Slovenija

Alpinisti čakajo na helikopter

Katmandu, 26. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
D.L./V.P.
Komentarji
0

Slovenska himalajska odprava, ki ji nepalski uporniki grozijo, da je ne bodo spustili v dolino, če za vsakega člana odprave ne plača 400 dolarjev, se nahaja dan hoda do helikopterskega pristajališča Gunzi. Od tam naj bi 28.10. poleteli v dolino, če bodo zbrali denar za plačilo poleta.

Kot je danes povedal vodja odprave Gregor Kresal, jih do pristajališča v Gunzi čaka še približno dan hoda. "Bomo videli, če bo helikopter zjutraj 28.10. res prišel. Leti helikopterjev tukaj nikoli niso stoodstotni, saj lahko v primeru težav z maoisti vojska zapleni vse helikopterje in letov enostavno ni. Če helikopter ne bo prišel, bomo pač počakali kak dan. Dovoljenje za bivanje se nam je že izteklo. Če bomo morali čakati na helikopter še kak teden, se bodo stvari precej zapletle," je za 24 ur radijske novice še povedal Kresal.

Alpinisti se bojijo, da jih bodo na poti v dolino prestregli maoistični uporniki
Alpinisti se bojijo, da jih bodo na poti v dolino prestregli maoistični uporniki FOTO: POP TV

V slovenski himalajski odpravi Janak 2002 je enajst članov, med njimi devet Slovencev, en Anglež in Francozinja ter tri šerpe ter imajo opremo, ki je vredna 10 milijonov tolarjev. Pri vzponu so se na poti do baznega tabora razdelila v dve skupini. Prva je šla s helikopterjem, medtem ko so se člani druge skupine odpravili peš. Slednji so med potjo do baznega tabora vzpona na 6780 metrov visok vrh Wedge Peak naleteli na skupino maoističnih upornikov, ki so od njih za prehod zahtevali 400 dolarjev na osebo.

"Skupina, ki je šla proti baznemu taboru peš, je že drugi dan poti v majhnem mestecu naletela na skupino maoističnih upornikov, ki so jih najprej sicer lepo pozdravili, a kasneje od njih zahtevali denar. Maoisti točno vedo, kako se v Nepalu tem stvarem streže, koliko nepalska vlada zahteva za alpinistično odpravo, koliko je taksa za vzpon in podobno. Glede na njihovo prepričanje, da so oni nepalska oblast, so prav toliko zahtevali od članov uprave," je včeraj povedal vodja odprave Gregor Kresal.

Odprava nima denarja

Člani odprave: Grega Kresal, Miha Marenče ml., Sebastjan Domenih, Matija Klanjšek, Vasja Košuta, Aleš Koželj, Blaž Stres, Tomaž Tišler, Miha Valič, Stevie Haston in Laurence Gouault-Haston.

Ker so jim alpinisti dejali, da denarja nimajo ter da ga ima del odprave, ki je šel v tabor s helikopterjem, so jih uporniki spustili, vendar bodo zato morali plačati na poti nazaj v dolino, saj se upornikom ne morejo izogniti. Vrnejo se namreč lahko samo po eni poti. "Izračunali smo, da bi nas plačilo za vse člane stalo približno 7000 dolarjev, vendar tega denarja nimamo. Neposredno sicer niso zagrozili, da bodo koga ustrelili, a ob zahtevi za plačilo so pokazali nabite pištole. Fantje so v bazni tabor prispeli zelo prestrašeni," je še povedal Kresal. V primeru, da nihče ne bo kril stroškov helikopterskega prevoza, se bodo, torej, v dolino prisiljeni vrniti peš.

Mati vodje odprave Frederika Kresal je za 24 ur radijske novice povedala, da je s sinom nazadnje govorila danes zjutraj ob pol devetih. Dejala je, da so alpinisti "že odšli iz baznega tabora na višini 5.200 metrov proti Gunzi, kjer je tudi helikoptersko pristajališče za odprave za ta del Himalaje". Uporniki, ki jim grozijo, naj bi se nahajali še dva dni hoda od helikopterskega postajališča, ki je na višini nekje med 3.600 in 4.700 m.

V pogovoru za 24 ur je alpinist Pavle Kozjek povedal, da kljub najrazličnejšim taksam, ki jih alpinisti plačajo Nepalu za obisk gora, nepalska vlada ne jamči za njihovo varnost, saj so prispevki namenjeni predvsem ohranjanju okolja in dodatnim dohodkom Nepala. Cilj Maoistov je po njegovem mnenju prepričati javnost, da Nepal ni varen in tako onemogočiti turizem v tej državi.

MZZ ni uspelo priti v stik s člani odprave

Številke glede cene helikopterskega prevoza so različne in se gibljejo od 10 tisoč dolarjev do 16 tisoč dolarjev, je še dejala mati vodje odprave Frederika Kresal.

Zunanje ministrstvo je danes sporočilo, da jim skupaj s slovenskim veleposlaništvom v New Delhiju kljub številnim poskusom ni uspelo vzpostaviti stika s člani odprave JANAK 2002, ki so se v Nepalu znašli v težavah. Kot je dejala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Nataša Prah, so na njihovo spletno stran poslali sporočilo z vsemi številkami, kontaktnimi osebami in splošnimi informacijami o tem, da naj se, če so v težavah, nemudoma oglasijo na veleposlaništvu ali na zunanjem ministrstvu.

Slovenska ambasada v New Delhiju pa je že v začetku tega meseca pomagala pri vrnitvi zdravnice, ki je bila prav tako članica te odprave, v domovino. V primeru, da bi se zgodilo, da je alpinistom vrnitev onemogočena, bodo zato tudi v tem primeru storili vse potrebno, da jim omogočijo varno vrnitev v domovino.

Na agenciji v Nepalu ne vedo ničesar o težavah odprave

Direktor agencije Wilderness Experience v Katmanduju, ki naj bi odpravi 28. oktobra poslal helikopter za vrnitev v dolino, pa v današnjem pogovoru s predstavnikom slovenskega veleposlaništva v New Delhiju o kakih težavah odprave ali morebitni ugrabitvi ni vedel ničesar. Kot so še sporočili z MZZ, je poudaril, da načrti ostajajo nespremenjeni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10