Andrej Rus, podpredsednik stranke Zares, je predsednici koalicijske partnerice LDS in notranji ministrici Katarini Kresal poslal precej zbadljivo pismo. V njem ji sicer najprej čestita za uspehe pri reševanju vprašanja izbrisanih in pri imenovanju generalnega direktorja policije, nato pa popolnoma spremeni ton.
Rus v javnem pismu Kresalovi izraža razočarjanje nad postopkom imenovanja Draška Veselinoviča na položaj predsednika uprave banke NLB. Hkrati poudarja, da sami izbire Veselinoviča ne oporeka, temveč se ne strinja s postopkom njegovega imenovanja. Obžaluje, da Veselinovič ni bil izbran s pomočjo Kadrovsko akreditacijskega sveta (KAS), ki ga je vlada ustanovila z namenom, da bodo imenovanja v podjetjih, ki so vsaj v delni lasti države, bolj transparentna. "A zgodilo se je ravno obratno. Na čelu NLB se je po rokohitrskem manevru znašel Veselinovič," piše in dodaja, da Zares ni oviral Veselinoviča pri delu, temveč da se je sam s pomočjo nepremišljenih prijateljev spravil v neprijeten položaj.
Očita ji tudi, da njeno stranko zanima bolj ideja svobodnega trga, čeprav na njem peščica posameznikov javni denar brezsramno prečrpava v zasebne žepe. "Dokler pa so na čelu nekaterih družb dokazano slabe in pristranske ekipe, ki delajo za prijatelje, ne pa za podjetje in njegove lastnike, je vztrajanje na njihovi avtonomiji mogoče razumeti le kot sodelovanje pri ropu državne lastnine," je zapisal.
Miheljak v ozadju vidi Ultro
V stranki LDS so nam zatrdili, da Kresalova v javnosti ne namerava komentirati tega pisma. Zato smo se obrnili na politična komentatorja Vlada Miheljaka in Mateja Makaroviča. Miheljak pravi, da javna soočenja na levoliberalni sceni niso nič novega in so včasih prej prednost kot slabost. Gre za že znano odprto napetost med strankama, poudarja analitik in profesor na Fakulteti za družbene vede. Po njegovih besedah Veselinoviča lahko brez težav povezujemo z LDS, ne nazadnje je tudi kandidiral na strankini listi na zadnjih državnozborskih volitvah, hkrati pa ga lahko povezujemo z afero Ultra, v katero je vpleten predsednik Zaresa Gregor Golobič. Sicer pa po besedah Miheljaka ta afera ne bo vplivala na intereplacijo proti Kresalovi in je prepričan, da bo dobila enotno podporo koalicije.
'Kot vse vlade doslej tudi sedanja kadruje politično'
Makarovič pa meni, da je to pismo zgovoren pokazatelj odnosov v koalicji. Pravi, da ko koalicijski partnerji komunicirajo med seboj prek javnih pisem, želijo predvsem nabirati politične točke sebi in jih zbijati partnerjem, ne pa resnično reševati koalicijskih problemov. "Če bi jim šlo za slednje, bi se pač v zaprtem krogu pogovorili med seboj. Toda kljub tem očitnim rivalstvom bo koalicija ostala skupaj in podprla Kresalovo, saj sta želja po oblasti in sovraštvo do Janše veliko močnejša od medsebojnih nesoglasij," pravi analitik.
Glede očitkov, ki jih navaja Rus pri imenovanju Veselinoviča, ocenjuje, da so utemeljeni, a prav tako bi se mu zdeli utemeljeni očitki na kadrovanje Zaresovih kadrov na nekaterih drugih področjih. "KAS je po moji oceni bolj kulisa, za katero naj bi skrili čisto običajno politično kadrovanje," pravi. Kot vse doseganje vlade namreč tudi sedanja kadruje izrazito politično – razlika je le v tem, da je s tem povezano nekoliko več sprenevedanja in nekoliko več navzven vidnih rivalstev kot pa pri prejšnjih vladah.
Trdne vlade delujejo enotno, šibke pač ne
V Sloveniji smo doslej imeli na eni strani vlade s trdnim in jasnim vodstvom, v katerih je bilo zato navzven vidnih konfliktov malo. To je veljalo za vse: Drnovškovo, Ropovo in Janševo vlado. Na drugi strani pa imamo vlade, katerih voditelji so relativno šibki in v katerih obstaja nenehno rivalstvo med strankami za vodilno vlogo. To pa je veljalo za Peterletovo, Bajukovo in velja danes vsekakor za Pahorjevo vlado, končuje Makarovič.
KOMENTARJI (184)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.