Potem ko je vlada odločila, da obstaja interes Slovenije za sprejem Angelike Mlinar med slovenske državljane, je ta danes po napovedih prevzela odločbo ministrstva za notranje zadeve o slovenskem državljanstvu.
Obenem je za to tik pred zdajci dobila dovoljenje avstrijske vlade in bo tako ohranila tudi avstrijsko državljanstvo.
Premier Marjan Šarec je tako danes v državni zbor vložil predlog za imenovanje Mlinarjeve za novo ministrico za razvoj, strateške projekte in kohezijo. SAB je na omenjeno ministrsko mesto predlagal že tretjo kandidatko. Kohezijska ministra sta bila v času Šarčeve vlade že Iztok Purič in Marko Bandelli.
Začasno službo vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko vodi kar predsednica stranke Alenka Bratušek, sicer ministrica za infrastrukturo.
Kot je navedeno v poslovniku DZ, je zaslišanje pred pristojnim parlamentarnim odborom lahko sklicano že v treh dneh po vložitvi predloga, najpozneje pa v sedmih dneh. V SAB pričakujejo, da bo zaslišanje kandidatke v državnem zboru že ta teden. Če bo prepričala člane odbora, je pričakovati že tudi odločanje o Mlinarjevi na plenarni seji, verjetno izredni.
O podpori se še niso izrekle vse stranke
O podpori kandidatki za kohezijsko ministrico Angeliki Mlinar se še niso izrekle vse stranke, a tudi podpora vseh koalicijskih poslancev ni samoumevna. V DeSUS imajo različna mnenja in še niso odločeni. Medtem ko glasove obljublja SNS, pa so ostro proti imenovanju Mlinarjeve v Levici, saj po njihovih ocenah neoliberalcev res ni treba uvažati.
"Pri nas neoliberalcev res ni treba uvažati, imamo jih kot listja in trave. Malo pa jih je tako radikalnih, kot je Angelika Mlinar," je bil v današnji izjavi v DZ oster koordinator Levice Luka Mesec. Spomnil je na njeno politično delovanje v Avstriji v stranki Neos.
Med drugim se je Mlinarjeva po njegovih navedbah zavzemala za privatizacijo preskrbe z vodo, komunale, zbiranja odpadkov in zdravstvenega sistema. Po ocenah Mesca Mlinarjeva ni kompatibilna niti s sredinsko vlado, kaj šele z vlado, ki naj bi se zavzemala za javno zdravstvo in podobno. "V Avstriji je zagovarjala diametralno nasprotna stališča, kakršnih si pri nas ne privošči niti desnica," je bil še oster Mesec.
Medtem ni še jasno, ali bodo kandidatko podprli v koalicijski DeSUS. Kot je danes v DZ dejal vodja poslanske skupine Franc Jurša, bodo o tem govorili na torkovi seji poslanske skupine. Predstavnike stranke želijo na zaslišanje poslati s konkretnim in točnim stališčem poslanske skupine. Kakšno bo, pa je po njegovih besedah v tem trenutku težko napovedati, saj imajo v znotraj poslanske skupine različna mnenja.
Poslanec SMC Jani Möderndorfer je v izjavi v DZ spomnil, da ta resor pripada stranki SAB in glede na to, da kandidatka izpolnjuje vse pogoje, ne vidi razloga za to, da je ne bi podprli. V SD se danes niso uradno izrekli, je pa pričakovati njihovo podporo.
Medtem ni pričakovati, da bi Mlinarjevo podprli v SDS, kjer bi kot kandidata za ministra za kohezijski resor pričakovali nekoga, ki je strokovnjak za črpanje EU sredstev. "Izkušnje iz Evropskega parlamenta na tem področju ne pomenijo dodane vrednosti, saj imamo z neučinkovitim črpanjem evropskih sredstev težave predvsem doma," je navedel vodja poslancev SDS Danijel Krivec.
Poslanska skupina NSi za zdaj še ni razpravljala o kandidatki.
Bodo pa kandidatko podprli v SNS, ker da bo "ponovno združila slovensko deželo Koroško", je za ojasnil predsednik stranke Zmago Jelinčič.
Če bodo Mlinarjevo podprli vsi poslanci koalicije in SNS, bo imela udobno večino za izvolitev. Zatakniti bi se utegnilo, če ji bo podporo odrekla DeSUS.
KOMENTARJI (482)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.