
"Dolžni smo zaščititi vojake pred kriminalizacijo, ki nima podlage v sodnih postopkih, dolžni smo zaščititi vojake pred neprimerno diskreditacijo," je na seji odbora DZ za obrambo dejala ministrica za obrambo Ljubica Jelušič. Člani odbora so namreč razpravljali o pismu namestnika načelnika generalštaba SV Branimirja Furlana ministrici.
V kontekstu razprave o pismu so poslanci odbora razpravljali zlasti o nakupu oklepnikov 8x8. Dušan Kumer (SD) je tako dejal, da v poslu ni šlo za politične, pač pa za poslovne spopade, pri čemer ga je motilo predvsem to, da so bili pri poslih navzoči posredniki. Sicer pa je ocenil, da ko se drugi vojak Slovenske vojske obrne na javnost, "potem je nekaj zelo narobe".
Predsednik odbora Jožef Jerovšek (SDS) pa je rekel, da gre za vpletanje vojske v politične spopade. Kot je dejal, Anton Anderlič (LDS) in stranka Zares ministrico Jelušičevo s tem poskušajo "rušiti". Po njegovih besedah je cilj tega škodovati Slovenski vojski, s čimer bi v javnosti lažje upravičili to, da želijo 33,5 milijona evrov sredstev obrambnega ministrstva nameniti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću. Anderlič je nato predlagal, naj še pred koncem seje od ministrstva pridobi ustrezna pojasnila ministrstva za obrambo o navedbah v pismu. Sicer pa ga je tudi motilo, da je javnost o vsebini pisma izvedela prek medijev in da je bila seja odbora sklicana tako pozno.
Kot je izpostavil Robert Hrovat (SDS), bi bil po enem letu že čas, da se pokažejo dokazi o tem, da je bilo z nakupom oklepnikov 8x8 kar koli narobe. Po njegovem prepričanju je do politizacije nakupa teh oklepnikov prišlo le zato, ker posla ni dobila Sistemska tehnika. Tudi v primeru, če bi posel dobila slednja, bi potekal prek posrednika, saj bi bila Sistemska tehnika posrednik Steyrja. Majda Potrata (SD) je pismo Furlana ocenila za "izrazito politično dejanje in za odprto pismo". Po njenih besedah je Furlan ministrici izrazil nezaupanje v vojaško stroko, kar je "izrazit napad na ministrico". Jelušičeva pa je pojasnila, da sta s Furlanom, potem ko je prejela njegovo pismo, začela konkreten pogovor. Dejala je, da ji je žal, da zaupanja ni čutil že prej. Sicer pa je poudarila, da vojaške strokovne presoje ni mogoče kriminalizirati ali diskreditirati, razen če se v sodnih postopkih dokaže, da je kak vojak sodeloval pri korupcijskih poslih.
Bodo naši vojaki varni?
Na predlog Anderliča je bilo odločanje o sklepih, povezanih s to točko dnevnega reda, prestavljeno na eno od naslednjih sej, zato so se člani odbora nato seznanili še s finančnim načrtom ministrstva za obrambo za leti 2010 in 2011. ''V prihodnje ne bo več mogoče reprogramirati ključnih ciljev in zmogljivosti Slovenske vojske tako, da bi se odpovedali še zadnji načrtovani srednji bataljonski bojni skupini,'' je v predstavitvi priprav finančnega načrta dejala ministrica Jelušičeva. "Tu ne gre več za vprašanje projekta 8x8, ampak za vprašanje, ali država misli graditi bojne zmogljivosti in ali misli s svojimi zavezami do svojih državljanov in do nacionalne varnosti resno," je poudarila. Meni, da "smo dovolj odgovorni, da vemo", da je treba poskrbeti za tovrstne zmogljivosti in za varnost slovenskih vojakov.

Pri pripravah finančnega načrta za leti 2010 in 2011 po besedah ministrice na ministrstvu izhajajo iz dejstva, da je treba skladno z obstoječimi strateškimi in planskimi dokumenti in skladno z zavezami do Nata, Evropske unije in OZN vzpostaviti zmogljivosti, ki bodo sposobne učinkovitega delovanja doma in v tujini. Med ključne zmogljivosti, s katerimi bi zadostili tem ciljem, prišteva ravno srednjo bataljonsko bojno skupino, pa tudi bataljon za jedrsko, radiološko, kemično in biološko obrambo, dva srednja transportna helikopterja cougar, en helikopter za medicinsko evakuacijo, taktično transportno letalo, tri lahke helikopterje bell 412, vod za uničevanje neeksplodiranih eksplozivnih sredstev in enoto za prečiščevanje vode.
V okvirih investicij so na ministrstvu ob zavedanju, da mora ostati na ravni drugega rebalansa proračuna, iz predvidenih investicij po besedah Jelušičeve izbrali samo najnujnejše. Ena od teh je bolj ali manj že zaključena – gre za opremo za radiološko, kemično in biološko obrambo, druga (radarji) pa bo končana v letu 2011. Odprta je tudi investicija v osemkolesnike, v prihodnje pa bo v teh okvirih odprta še investicija za nadgradnjo helikopterjev. V zvezi z oklepniki 8x8 je povedala, da je bila z resolucijo leta 2004 opredeljena zaveza za dve srednji bataljonski bojni skupini, pozneje pa so se zavezali k le eni. "Od tu dalje ambicij ni več mogoče zmanjševati," je poudarila. ''Res je, da bo gradnja te zmogljivosti zamaknjena za nekaj let, prav tako so bila sredstva za oklepnike v letošnjem letu (in tudi za leti 2010 in 2011) zmanjšana. Kljub temu pa je namen ministrstva, da v nekem časovnem obdobju, opredeljenem v temeljnih razvojnih programih, pride do te zmogljivosti,'' je še pojasnila Jelušičeva.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.