Ameriški zunanji minister Rex Tillerson se je šele po treh mesecih odzval na pismo ministra Karla Erjavca glede arbitraže. In v odgovoru arbitraže ni niti omenil. ZDA bodo podprle vsako rešitev za določitev meje na kopnem in morju, ki jo bosta Slovenija in Hrvaška dosegli sporazumno, je zapisal.
"Ne bomo se postavljali na stran ene ali druge članice NATA, še najprej bomo spodbujali Slovenijo in Hrvaško, da se dogovorita skupaj. Državi pozivamo da se zavoljo uspešne rešitve vzdržita vseh provokativnih korakov. "
Tudi ameriško veleposlaništvo v Ljubljani poudarja, da gre za dvostransko zadevo ter da naj se obe strani vzdržita provokacij v Piranskem zalivu.
Američani žugajo obema državama, češ da z incidenti na morju slabo vlivata na regijske odnose, na NATO in EU, čeprav dobro vedo, da so 609 incidentov v zadnjih štirih mesecih sprožila izključno hrvaška plovila.
Neuradno naj bi mnogi takšen odziv povezovali tudi s hrvaškimi načrti bogatega oboroževanja pri Američanih.
Hrvaški skok v objem Američanom mnogi vidijo tudi kot zadnje upanje Hrvatov, ki v EU pri vprašanju arbitraže nimajo zaveznikov. Ameriško stališče, ki skuša zamižati pred mednarodnim pravom sicer nima vpliva ne na veljavnost, ne na uveljavitev arbitražne sodbe.
KOMENTARJI (213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.