Kakšno je vaše mnenje o predlogu reforme zdravstva, tako imenovani Kebrovi beli knjigi?
Končno je ta Bela knjiga prišla v javnost, pred nekaj dnevi smo jo našli na spletnih straneh vlade. Upam, da je to že zadnja verzija. Mislim da bo, tako kot smo mi, večina Slovencev nad to reformo razočarana, ker se ne loteva bistvenega problema našega zdravstvenega sistema. Prepričani smo, da bo to v prihodnjih letih eno najbolj perečih vprašanja naše družbe. Verjetno vsak od nas pozna nekoga, ki na določen poseg čaka nekaj mesecev ali leto, na zdravstvenem področju torej imamo določene probleme, ki jih pa ta reforma ne rešuje. Dejansko se reforma osredotoča na vprašanje financiranja, ne pa na spremembe, da bomo dosegli nek nivo, ki ga potrebujemo. V bistvenem smislu pomeni reforma korak nazaj, gre za nek socialistični pristop, ko bo za večino Slovencev razočaranje.
Kako pa gledate na težave v Slovenski ljudski stranki? Lahko zamenjava v vrhu stranke vpliva tudi na vaše sodelovanje s to stranko?
Da ne sodelujemo ni posledica kakšnih osebnih neskladij, ampak gre za politično stališče, ki ga je SLS zavzela že leta 1997. Oni so se odločili in delajo v veliki koaliciji, sodelujejo pri tej vladi, mi pa smo do nje zelo kritični in smo dejansko opozicija. Problem je skratka njihova politična drža, sodelovanje pri tej vladi LDSa, do katere pa smo mi zelo kritični.
Je ideja o pomladnem bloku sploh še aktualna?
Seveda je. Pomladni blok živi v Koaliciji Slovenija. Prepričan sem tudi, da se marsikdo iz SLS ali pa nekdo, ki sploh ne pripada nikamor, prepozna v našem političnem programu in to se bo v prihodnosti tudi izkazalo.
Kaj pa spremembe volilnega sistema? SLS je proti, Janševa SDS za, kaj pa Nova Slovenija?
Ne vem če je Janša za, veliko je poč govorjenja v tem smislu. V naši stranki smo zaenkrat zavzeli samo eno stališče, glede nezdružljivosti funkcije župana in poslanca.
Zakaj se zavzemate, da poslanec ne more hkrati biti župan?
Po izkušnjah, tudi sam to doživljam v državnem zboru, je nemogoče učinkovito delati na lokalni ravni in hkrati v državnem zboru. Stališča se v tem primeru oblikujejo na podlagi lokalnega interesa, namesto da bi v parlamentu prevladala neka skupna vizija celotne Slovenije. Da se taka posla združujejo je po moje napačen pristop in resnično se bomo zavzeli, da do tega ne bi prišlo.
Pred vami so počitnice, kje jih boste preživeli?
Deloma v Sloveniji, v hribih s hčerko, zetom in vnukinjo, potem pa bova z ženo šla na obisk k otrokoma, ki živita v ZDA.