Občina Novo mesto bi se lahko kmalu pridružila občinam, v katerih velja odlok o prepovedi uživanja alkoholnih pijač na javnih krajih zunaj prostorov, določenih za točenje alkoholnih pijač. Kot so nam pojasnili na občini, bodo predlog občinske uprave vložili v prvo obravnavo na majski seji občinskega sveta. Občani bodo lahko neposredno izrazili svoja stališča in pripombe o predlogu, saj bo objavljen na spletu in ga bo možno komentirati. Pravijo, da je popivanje mladih vedno problematično, kar zaznavajo tudi v njihovi občini. Nadzor nad odlokom bo izvajala redarska služba.
Nekatere občine, v katerih omenjeni odlok že velja, smo povprašali, ali so zadovoljne z učinki in ali opažajo spremembe na bolje.
Uživanju alkohola so sledili pretepi, vandalizem, pisanje in risanje po objektih in nedostojno vedenje
V občini Poljčane so odlok, ki predpisuje, da je zaradi varovanja javnega reda in miru prepovedano popivati, piti ali kako drugače uživati alkoholne pijače izven prostorov, ki so določeni za točenje alkoholnih pijač, sprejeli leta 2011. Za kršitev je zagrožena globa 40 evrov. Na občini pojasnjujejo, da v zadnjem obdobju kršitev ne beležijo.
Odlok o prepovedi uživanja alkohola na javnih površinah in na javnih krajih so na območju Mestne občine Ptuj sprejeli leta 2010. Na občini pojasnjujejo, da so se za odlok odločili iz več razlogov. Pojasnjujejo, da so se mladostniki ob petkih po zaključku pouka in ob sobotah zvečer zbirali na določenih točkah, kjer so zaužili večje količine alkohola. Ker so se zbirali v parkih, točkah v mestnem središču (tržnica), okolici avtobusne postaje in okolici osnovnih šol, je to postalo moteče za širši krog občanov. Za seboj so namreč pustili onesnažene javne površine, ostali uporabniki teh površin pa se niso več počutili varne, predvsem naključni sprehajalci ali vzgojiteljice, ki so prišle s skupino otrok na igrišča, pravijo na občini.
Nadalje pojasnjujejo, da je bilo pogosto ogroženo zdravje ali celo življenje mladostnikov, ki so zaužili prekomerno količino alkohola. Uživanju alkohola pa so sledili pretepi, vandalizem, pisanje in risanje po objektih in nedostojno vedenje. Organi, ki so skrbeli za red, pa niso imeli pristojnosti, da bi od osebe s steklenico žganja v roki zahtevali, da s tem preneha. Vse to je pripeljalo do tega, da so tako občani kot mediji zahtevali, da se nekaj ukrene ter da se stanje javnega reda in miru izboljša.
Opozorila so zalegla, uživanje alkohola na javnih krajih se je bistveno zmanjšalo
Po sprejemu odloka so kršitelje zelo dolgo opozarjali in zahtevali, da očistijo okolico. Odlok so poslali v Gimnazijo Ptuj in ŠČ Ptuj s ciljem, da dijake seznanijo z vsebino in sankcijami. V začetku leta 2011 so začeli izrekati globe oziroma obdolžilne predloge na pristojno okrajno sodišče v zadevah, kjer je bila kršitelj mladoletna oseba. Informacija se je hitro razširila med mladimi in stanje se je zelo izboljšajo, poudarjajo na občini. V zadnjih letih upada število primerov vandalizma, pisanja in risanja po objektih in drugih kršitev. Na občini poudarjajo, da se je s prejemom odloka in nadzorom na terenu uživanje alkohola na javnih krajih bistveno zmanjšalo.
Kot še pravijo, opažajo, da sedaj manjše skupine alkohol skrijejo ob prihodu patrulj, včasih pa so jim ga ponujali, da skupaj potešijo žejo z njimi. Sedaj lahko pristopijo skupini, zahtevajo dokument, jih seznanijo s prekrškom, zahtevajo, da očistijo okolico in se z njimi pogovorijo. Poudarjajo, da ni bistvo v izrekanju globe. V letošnjem letu so do sedaj izdali tri odločbe zaradi kršitev odloka. Predpisana globa za tovrstni prekršek je 80 evrov.
Opažajo pa, da mladostniki iz okoliških občin te določbe ne poznajo, ob prihodu redarja ne skrijejo sledi uživanja alkohola, temveč jim ponudijo na vpogled osebno izkaznico, da dokažejo, da so polnoletni. Ko pa jih seznanijo z določbo, so ponavadi zelo presenečeni, vendar upoštevajo nadaljnja navodila.
Problematično to, da do alkohola nekontrolirano pridejo mlajši od 18 let
Odlok, ki sicer ne prepoveduje uživanja alkoholnih pijač na javnih krajih, temveč prepoveduje prekomerno uživanje alkoholnih pijač in drugih opojnih substanc na javnih mestih izven gostinskih lokalov in prireditev, so v občini Velenje sprejeli leta 2011. Kot pravijo, so ob sprejetju odloka veliko časa namenili opozarjanju, saj so želeli brez represije zmanjšati popivanje na javnih mestih. Mladi so bili seznanjeni, da je prekomerno popivanje prekršek, zato tega na javnih mestih ne počnejo več oziroma bistveno manj kot pred sprejemom odloka. Višina globe je 200 evrov, a do sedaj še ni bila izrečena.
Na občini še poudarjajo, da je problem popivanja na javnih mestih to, da lahko do alkohola nekontrolirano pridejo mlajši od 18 let, saj ni natakarja, ki bi to preprečil, prav tako nihče ne more preprečiti dostopa do alkohola že vidno opitim osebam, četudi so te polnoletne. Poleg tega so opite osebe na javnih mestih bistveno bolj nagnjene k nasilju in vandalizmu. Ob popivanju na javnem mestu se močno poveča onesnaževanje okolja, saj so praktično za vsako skupino pa tudi za posamezniki, ki so popivali na javnem mestu, ostajale velike količine odpadkov, še dodajajo na velenjski občini.
Že z doslednim opozarjanjem preprečujejo popivanje
Mestna občina Kranj je odlok sprejela leta 2012. Na občini pojasnjujejo, da je namen odloka, ki sicer ne prepoveduje uživanja alkoholnih pijač na javnih površinah, temveč prepoveduje popivanje na javnih krajih zunaj prostorov, ki so določeni za točenje alkoholnih pijač, preprečevanje zlorabe alkohola predvsem pri mladih, ki se zbirajo na javnih površinah in se zabavajo ob popivanju. Pri nadzoru so že opazili pozitivne učinke, ki se kažejo predvsem v večji osveščenosti mladih, ki kar dobro poznajo omejitev, ki jo določa odlok. Kot pravijo, že z doslednim opozarjanjem preprečujejo popivanje. Zagrožena globa je 100 evrov, a je do sedaj še niso izrekli.
Odlok, ki prepoveduje popivanje v prodajalnah ali na drugih javnih površinah, ki niso določeni za točenje alkoholnih pijač, so v občini Jesenice sprejeli leta 2010. Predpisana globa pa je 200 evrov.
Pravijo, da so s sprejetim odlokom zadovoljni, saj omogoča učinkovito in celovito varovanje javnega reda in miru. Na Jesenicah sicer popivanja na javnem kraju niti pred sprejetjem odloka niso zaznavali kot izrazito pretiran problem. Večja težava je bila, če se je popivanje nadaljevalo z vandalizmom in z nedovoljenim odlaganjem odpadkov.
Poudarjajo, da se je od sprejetja tega odloka do danes stanje spremenilo na bolje, čeprav občinski inšpektorat in redarstvo v takšnih primerih izreka predvsem opozorila, šele po neupoštevanju le-teh pa kazni. Tako so od sprejetja odloka kaznovali le nekaj posameznikov, ki kljub večkratnim opozorilom občinskih inšpektorjev niso spoštovali določil odloka, v preostali večini primerov pa je šlo izključno za izrekanje opozoril, ki so tudi dosegla svoj namen, pojasnjujejo na občini.
Odlok, ki prav tako prepoveduje popivanje v prodajalnah ali na drugih javnih površinah, ki niso določeni za točenje alkoholnih pijač, so v občini Žirovnica sprejeli leta 2011. Za kršitev je predpisana globa 200 evrov. Na občini pravijo, da so s sprejetim odlokom zadovoljni. Tako kot na Jesenicah tudi v občini Žirovnica pravijo, da je težava predvsem v tem, da se tovrstna popivanja ponavadi nadaljujejo z vandalizmom. Dodajajo pa, da od sprejetja opažajo pozitivne učinke. Kaznovali niso še nikogar, v posameznih primerih so izrekli opozorila, ki pa so dosegla svoj namen.
V prestolnici prepovedi niso dosegli
Odlok o prepovedi uživanja alkoholnih pijač na javnih krajih so leta 2013 na predlog svetniškega kluba NSi obravnavali tudi v Ljubljani. Svetniki NSi so takrat v obrazložitvi predloga zapisali, da je uživanje alkohola med mladostniki v Sloveniji glede na raziskave velika težava. Ljubljanski župan Zoran Janković se je s tem strinjal, čeprav je dejal, da je sam proti prepovedi. Svetniki so na koncu predlog zavrnili.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.