Potrošniki vse bolj posegamo po naravnih izdelkih, zato ni presenetljivo, da je vedno bolj priljubljena tudi naravna kozmetika, za katero smo pripravljeni plačati več. A na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) opozarjajo, da predpisov, ki bi enotno urejali področje označevanja naravne kozmetike, ni, zato tudi ni jasnih pogojev, ki bi določali, kakšna mora biti sestava kozmetičnih izdelkov, na kakšen način morajo biti izdelani in celo v kakšni embalaži morajo biti, da bi jih proizvajalci označili kot 'naravne' ali 'ekološke'.
Pri nakupu naravne kozmetike so lahko potrošnikom v pomoč različni certifikati, a pojasniti je treba, da tudi to ni vedno preprosto, saj je samo na evropskem trgu približno 30 bolj ali manj zanesljivih certifikatov.
"Nekateri certifikati so zelo razširjeni, a ne najbolj 'strogi'. Na primer certifikat lahko določa, da morajo biti uporabljene surovine iz ekološke pridelave (kontrolirana biološka pridelava) ali biološko kontroliranih divjih rastišč, proizvajalci morajo zagotavljati sledljivost, vendar ni določeno, kakšen delež teh surovin mora biti iz kontrolirane pridelave. Hkrati pa imamo tudi certifikate, ki imajo med zahtevami navedeno, da mora biti 95 odstotkov sestavin iz ekološke pridelave s certifikatom, nad certificiranimi proizvajalci pa se izvajajo redne (letne) kontrole ipd.," je pojasnila Urša Šmid Božičevič iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: "Kljub razlikam v zahtevah pa je glavnini certifikatov skupno, da je uporaba sestavin, kot so sintetični konzervansi, mineralna olja in silikoni, polietilen glikoli (PEG), sintetična barvila in dišave ter gensko spremenjeni organizmi, prepovedana."
A proizvajalci pri prepričevanju potrošnikov, da je njihov izdelek najboljši in najbolj naraven, ne izbirajo sredstev. Ker na področju naravne in ekološke kozmetike ni jasnih pravil, je prostora za različne 'kreativne' rešitve veliko.
Na ZPS podajajo primere takih 'kreativnih' rešitev:
- 'Bio' v imenu izdelka: Navedba `bio´ ni prepovedana, čeprav izdelek nima katerega izmed certifikatov, ki označujejo ekološko kozmetiko.
- Z zeleno barvo embalaže, slikami cvetov in listov blagodejnih rastlin ali sadja ter z izrazi 'herbal' ali 'natur' v imenu proizvajalci namigujejo, da so v izdelku sestavine naravnega izvora.
- Veliki napisi 'brez': Če je izdelek na primer 'brez silikonskih olj' ali 'brez parabenov', še ne pomeni, da je naraven.
- 'Naravna voda': Več vode, bolj naravno? Po standardu ISO lahko proizvajalci dodano vodo, ki jo vsebuje večina kozmetičnih izdelkov (najdete jo na seznamu INCI kot Aqua in je največkrat kar na prvem mestu), označijo kot naravno sestavino. Tako je ZPS na izdelku, ki je vseboval 63 odstotkov vode, prebral trditev posebej domiselnega proizvajalca, da je "97 odstotkov sestavin naravnega izvora".
In kdaj kozmetični pripravek zagotovo ni naraven?
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.