Slovenija

Ameriški škržat nad slovensko trto

Ljubljana, 23. 06. 2010 13.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Sloveniji bi lahko izbruhnila epidemija, ki lahko povzroči propad trte in velike izgube vinogradnikov. Vrednost letne proizvodnje grozdja je ocenjena na 61,6 milijona evrov.

Vinogradništvo
Vinogradništvo FOTO: Reuters
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano opozarja na nevarnost izbruha karantenske zlate trsne rumenice. Bolezenska znamenja pri trti se začnejo pojavljati v juliju in se proti jeseni stopnjujejo. Bolezen ima lahko epidemični značaj, ki povzroči propad trte, zaradi česar lahko nastane velika gospodarska škoda.

Škoda je lahko še večja, če ukrepi niso izvedeni pravočasno. Ministrstvo poziva vse vinogradnike, da dosledno upoštevajo napovedi prognostične službe za zatiranje ameriškega škržatka, opažena znamenja okužbe takoj sporočijo najbližjemu strokovnjaku za varstvo rastlin ali fitosanitarnemu inšpektorju, ki bo odvzel vzorec za laboratorijsko analizo.

Zlata trsna rumenica se širi s pomočjo žuželčjega prenašalca ameriškega škržatka, ki se je pri nas razširil v vse vinorodne dežele, njegova številčnost pa narašča. Po izkušnjah držav, kjer so se s to nevarno boleznijo v preteklosti že srečali, je bolezen mogoče obvladati le z doslednim izvajanjem ukrepov. Med ukrepi je na prvem mestu zatiranje ameriškega škržatka, ki je obvezno v proizvodnih vinogradih na razmejenem območju in v trsnicah, matičnih vinogradih in matičnjakih povsod po Sloveniji.

Škoda v vinogradu
Škoda v vinogradu FOTO: Sneža Brodarič

Ukrepi proti širjenju

V primeru laboratorijsko ugotovljene najdbe zlate trsne rumenice Fitosanitarna uprava RS z odločbo določi razmejeno območje, ki obsega žarišče okužbe in varnostno območje. Žarišče okužbe je območje s polmerom en kilometer okrog točke potrditve zlate trsne rumenice, varnostno območje pa je pas do pet kilometrov okrog žarišča in ga omejujejo meje občin ali katastrskih občin.

V žarišču okužbe je takoj po najdbi treba posekati okužene trte, poleg tega pa tudi vse trte, ki kažejo bolezenska znamenja zlate trsne rumenice. V primeru, če bi v vinogradu v žarišču več kot 20 odstotkov trt kazalo bolezenska znamenja, se izkrči celoten vinograd.

Pri zatiranju upoštevamo zakonodajo s področja uporabe fitofarmacevtskih sredstev. Tretiranje opravimo v času, ko čebele ne letajo, najbolje ponoči. Pred škropljenjem uničimo cvetočo podrast.

Bolezen pri nas prvič odkrili leta 2005

Potencialno ogroženi so vinogradi v vseh treh vinorodnih deželah (Primorska, Posavje in Podravje), pa tudi 1,9 milijona trsnih cepljenk standardne kakovosti ter po štiri milijone certificiranih trsnih cepljenk in podlag trte.

V Sloveniji je bila bolezen na trti prvič odkrita leta 2005 v okolici Kopra, nato pa v naslednjih letih na več lokacijah v slovenski Istri. Leta 2008 je bila zlata trsna rumenica prvič potrjena tudi na Dolenjskem v okolici Pirošice, v letu 2009 pa so sledile nove najdbe v okolici Maribora in v Prekmurju, kjer je bila zlata trsna rumenica najdena prav tako le na posameznih trtah. Na Dolenjskem je bila v letu 2009 bolezen najdena na šestih novih lokacijah.

Ameriški škržatek je bil prinesen iz Amerike in je bil v 50. letih najden v jugozahodnem delu Francije, nato pa se je pričel postopoma širiti tudi v sosednje države. Gospodarski pomen vinogradništva in trsničarstva v Sloveniji je velik, saj je vrednost letne proizvodnje grozdja ocenjena na 61,6 milijona evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rudolfovo
25. 08. 2010 09.44
V Sloveniji spijemo približno toliko vina kot ga pridelamo. Lahko bi ga še več izvažali. S tega stališča vina ni preveč. Ravno nasprotno. Bo treba še več delati na prepoznavnosti in trženju vina.
Tonček Balonček
24. 06. 2010 11.48
Kolikor poznam slovenskle kmete, jim ves pridelek narava uniči najmanj trikrat na leto, običajno pa še večkrat, najprej je pozeba, nato suha, sledijo toče, če pa še ne zaleže, pridejo še ameriški škržati, ožigi ter še kaj, nazadnje, ko ne pomaga nič več, začnejo vinogradniki jamrati, da imajo še vs epolne sode od prejšnjega leta in nimajo kam spravljati novega vina....
tinetone
23. 06. 2010 13.57
1. v sloveniji je preveč vina 2. ameriški škržateh trte ne mara (raje im robido in rubinijo) 3. že leta ni bilo invazije, ker so uvozili tudi osko, ki jih pobija
MIZANTROP
23. 06. 2010 13.55
Ameriški škržat, z globalizacijo prihajajo vsakovrstni priseljenci, nebodijihtreba.
krivulja
23. 06. 2010 13.50
+1
Ameriški skržat.Kaj sedaj bodo še naše trte napadli???Nova oblika ameriškega vojskovanja-insekticidni napadi!!!