, amen
M_teoretik
16. 05. 2026 15.20
Nova vlada misli da ima ladjo Navtilus, in da je Janez kapitan Nemo!?
M_teoretik
16. 05. 2026 15.25
V resnic krmarijo Titanik!?
mali.mato
16. 05. 2026 14.57
O kakšnem potapljanju države sanjate?
M_teoretik
16. 05. 2026 14.49
Golobova vlada s 3% BDP ja pušča za sabo pogorišče. Kaj bi ene vlade v EU dale, da imajo tako pogorišče!?
Netajkun
16. 05. 2026 15.14
Pušča tudi dodatno vsaj 1 milijardno obremenitev javnih financ (od 1.6. letos do 1.1. 2028) na račun 195.000 zaposlenih v JS, ki imajo že danes 25% višje plače od tistih v gospodarstvu, od 1.1 2028 bo razlika okoli 35%. Kaj to pomeni v številkah? Da se bo npr. osnovna poslanska plača od danes do 1.1.2028 dvignila iz 4100 € na skoraj 6400 € (za cca. 55%)
M_teoretik
16. 05. 2026 15.22
Spet nekdo ki ne primerja plač v JS z ZS pri enaki izobrazbi.
Hudi časi
16. 05. 2026 15.59
Ne bojte se. Janša bo zvišal plače poslancem.
Netajkun
16. 05. 2026 19.52
Izobrazba je zakon. Prideš na delovno mesto, ob delu ti plačajo študij (in z višjo izobrazbo pride tudi višja plača), vmes te nagradijo z nekaj razredi napredovanja, mogoče še nagradijo s "stimulacijo" in plača gre iz 1400 € neto na +2000 € neto, delaš pa še vedno isto delo v isti pisarni, samo "uhlebil" si se.To je to, dragi moji. To je JS.
M_teoretik
16. 05. 2026 14.32
Mogoče je v Stražnem stolpu odgovor Prebudite se!?
M_teoretik
16. 05. 2026 14.29
A sploh vejo koliko strank je v koaliciji. 1.-Ali 2 (SDS s satelitom Demokratov + "NSi skupina (( NSI+ SLS+ Fokus)). 2.- Ali 5 ( SDS+ Demokrati+ NSi+ Fokus+ SLS) 3.- Ali 3 ( SDS+ Skupina trojčka+ Demokrati) 4. Ali 6. ( SDS+ Demokrati+ SLS+ NSi+Fokus+ Resnica).....!?
boslo
16. 05. 2026 14.33
Je pomembno koliko jih je?
M_teoretik
16. 05. 2026 14.40
Zgleda, da je, če se Resnica spreneveda!?
Tami69
16. 05. 2026 14.55
To povem kolk jih je? Dovolj in več kot vaših!
Netajkun
16. 05. 2026 15.19
V dosedanji koaliciji je bilo veliko strank in ne samo 3. Naštejmo: Svoboda, ki je pridružila LMŠ in SAB , potem SD in seveda Levica s partnerko Vesno, torej 6 strank . Tudi v možni novi koaliciji jih več kot 6 ne more biti.
Hudi časi
16. 05. 2026 16.02
Zgotovo več, sam kakovosti pa ni. SDS, NSi, SLS, Fokus, Demokrati in Resni.ca. 6 jih je, to bo složno za vzor. V vsem bodo soglasni.
Hudi časi
16. 05. 2026 16.02
Če pa štejemo, da je SDS in Demokrati ena stranka, je to še ena manj.
Smuuki
16. 05. 2026 14.19
Če smo preživeli burek koalicijo bomo še kaj. Predpostavka o novi luknji v proračunu bi držala če bi dodali samo ta zakon. Ker pa se bodo omejili tudi odlivi kjer denar odteka v podivjanem potoku te luknje ne bo. Rekli bomo samo prerasporeditev denarja. Vsi ki vedo, čutijo izgubo privilegijev brez dela so pa upravičeno zaskrbljeni. Kdo je to? Ja levi pol. Izguba privilegijev jih poganja ne skrb za stanje v javni blagajni. Razkošje ki jim ga je nudila burek koalicija se pričakovano zmanjšuje. Samo to je razlog za paniko na levi
anatomija
16. 05. 2026 14.40
Torej bo tudi cerkev ostala brez davkoplačevalskih milijard in bo njihovo premoženje obdavčeno kot je naše
kritika1
16. 05. 2026 14.06
Pazite, polno floskul a nihče ne pove, kje je problem? Kje so natančni izračuni, kdo izgubi, kdo pridobi in koliko? To je izjemno pokvarjen manever, ko se stvari posplošujejo in nihče ne pove, kaj pomeni posamezna določba tega zakona v praksi. Tako kot pri zastojih na AC, ko Ribič in Bratuškova s policijskim inšpektorjem vsem državljanom grozijo z ostrejšim nadzorom, kaznovanjem ..., ko pa se Ribiču postavi vprašanje zakaj ne delajo v dveh izmenah pa jasno pove, da jim delavcev primanjkuje še za redno delo? Kako si potem upajo odpret toliko delovišč, ko sam predsednik uprave Darsa pove, da jih je premalo za vse kra počnejo? Ker nimamo nikogar, ki bi tem ljudem postavil prava vprašanja, tako tema politikoma, ki zlivata gnojnico tako počez, brez da bi razložila, komu je namenjena in tem modelom, ki razkopavajo celoten avtocestni križ, brez da bi imeli en sam resen in objektiven razlog za eno samo delovišče, da je to prav sedaj nujno potrebno. # mesece obnove na levem delu in potem tri mesece na desnem, pri nas pa eno leto celotna vesta????
Hudi časi
16. 05. 2026 16.04
Saj se ve, koga je potrebno najprej reševati. Tiste, ki imajo več kot 7.500 € bruto. Kasneje pridrjo na vrsto nad 2.000 € bruto. Nekje na koncu mandata bodo razmišljali še o tistih na minimalcu. Ampak jim ne bo zneslo za zvišanje. Znižanje pa gladko.
zvoneti
16. 05. 2026 14.04
'Ali imamo lahko referendum o potapljanju države?' Ne, ker si desne ovce to silno želijo.
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763