Slovenija

Ali smo priča koncu Applovega monopola?

Ljubljana, 11. 05. 2025 07.00 | Posodobljeno pred 16 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Peter Aleksander Bizjak
Komentarji
60

Tehnološki svet se je 30. aprila 2025 dramatično spremenil, ko je ameriško sodišče v bitki z Epic Games razsodilo, da je Apple namerno kršil odredbo iz leta 2021. Skupaj s 500 milijoni evrov kazni, ki jo je EU naložila v skladu z aktom o digitalnih trgih, te sodbe nakazujejo globoko spremembo v načinu delovanja Applovega nadzora nad ekosistemom App Store v prihodnje.

Postavlja se vprašanje: smo priča koncu Applovih monopolnih praks in kaj bi to lahko pomenilo za prihodnost digitalnih trgov?

Spor ameriških velikanov ...

Ko je Epic Games leta 2020 nasprotoval Applu zaradi njegovih politik glede App Stora, je malokdo predvidel, kako transformativen bo postal ta konflikt.

Ameriška okrožna sodnica Yvonne Gonzalez Rogers je konec aprila izdala prelomno sodbo. Z njo je razsodila, da je Apple kršil prejšnjo sodno prepoved v dolgotrajnem protimonopolnem primeru, kjer mu je nasproti stal Epic Games, ustvarjalec igre Fortnite. Strogo je oštela Applove prakse in izjavila, da njegovih vztrajnih prizadevanj za oviranje konkurence ne bodo tolerirali.

... in učinek EU

Hkrati se Apple sooča z vse večjim pritiskom evropskih regulatorjev. Aprila ga je Evropska komisija kaznovala s 500 milijoni evrov zaradi kršitve pravil o preprečevanju usmerjanja iz že omenjenega akta.

Ta ukrep zahteva, da razvijalcem omogoči obveščanje uporabnikov o alternativnih možnostih plačila. Po novem mora podjetje dovoliti konkurenčne distribucijske kanale aplikacij, podpirati brskalniške mehanizme, ki presegajo WebKit, in zagotoviti interoperabilnost z napravami in storitvami, ki niso Applove. Vse to v kratkem 60-dnevnem roku, ki se konča sredi junija.

Čeprav je z iOS 17.4 uvedel nekatere spremembe, vključno z alternativnimi trgovinami z aplikacijami in prosto izbiro brskalnika, evropski regulatorji še naprej izvajajo strog nadzor; zlasti glede zmogljivosti integracije med platformami.

App store
App store FOTO: Shutterstock

Ukinitev vratarja, razcvet konkurence

Skupni vpliv teh pravnih in regulativnih izzivov temeljito spreminja Applov odnos z razvijalci in potrošniki. Podjetje mora zdaj opustiti svojo strukturo provizij za zunanje nakupe in razvijalcem odpreti resnične poti za prosto komunikacijo z uporabniki o alternativnih plačilnih načinih.

Minili so časi, ko je ta pretok informacij lahko omejil ali naložil kazni tistim, ki so iskali možnosti zunaj ograjenega vrta.

Sooča se z novo resničnostjo, kjer mora njegov nekoč neprebojni ekosistem postati prepusten. Trgovine z aplikacijami tretjih oseb bodo v Evropi uspevale in se potencialno širile po vsem svetu, ko se bodo pravni precedensi utrdili.

Besedilo je pripravljeno v okviru projekta Homopolitikus političnega think tanka Inštitut za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Najbolj revolucionarna je zahteva po interoperabilnosti

Predstavljajte si, da se vaša Applova pametna ura brezhibno poveže s telefoni Android ali da AirPods ponuja celoten nabor funkcij, ne glede na to, katero napravo imate raje. To ni zgolj tehnični premik, temveč filozofska preobrazba za podjetje, ki temelji na nadzorovani integraciji.

Čeprav Apple načrtuje pritožbo na obe odločitvi, napovedi nakazujejo prihodnost, kjer izbira potrošnikov prevlada nad nadzorom platforme. Za razvijalce, ki jih že dolgo motijo omejitve App Stora, to predstavlja renesanso možnosti; nove poslovne modele, neposredne odnose s strankami in osvoboditev od struktur provizij, ki so porabile znaten del njihovih prihodkov.

Potrošnike vabi obljuba nižjih cen in inovativnih storitev, saj konkurenca cveti v okolju, v katerem je prej prevladoval en sam vratar.

Smo torej potrošniki končno zmagali?

Čeprav razvoj dogodkov predstavlja pomembne zmage za Epic Games, razvijalce in potencialno potrošnike, dokončne zmage še ni.

Sodbe razvijalcem obljubljajo nižje stroške in večjo prilagodljivost. Fortnite se bo verjetno vrnil v trgovino v teh dneh, drugi razvijalci pa bi lahko pridobili vzvod v svojih odnosih z Applom. Potrošniki bi lahko imeli koristi od nižjih cen nakupov v aplikaciji zaradi nižjih provizij.

Končni učinek bo odvisen od tega, kako bo Apple izvedel spremembe in ali bodo pritožbe uspele spremeniti ali odložiti zahteve.

Konec monopolov: zaton ali rojstvo inovacij

Apple ni postal uspešen čez noč – z nenehnimi inovacijami in brezkompromisnimi standardi je revolucioniral naš način interakcije s tehnologijo. Ekosistem, ki ga izberejo milijoni, ni le izdelek; je zaveza kakovosti, kjer brezhibna integracija zagotavlja izkušnje, ki presegajo zgolj vsoto komponent.

Ko zagovorniki Applovega modela govorijo o varnosti in zasebnosti, ne navajajo samo korporativnih pogovornih točk, temveč priznavajo resnično zaščito, ki je uporabnike ščitila pred digitalnim kaosom, ki prevladuje na bolj odprtih platformah.

V kaznovanju odličnosti je določena ironija. Apple je svoje kraljestvo ustvaril z vizionarsko zasnovo in brezobzirnim izpopolnjevanjem, ko so bili predpisi še oddaljeni oblaki na obzorju. Zdaj, ko se ti oblaki zbirajo, se moramo vprašati: bi iPhone, App Store ali Apple Watch obstajali v svoji sedanji obliki, če bi bile vse te omejitve prisotne že ob njihovem nastanku?

Ambicioznim zagonskim podjetjem, ki sanjajo o izgradnji naslednje revolucionarne platforme, ti primeri pošiljajo srhljivo sporočilo: če boste preveč veličastni, bo vaša nagrada morda – razgradnja.

Ko regulatorji od Appla zahtevajo, da "brezplačno podari tehnologijo," ne le da prilagajajo tržno dinamiko, temveč potencialno tudi spodkopavajo temeljne spodbude, ki podžigajo inovacije. Revolucionarni izdelki prihodnosti bi lahko za vedno ostali konceptualni, če si njihovi ustvarjalci ne bodo mogli predstavljati poti do trajnostnega uspeha brez pretiranega posredovanja.

Hkrati podporniki teh pravnih in regulativnih ukrepov trdijo, da ščitijo potrošniško izbiro in spodbujajo konkurenco. Z odprtjem Applovega ekosistema za alternativne načine plačevanja, trgovine z aplikacijami in izboljšano interoperabilnostjo bi ti ukrepi lahko privedli do več možnosti, nižjih cen in nadaljnjih inovacij, ki jih poganja konkurenčni pritisk in nezaščiten prevladujoči položaj.

Uspeh teh ukrepov bo odvisen od tega, ali bodo dosegli ravnovesje med spodbujanjem konkurence in ohranjanjem varnosti, zasebnosti in uporabniške izkušnje, zaradi katerih je bil Applov ekosistem sploh privlačen.

Veličastnost ne bo več orožje

Priča smo ne zgolj tehnični prilagoditvi Applovega poslovnega modela, temveč prelomnici v odnosu med tehnološkimi podjetji in družbami, ki jim služijo. Predolgo so digitalni monopoli branili svoje trdnjave z argumenti o uporabniški izkušnji in varnosti, medtem ko so se razvijalci in potrošniki znašli v zavezanosti pravilom, pri katerih niso imeli besede.

Ta trenutek predstavlja nekaj lepega in redkega: zakonodaja deluje natančno tako, kot je bilo predvideno. Ne zato, da bi kaznovala uspeh, temveč da bi zagotovila, da uspeh služi mnogim in ne bogati le redkih. Za razvijalce, ki so se borili pod zatiralskimi strukturami komisij, je to osvoboditev. Za potrošnike – ki si zaslužijo izbiro, širšo od tiste, za katero podjetje menijo, da je primerna – je to opolnomočenje.

Lepota teh odločitev je v njihovi natančnosti, saj ne poskušajo razstaviti tistega, zaradi česar so Applovi izdelki veličastni. Zagotavljajo le, da veličastnosti ni mogoče uporabiti kot orožja proti pošteni konkurenci. Uporabniki bodo še vedno uživali v brezhibnih izkušnjah in varnosti, ki jih cenijo, zdaj pa jih še dodatno izboljšujejo inovacije, ki jih neizogibno sproža pristna konkurenca.

Vrnitev h koreninam

Ko se bo Apple prilagajal tej novi resničnosti, bomo morda priča nečemu izjemnemu: podjetju, ki bo ponovno odkrilo ustvarjalno lakoto, zaradi katere je sploh bilo revolucionarno. Ne bo se več moglo zanašati na zagotovljeni dohodek svojega monopola v trgovini App Store in se bo morda vrnilo k temu, kar zna najbolje – ustvarjanju izdelkov, ki so tako izjemni, da jih ljudje svobodno izbirajo na trgu pristnih možnosti.

To je pravo v svoji najboljši luči: ni destruktivno, ampak konstruktivno, ustvarja prostor za nove možnosti ter hkrati ohranja tisto, kar resnično deluje. Zmagovalci niso le Epic Games ali evropski regulatorji, ampak vsi, ki verjamemo, da bi nas morala tehnologija opolnomočiti in ne omejevati.

Medtem ko opazujemo to novo poglavje, lahko upamo, da bo digitalno gospodarstvo, ki je postalo osrednjega pomena za naše vsakdanje življenje, končno odražalo vrednote odprtosti, izbire in poštene konkurence, ki trgom resnično omogočajo razcvet.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Rains
11. 05. 2025 15.33
"... ali da AirPods ponuja celoten nabor funkcij, ne glede na to, katero napravo imate raje ...". Kaj pa če ena naprava nima določenega hardverskega atributa za delovanje določene funkcije? A potem jo AirPods sploh ne smejo imeti, kej če jo imajo in deluje samo z iPhonom, bi bilo to že narobe? Če je tako, potem je to defnitivno zaton inovacij.
Kaveljc
11. 05. 2025 15.25
Imam deset let stari Ipad air 2 in mi deluje. Huawei mi je pet mesecev po preteku garancije popolnoma odpovedal, komaj mi je nečak računalničar rešil fotografije. i phone 9, ki je dost8 starejši o Huaweia pa mi normalno dela, po izkušnji z Huaweiem nikoli več kitajski mobitel.
Chrome
11. 05. 2025 14.38
+1
Lahko imaš kar koli, na koncu je vse skupaj iphone… vsi kopirajo od njih. Ne no držalo? Kje je aux? Kdo je začel s kamero v zaslonu? Kje je polnilec? Zadnja posodobitev androida ima levo on desno zgornjo opravilno vrstico, od kje je že to? Iphone 17 bo imel horizontalno izbočeno kamero, torej že vemo kako bo izgledal samsung naslednje leto. Iphone domači in samsung službeni, vse je isto 💩.
DominusMaximuz
11. 05. 2025 14.25
+0
večkrat sem probal iPhone in vsakič skoraj zgubil živce nad totalno ne-logičnostjo operacijskega sistema.
MI SMO BALKI...pa to
11. 05. 2025 14.18
+1
Konec apple.monopola....cas je za hruske pa ostalo...pa to
vvvilice
11. 05. 2025 13.55
+1
Naj karajo, kar hocejo, epl me ne tanima, meni je Android bistveno primernejsi, sem imal dva ajfona, sluzbena, pa sem bil tako vesel, ko sem se jih znebil. Ni mi blizu.
proofreader
11. 05. 2025 10.51
-2
Ali Apple tudi skriva novice o referendumu?
Bombardirc1
11. 05. 2025 11.03
+1
Rains
11. 05. 2025 15.34
Hoover65
11. 05. 2025 10.33
+6
Kritikizstajerske
11. 05. 2025 10.31
-1
Če je Apple store je pač trgovina za Apple uporabnike. Kaj se zdaj oglasajo razni kitajci in jokajo
Crazy_Horse
11. 05. 2025 10.16
+1
Homopolitik-us
Verus
11. 05. 2025 10.16
+11
Še en sodni proces mora usekat. Zoper medije, ki brišejo komentarje ali omejujejo javni diskurz s ciljem potiskati ideologije in ustvarjati javno mnenje.
Cmrlj3
11. 05. 2025 10.20
+2
Zakaj že? Ti imaš zaščito pred tem, da greš zaradi svojega mnenja v zapor. To ne pomeni, da ti mora čisto vsak javni forum dati oder za to, da razširjaš svoja zblojena prepričanja, ki nimajo veze z realnostjo.
DominusMaximuz
11. 05. 2025 14.26
+1
deifitivno bi moral nekdo usekati po vseh novinarjih, ker VSI prirerajo in skrivajo resnico in manipulirajo z ljudmi! Samo kaj boš ko pa so lastniki vseh isti
asdfghjklč
11. 05. 2025 10.15
+0
Zato, ker je sodnica bila Gonzalez... Če bi se pisala kakšen Smith, bi Apple zmagal.
Verus
11. 05. 2025 10.13
+5
Dvoličnost. Kaj pa Huawei? Aja, to pa ne, ker so Kitajci 10 let nazaj delali kakovost, ki jo nekateri se danes ne znajo. Enako je z avtomobili (EV)
Verus
11. 05. 2025 10.14
+5
Huawei napad nima veze z nobenim vohunjenjem temveč ravno z aplom. Ljudje so masovno kupovali Huawei telefone in je to zmotilo gospodo na plačilni listi Applea. Evropski hlapci so pa potem seveda potegnili zraven
Kritikizstajerske
11. 05. 2025 10.32
-1
hlapec si zi na tvojem del.mestu in ne jokaj
PoldeVeliki
11. 05. 2025 10.02
+0
Apple je jajc. Nokia 3310 zakon.
Kritikizstajerske
11. 05. 2025 10.32
-2
Voly
11. 05. 2025 09.42
-1
Vse, kar je v škodo tej pokvarjeni državi, je dobra novica!
Kritikizstajerske
11. 05. 2025 10.32
+1
jurist
11. 05. 2025 09.38
+4
Prednost iphone je z mojega vidika predvsem varnost, ker ima dostop do app reguliran. Očitno bo tega zdaj konec.
Cmrlj3
11. 05. 2025 09.56
+7
Sploh ne nujno. Še vedno lahko na appstoru jemlješ aplikacije, ne rabiš posegati po nekih tretjih "trgovinah".
Hames
11. 05. 2025 09.37
+10
Če hočeš konkurenčne aplikacije kupi konkurenčen telefon. Sam kupujem Apple ravno zaradi njihove težnje po brezhibnosti. Vse njihove naprave se povezujejo brezhibno med sabo, medtem ko konkurenčni proizvajalci tega ne morejo doseči ravno zaradi odprtosti. ne more en Samsung ali Xiaomi poskrbeti da se bo nanj brezhibno priklopilo 1000 preostalih izdelkov z androidom. NE. GRE. Pa če se na glavo postavijo. Apple pa skrbi samo za tistih par svojih naprav in modelov, ki jih nudi, logično je, da bodo v nulo usklajeni med sabo. Edine naprave, ki so se po tekočem delovanju lahko kosale z Applom so bili Windows telefoni. Zaprt sistem, imel si, kar si dobil v škatli in je bilo to to. Fantastična zadeva. In kakšen je bil njihov konec? Google je prepoznal konkurenco svojemu androidu in ga po hitrem postopku potonil. Najprej je na njem prenehal delovati YT, nato mail, nato zemljevidi…potem je udaril še facebook in onemogočil svojo aplikacijo…Na tak način je telefon postal neuporaben. In sedaj konkurenca sesuva Apple. Drugi proizvajalci dobro vedo kaj je Applova največja prednost in udrihajo po njej. Noben potrošnik ni prosil za bolj odprt Applov sistem, gre se samo za bitko med podjetji. Še enkrat…kdor hoče konkurenčne aplikacije bo kupil konkurenčen telefon.
jedupančpil
11. 05. 2025 09.47
+0
asdfghjklč
11. 05. 2025 10.25
+4
Se ne strinjam s teboj. Z ženo imava oba samsunga (s24 ultra in s23 ultra), pa oba delata brezhibno na vseh napravah, ki jih uporabljava. 7 let nazaj nekje sem imel iphonex... Po enem letu sem ga prodal, ker ni podpiral dveh zunanjih naprav, ki sta zame bili zelo pomembni (ip kamere okoli parcele in alarmni sistem). To, kar pa pišeš, pa ne drži.
Kritikizstajerske
11. 05. 2025 10.33
-2
točno to, tistim pa ki je predragi pač jokajo
Kritikizstajerske
11. 05. 2025 10.34
-3
špaget
11. 05. 2025 10.44
+3
Noben ti ni vzel teh aplikacij, z veseljem lahko še naprej plačuješ za vsako bedarijo v svojem zaprtem sistemu. Tvoja varnost je ogrožena, ker lahko jaz nalagam svoje aplikacije? Pobiranje ogromnih provizij in lastiški kabel je tudi nujno za brezhibno delovanje iPhonov? Ti si najnižji nivo potrošnika, pod tabo so samo še uporabniki električne ograje.
Hames
11. 05. 2025 10.45
-1
@asdfghjklč kaj si pa kupil zaene kamere? Če si kupil neka kitajska jajca, jih Apple seveda ne podpira zaradi varnosti. Sicer pa ni krivda Appla, če proizvajalec kamer ne nudi podpore za Applove naprave, njihova naloga je, da razvijejo podporo tudi za Apple. Če pa niso, pa sta razlogi samo trije: 1. aplikacijo je zavrnil Apple zaradi varnostnih pomanjkljivosti. 2. Proizvajalec se zaveda da nima kupcev med lastniki Apple naprav in se mu podpore ne splača razvijati ali pa so enostavno preškrti za to. In razlog št. 3: ekskluzivna pogodba z androidom. Kar pa Android postavlja na isto mesto kot Apple in bi očitke o zaprtosti Appla morali prevaliti tudi na Android.
Hames
11. 05. 2025 10.56
-2
@špaget kaj bi pa moral kupovati v sistemu? Aja ti si tisti, ki hočejo nalagati krekane zastonjske aplikacije ter nelegalno prenesene vsebine na telefon zato da ni treba glasbeniki za glasbo plačati in filmarju za film? Ni problema, bodi pirat in ropaj še naprej, ampak žal si ti še nižje od električne ograje.
iMichael
11. 05. 2025 13.13
-1
vzami Samsung telefon iz leta 2011 in ga prižgi. Nato pa vzami iphone 4s in testiraj. Ti bo hitro jasno kakšne so razlike
traparija
11. 05. 2025 09.35
-5
najboljši telefon je služben telefon. ker je zastonj in vse plača firma. v življenju pe nisem dal evra za telefon ali internet, tako da mi je čist useen. če že ponujajo zastonj pa raje vzamem samsung ali xiaomi, kot apple. ubogi so vsi ki plačujejo za fon in net iz lastnega žepa.
jedupančpil
11. 05. 2025 09.48
+10
sej ni zastojn :) poglej plačilno listo pa boš videl :) seveda ne išči postavke telefon
sseebbaa
11. 05. 2025 09.52
+10
in potem imajo v službi 100% nadzor nad teboj, ker si podpisal za službeni telefon
Kritikizstajerske
11. 05. 2025 10.35
+1
toliko o njegovi razgledanosti😂 ne ve pa da si telefon sam plačuje😂
traparija
11. 05. 2025 14.08
-1
modrijani, plačuje se boniteta katero po dogovoru dodatno plača delodajalec če se tako dogovoriš. ne duha ne sluha o čem drugem na plačilni listi, ali dačni napovedi, velumi. nadzirajo pa itak vse elektronske komunikacije tako moje kot tvoje. kaj vam gre v nos fovšija, da letno rotiram služben avto pa služben telefon vse zastonj pa da mi delodajalec pokriva tudi bonitete. hahahahahahaha. o nepomembnem drobižu se vžigajo, kje so šele nagrade in uspešnosti. ogibaj se takega delavca. ogibaj.
apage
11. 05. 2025 09.30
+1
Price / performane je apple totalno na dnu. Vse delano na kitajskem, pogledaš malo h konkurenci pa vidiš, da dobiš za pol cene enako zmogljiv telefon, če ne še boljši. Sam sem z Honor 200 pro za 800 € ne normalno zadovoljen. Sem bil na iPhonu pa niti pribljižno ni tok dober kot Honor, baterija, kamera, smoothnes.. Naj še omenim, da ima partnerka iPhone in se ne more ločiti od njih. Telefon vreden 1.4k po 3 letih pa šteka pa crknjen zvočnik. Baterijo je pa itak že mogla menat, ker po tem so pa itak znani, da baterija drži glih 4 ure. Odloč se pa potrošnik seveda vsak sam :)
Hames
11. 05. 2025 09.49
+7
Če po treh letih moraš menjati baterijo in telefon šteka je kriv uporabnik. Nikoli se še mi ni zgodilo da bi mi Apple naprava delovala manj kot 5 let, kar za druge naprave ne morem trditi. Kupujem Apple ravno zaradi te zanesljivosti in dolgoročne podpore. Apple je svoje letošnje posodobitve naložil še na Apple 12 telefone. Povej mi za enega proizvajalca, ki še posodablja svoje 6 let stare telefone. Noben. Oz mislim da se je Applu sedaj pridružil Google Pixel z dolgoročno podporo. Ostali pa ne morejo ker izdelujejo preveč modelov naenkrat, ne morejo skrbeti za 6 let stare naprave, če daš na leto 10 različnih modelov na trg. podporo zato navadno ukinejo že po treh letih, če ne že po dveh. Zato me baš briga kaj drugi nudijo pa če bi bilo 10x bolj napredno od Appla. Ker na Apple se lahko zanesem, da ko bom nekoga moral poklicat bo telefon delal, ko bom vzel iz žepa slušalke, se bodo povezale v tistem trenutku ko jih vzamem iz škatlice, da ko bom želel kakšen dokument prenesti iz telefona na računalnik in ga urediti tam, me bo dokument tam že čakal. Tega ekosistema ne menjam ker mi viša produktivnost ter ohranja živce.
watever
11. 05. 2025 09.50
+3
Honor 200 je šel v prodajo maja 2024. Kupil si ga za 800€. Čez 1 leto boš kupil nov model, ker bo ta počasen. V 4 letih boš dal 1600€. No jaz sem dal za iphone 900€ pred 6imi leti, dela kot švicarska ura
apage
11. 05. 2025 10.01
+1
Ta sistem clouda imajo tudi drugi, google, honor ponuja svojega tako kot huawei in kar nekaj ostalih. Enako je s bluetooth komunikacijo, to res ni nekaj posebnega. Jaz sem napisal samo svoj vidik in izkušnjo, izkusil sem tako apple kot druge telefone, ne gre se zaradi denarja. Glede na operaterske pogodbe in financiranja pa si iphona itak lahko vsak privošči. Bil sem na Huawei pa sem se še trudil brez googla ampak ni šlo več, potem na iPhone, sedaj pa Honor. Upam, da traja, ker sem enostavno z delovanjem in sposobnostjo Honorja res, res zadovoljen.
apage
11. 05. 2025 10.06
+4
Naj dodam še to, da je kar nekaj kolegov podjetnikov pojamralo nad iphonom glede delovanja. Pri res veliki uporabi, klici po veliko ur na dan so imeli čisto vsi težave z zvočniki, štekanjem, ter baterijo. Enostavno telefon ni uporaben brez powerbanka in potem je že neugodno, če vse nosiš v žepu in skos študiraš kdaj bo mrknil. Res ne vem zakaj ne dajo boljše baterije v telefon saj je ta težava že dolgo...
Hames
11. 05. 2025 10.18
-3
@apage Honor ni slab telefon, še ko so bili pod Huaweijem je ta veja veljala za nekaj več in vedno so predstavljali nekaj več, sploh v primerjavi s Samsungom. Niso pa to telefoni, ki bi imeli dolgoročno podporo. Kolikor se ga jaz spomnim iz časov ko sem ga lastil, je sicer delal dolgo, sigurno več kot povprečni dve leti ostalih proizvajalcev, vendar je v nekem trenutku enostavno prenehal prejemati posodobitve Androida. In tu nastopijo težave, sploh s tekočim delovanjem telefona. Ko se aplikacije še vedno posodabljajo in vlečejo voz naprej, sistem na telefonu pa ostaja zadaj. Apple pa skrbi da se to ne zgodi še leta in leta po nakupu naprave. Zato na koncu izniči višjo ceno. Če jaz menjam telefon na 6-7 let in sem za napravo odštel cca 1000€ (ker ne rabim najboljšega modela morda še manj), vmes pa nekdo na dve leti kupi Androida za 400€ vsaki dve leti, mislim da gre računica brez problema v prid Appla. Kar se pa tiče clouda pa ja, saj imajo vsi svoje rešitve ampak ni to to. Apple enostavno nardi še korak več. Kot na primer z AirDropom. Počasna domača internetna povezava ti pa moraš hitro prenesti datoteko? Ni problema. Preneseš preko AirDropa, datoteko imaš v naslednji sekundi na drugi napravi. Pa ne na eni, lahko jo v trenutku podeliš vsem ostalim Apple napravam v dosegu tvojega telefona. Pač, te malenkosti…tega ne menjam.
Kritikizstajerske
11. 05. 2025 10.35
-1
Kritikizstajerske
11. 05. 2025 10.36
-2
apage ne bluzi.Apple je tisočletje pred ostalimi
watever
11. 05. 2025 10.39
+2
Edino kar manjka je enostavna povezljivost z windows - ter tudi zapis slik. Po backup-u celega Clouda ne morem s tem slikam nic delat. Za pretvorbo 6000 slik in posnetkov pa zna zadeva trajat res dolgo. Ta heic smotani
Victoria13
11. 05. 2025 08.58
+10
Monopola EU je tudi že zdavnaj konec vse kar zna je regulirat, prepovedat...največji uspeh so pritrjeni pokrovčki na steklenicah!!!
Aijn Prenn
11. 05. 2025 09.07
+4
Edino pokrovčke opaziš? Pol ti pa manjka mal mentalne kapacitete, se mi zdi.
traparija
11. 05. 2025 09.39
+7
pokrovček zmeri najprej odtrgam, ker se vedno obrne navzdol in moti tok pijače in začne špricat po mizi. z dvemi rokami pa ne bom točil. odtrgaš in v smeti, po starem. brca v temo tole s pokrovčki.
jedupančpil
11. 05. 2025 09.49
+4
pa varuh konkurence, pa varuh diskriminacije itd... bla bla bla