
Na spletni strani cbiftrumpwins.com (Cape Breton, če zmaga Donald Trump) je zapisal: "Pozdravljeni, Američani! Mogoče Donald Trump postane predsednik vaše države! Če se to zgodi, in se odločite, da pobegnete, naj vam priporočim selitev na otok Cape Breton."
Že naslednji dan po objavi strani se mu je oglasilo več ljudi, ki so razmišljali o selitvi na otok. Nad izjemnimi odzivi, ki jih ni pričakoval, je bil zelo presenečen.
Na šalo se je namreč resno odzvalo toliko ljudi, ki so se začeli zanimati za možnost selitve na otok, da so ga povsem zasuli z vprašanji. Zato je kmalu svojo spletno stran spremenil tako, da vključuje povezave do informacij o priseljevanju, nastanitvi, nakupu nepremičnin, šolah, možnosti zaposlitve ter odgovarja na najpogosteje zastavljena vprašanja.
Avtor strani je prek kontaktnega obrazca, ki ga je vključil na stran, zelo kmalu dobil več kot 2500 poizvedb. Zato se je odločil, da bo z ekipo izbral najpogosteje zastavljena vprašanja, naredil zavihek z odgovori nanje, nato pa je kontaktni obrazec umaknil, saj se z vprašanji ni več mogel kosati.
Nanj se je obrnila tudi predsednica turističnega združenja, ker je na strani objavil povezavo do združenja, ljudje so tudi njih zasuli z vprašanji. Zato so zbrali ekipo, ki se odziva in odgovarja na vprašanja oziroma jih posreduje na primerne naslove.
Ni le šala
Eno od najpogosteje zastavljenih vprašanj, ki jih prejemajo na spletni strani, je: Ali je to šala? "Ne, ni šala," odgovarjajo.
Pojasnjujejo, da je sprva res bila šala, ki se je nanašala na Trumpa – da na otoku sprejemajo tiste, ki bi jim ob njegovi zmagi postalo nevzdržno živeti v ZDA. "A resnica je, da izrekamo dobrodošlico vsem, ne glede na njihovo ideologijo ali politično prepričanje. Imamo prekrasen otok, prijazne ljudi, bogato kulturo in svetlo prihodnost. Pridružite se nam na otoku," pozivajo.
Na vprašanje, zakaj so se odločili za takšno potezo in zakaj tako vneto vabijo ljudi, odgovarjajo, da jih je oslabljeno gospodarstvo skupaj z izseljevanjem pripeljalo na netrajnostno pot.
Cape Breton je sicer poln osupljivih naravnih lepot in se redno uvršča na sezname najlepših otokov na svetu, a ga pesti hud upad prebivalstva. Trenutno na otoku živi približno 100.000 ljudi, a se jih letno odseli kar 1000, zato število prebivalstva drastično upada.
Na spletni strani zato pišejo: "Potrebujemo ljudi! Potrebujemo tebe!"
Zapisali so še, da na otoku cenijo raznolikost. Na njem lahko slišite številne jezike, poleg angleškega še francoskega, galskega in druge.
"Da, to je res Kanada, a Cape Breton ni ves čas zamrznjen! Naša poletja so prijetna, temperature se povzpnejo do 26 stopinj Celzija.
Koliko bi morali v vaši državi odšteti za dom ob jezeru s tremi spalnicami? Da bi si ga lahko privoščili, bi morali BITI Donald Trump. A pri nas imamo najugodnejši nepremičninski trg v Severni Ameriki," je zapisano na strani.

Pred kratkim je odvetnik za imigracije Damien Barry na YouTubu objavil posnetek, ki pojasnjuje, kakšni so v resnici postopki pri selitvi v Kanado. Barry vsem zainteresiranim za priselitev v Kanado pojasnjuje, da postopek ni tako preprost. Dober začetek je na primer pridobitev študijskih in delovnih vizumov.
Dodal pa je, da je Nova Škotska vseeno privlačnejša določenim profilom priseljencev, ker ima zaradi šibkega gospodarstva poseben program za posameznike, ki nameravajo kupiti ali ustanoviti podjetje. "Nova Škotska zagotavlja več priložnosti in možnosti kot druge province," je dejal.
Spletna stran cbiftrumpwins.com je sicer polna vabljivih fotografij sončnega otoka, neizmernih naravnih lepot, kulturnih raznolikosti, zgodovine in odličnih jastogov.

Sproščen življenjski slog in ne gradnja karier
Otok je, kot drugi podeželski deli Nove Škotske, doživel bistven upad prebivalstva, zmanjšal se je obseg tradicionalne industrije, kot sta premogovništvo in ribištvo. Ljudi je najverjetneje dovolj, da bi lahko sami oživeli gospodarstvo, a je za območje značilno uživanje v sproščenem življenjskem slogu. Poudarek dajejo prostemu času in ne gradnji karier, kar je eden od čarov otoka.
'Trump bi ljudem preprečil, da se priselijo, mi pa priseljence nujno potrebujemo in jih sprejemamo ne glede na to, kakšne vere so'
Za bostonsko postajo WBUR je Calabrese povedal: "Z ženo spremljava vsako predsedniško debato, poslušava oddaje o volitvah, nepotešljiva sva. Pomislil sem, da so stvari, ki jih govori Donald Trump, povsem nasprotne z razmerami, ki veljajo pri nas. Na primer prepoved vstopa v državo muslimanom. Mi kričimo, naj ljudje pridejo k nam, in niti najmanj nam ni mar, kakšne vere so. Vidite lahko, kako popolnoma nasprotna stvar se dogaja tukaj."
Cape Breton le s težavo prepriča ljudi, naj pridejo živet tja, v nasprotju s Trumpom, ki bi ljudem preprečil vstop.
"Vsi iščemo isto stvar: varen kraj za svojo družino, kraj, kjer smo lahko svobodni in uživamo v prijateljstvu s svojimi sosedi," je dejal.
"Če se preselite na Cape Breton, se preselite v skupnost, postali boste njen del," je sklenil.
Ne glede na to, koliko Američanov bi se utegnilo zares tja preseliti, bo zaradi te reklamne poteze in medijske pozornosti, ki jo je zbudila, tamkajšnji turizem veliko pridobil.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.