Slovenija

Alpina še leto dni ne bo odpuščala

Ljubljana, 01. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Potem ko je uprava Alpine skupaj s predstavniki ministrstva za delo, lokalnih skupnosti in sindikatov teden dni iskala možnosti za ohranitev njenih obratov, se je odločila, da ne bo zaprla obratov v Gorenji vasi in na Colu, temveč bo nadaljevala proizvodnjo ter tako ohranila delovna mesta.

Bo Dimovskemu uspelo vodstvu Alpine ponuditi razlog za ohranitev delovnih mest?
Bo Dimovskemu uspelo vodstvu Alpine ponuditi razlog za ohranitev delovnih mest? FOTO: POP TV

"Do 15. novembra bo tako oblikovan program kadrovskega prestrukturiranja, ki bo omogočil ohranitev delovnih mest na obeh lokacijah," je po današnjem vnovičnem sestanku povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski.

"Razlogi, zaradi katerih so se v Alpini odločili za zaprtje obratov, ostajajo. Vendar pa so se v podjetju odločili, da ob rešitvah, ki jih ponuja program aktivne politike zaposlovanja, zaženejo še en proizvodni cikel, kar pomeni, da bodo ljudje zaposlitev obdržali vsaj še eno leto," je povedal predsednik uprave podjetja Martin Kopač. V tem času pa je po njegovih besedah mogoče najti rešitve, ki bodo za 227 delavcev, ki bi ob zaprtju obratov ostali brez dela, bolj sprejemljive.

Kot je poudaril minister, gre za iskanje dolgoročnih rešitev s ciljem ohranitve delovnih mest. Program prestrukturiranja bo lahko ponudil kombinacijo ukrepov, ki so določeni v programu aktivne politike zaposlovanja oz. programu za tekstilno in usnjarsko industrijo (npr. preusposabljanje zaposlenih, sklad dela, določene subvencije ipd.). Rešitve pa bodo šle tudi v smeri iskanja novih proizvodnih programov in iskanja morebitnih novih delodajalcev.

Na sestanku so se sodelujoči tako tudi dogovorili, da bodo pripravili skupno ponudbo za morebitne delodajalce, ki bi želeli prevzeti posamezni obrat v celoti ob pogoju prezaposlitve vseh zaposlenih in proizvodnem programu, ki bi zagotavljal zaposlitev za nedoločen čas.

Vsak od akterjev bi tako prispeval svoje. Ministrstvo bo ponudilo ukrepe aktivne politike zaposlovanja, uprava Alpine bo novemu delodajalcu, ki bi prevzel zaposlene, ponudila odkup objektov in opreme po bistveno nižji ceni - če bi šlo za prezaposlitev delavcev, bi se izognila tudi plačilu odpravnin. Sindikati so se zavezali, da ne bodo izvajali dodatnega pritiska na plače in aktivno sodelovali pri motivaciji zaposlenih za dodatno usposabljanje in prezaposlitev, prav tako pa bodo pri iskanju rešitev sodelovale tudi lokalne skupnosti.

Alpina je zaprtje obratov in odpuščanje načrtovala zaradi vse hujšega pritiska poceni delovne sile z vzhoda. Obrata naj bi zaprli do konca marca 2004, izpad proizvodnje pa nadomestili v Romuniji in na Kitajskem. Kmalu po teh napovedih je minister za delo sklical sestanek s predstavniki podjetja, lokalnih skupnosti in sindikatov, na katerem so se dogovorili, da bodo za usodo 227 delavcev skušali najti rešitev.

Forum za levico obsoja napovedano zapiranje Alpininih obratov

Forum za levico je napoved obutvenega podjetja Alpina, da bo zaprl dva obrata, obsodil kot socialno povsem neodgovorno poslovno odločitev in pozval k večji socialni odgovornosti podjetij, spremembi delavnopravne zakonodaje o odpuščanju zaposlenih in oblikovanju učinkovitega programa ukrepov za večanje ponudbe delovnih mest. "Primer Alpine bi lahko postal hud presedan za vse delavke in delavce v Sloveniji," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani ocenil član foruma Boštjan Horvat.

Forum za levico je tako nadzorni svet ter največje lastnike Alpine pozval, naj vplivajo na preklic odločitve uprave o zaprtju dveh obratov. In sicer vsaj do takrat, ko naj bi stekel učinkovit program, ki bo zagotovil večje možnosti odpuščenim delavkam in delavcem na trgu dela.

Od ministra za delo, družino in socialne zadeve Vlada Dimovskega, ministra za finance Dušana Mramorja in ministrice za gospodarstvo Tee Petrin pa forum zahteva, da pripravijo ustrezne spremembe delovno-pravne, investicijsko-zavarovalne in davčne zakonodaje, ki omogočajo tako "neodgovorno" odpuščanje zaposlenih, ter pripravijo sklop ukrepov za odpravo negativnih posledic vstopa Slovenije v Evropsko unijo.

Horvat je poudaril, da je v primeru Alpine problematičen predvsem način, kako se podjetje odziva na sodobne razmere. "Že zdavnaj bi morali uvesti programe za počasno prestrukturiranje delovne sile in izobraževanje," je dejal in dodal, da bi država morala poskrbeti za povečanje ponudbe delovnih mest ter ustrezno davčno reformo. Ob tem je opozoril tudi na nujnost socialne odgovornosti podjetja.

V primeru Alpine gre po njegovih ocenah najverjetneje tudi za izsiljevanje s strani enega od lastnikov, verjetno Evropske banke za obnovo in razvoj, ter opeharjenje nekaterih delničarjev. "Okoli 44 odstotkov Alpine je namreč v rokah zaposlenih," je pojasnil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10