Slovenija

'Analizi sta pokazali, da je elektrofiltrski pepel nenevaren odpadek'

Trbovlje, 24. 10. 2019 11.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
4

HSE-Energetska družba Trbovlje je začela prevzemati in skladiščiti elektrofiltrski pepel iz Energetike Ljubljana. Medtem ko civilna iniciativa temu močno nasprotuje, češ da odpadek škoduje zdravju in okolju, je trboveljski občinski svet pepelu prižgal zeleno luč, čeprav je sprva nasprotoval, da bi se skladiščil v njihovi občini. Z občine so nam pojasnili, zakaj so si premislili.

HSE-Energetska družba Trbovlje je včeraj obvestila javnost, da bo v skladu s sklepom trboveljskega občinskega sveta, da se strinja s skladiščenjem elektrofiltrskega pepela, danes začela prevzemati in skladiščiti pepel, ki po njenih zagotovilih ni nevaren za ljudi. Predelala ga bo v gradbeni material in z njim rekultivirala brežino na območju Lakonce, so zatrdili v družbi.

Ob tem se je zastavilo vprašanje, zakaj so si občinski svetniki premislili in rekli da pepelu? Na izredni seji avgusta so mu namreč nasprotovali. Bili so soglasni, da Zasavje ne sme postati smetarska regija in da o zdravju ljudi ter okolju ne sme odločati kapital, ampak lokalna skupnost.

HSE-Energetska družba Trbovlje bo od Energetike Ljubljana v naslednjih letih prevzela 6.000 ton elektrofiltrskega pepela in žlindre.
HSE-Energetska družba Trbovlje bo od Energetike Ljubljana v naslednjih letih prevzela 6.000 ton elektrofiltrskega pepela in žlindre. FOTO: Kanal A

Poleg tega sta analizi pepela dveh različnih institucij – Regionalnega tehnološkega centra Zasavje (RTCZ) in Inštituta IKEMA – pokazali drugačno sliko. "V IKEMI pravijo, da pepel ustreza odlaganju na odlagališču za nenevarne odpadke – kar Lakonca ni – glede prekrivanja pa pravijo, da odpadek ni namenjen in ni primeren za prekrivanje odlagališča. Ocena Regionalnega tehnološkega centra Zasavje pa zaključi, da odpadek ustreza zahtevam za odlaganje ali dnevno prekrivanje na odlagališču za nenevarne odpadke. Regionalni tehnološki center Zasavje ni podal niti ocene pričakovanih posledic lastnosti odloženega odpadka, ki bi pojasnil vpliv na stabilnost odlagališča," je že včeraj razliko razlag obeh institucij povzela predstavnica civilne iniciative Trbovlje Nasta Doberlet Bučalič.

'Nismo vedeli, kakšen material se bo pravzaprav vozil na deponijo'

Z občine so pojasnili, da so sprva nasprotovali odpadnemu pepelu, ker jih HSE ni predhodno obvestil o svoji nameri. Zato niso vedeli, kakšen material nameravajo voziti na deponijo. "Županja je takoj upravičeno reagirala in ostro poudarila, da ne bomo dovolili, da bi se na naših površinah po občini odlagali odpadki, ki bi z onesnaževanjem še dodatno bremenili že tako degradirano okolje," so poudarili.

Na pobudo županje Jasne Gabrič so avgusta sklicali izredno sejo občinskega sveta, ki so se je udeležili tudi predstavniki Civilne iniciative Trbovlje, na kateri je bila občinskim svetnikom v gradivu priložena tudi analiza Inštituta IKEMA, ki jo je naročila Energetika Ljubljana. Takrat so sprejeli sklepe, da občina ne dovoljuje zbiranja, skladiščenja in predelovanja odpadnega pepela, dokler HSE Trbovlje ne pridobi izsledkov strokovnih analize odloženega materiala in jih predstavi na občinski seji Občine Trbovlje.

Občine ni zmotila razlika med raziskavama

Na naslednji, septembrski seji so bili občinskim svetnikom predstavljeni izsledki analiz RTZC. In to je tudi glavni razlog, zakaj so dovolili vstop odpadnemu pepelu v domači kraj. Enako kot analiza IKEME so tudi v RTCZ pepel označili kot nenevaren odpadek. V občini torej ne pripisujejo teže, da pa sta instituciji podali različni mnenji o tem, ali odpadek ustreza zahtevam za odlaganje, na kar se sklicuje Civilna iniciativa Trbovlje. Kot smo že zapisali, IKEMA trdi, da odpadek ni namenjen prekrivanju odlagališča in ni primeren za prekrivanje odlagališča, RTCZ pa obratno – odpadek ustreza zahtevam za odlaganje ali dnevno prekrivanje na odlagališču za nenevarne odpadke.

Na podlagi obeh analiz so se vsi občinski svetniki, z izjemo enega, sprejeli naslednji sklep, da HSE lahko skladišči elektrofilterski pepel, če bo upošteval vse predpise, ki veljajo za to področje. Pooblaščeni Jože Pustoslemšek bo v imenu občinskega sveta imel vpogled v vso dokumentacijo, lastnik pa mu bo omogočil tudi nadzor na terenu.

"V času od septembrske seje občinskega sveta do danes je Pustoslemšek vodjem svetniških skupin predstavil svoje izsledke in ugotovitve, ki so se nanašale predvsem na odlaganje materiala na površinah RTH. Na predstavitev so bili povabljeni tudi predstavniki Civilne iniciative Trbovlje, ki pa se vabilu niso odzvali. Poročilo bo gospod Jože Pustoslemšek vsem občinskim svetnikom predstavil tudi na novembrski seji občinskega sveta. Tudi tja bomo Civilno iniciativo Trbovlje, kot tudi vse ostale, ki jih tematika zadeva, povabili. V zadnjih dneh smo želeli s predstavniki Civilne iniciative Trbovlje večkrat vzpostaviti stik, a nam ni uspelo," so zatrdili s trboveljske občine in dodali, da ne drži navedba iniciative, da občina ni odgovarjala na njihova vprašanja. "Vedno so jim bila vrata odprta, prav tako so jim bile na voljo vse informacije in dokumenti, s katerimi razpolagamo," so strnili.

 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Laki je malo nervozan
24. 10. 2019 12.56
+0
Iz tega so bila v Jugi zgrajena cela blokovska naselja, tudi jaz sem živel v takem bloku.
abmam
24. 10. 2019 12.54
+5
Nenevaren odpadek? Fino, potem ga lahko posujemo po igriščih v vrtcih?
flojdi
24. 10. 2019 14.54
.jupi !! jest ga kupim kak ščepec ali dva za na vrtiček
flojdi
24. 10. 2019 14.56
.aja ..še prej se moram pozanimat Kaj je " elehtrofiltrski " pepew