Naši kraji so prišli na obrobje obsežnega in globokega ciklona s središčem nad zahodno Evropo. Del ciklona je tudi hladna fronta, ki se je danes prek Alp in severne Italije pomaknila nad Slovenijo. Pred fronto vzdolž Jadrana je pihal močan jugo, ki ob kombinaciji z nizkim zračnim tlakom in polno luno povzroča povišano plimovanje morja. Morje je tako že včeraj poplavljalo izpostavljene dele obale, v nekoliko večjem obsegu pa je poplavljalo tudi danes med 9. in 13. uro, v višini okoli 30 centimetrov.
Glavni vzrok za burno vremensko dogajanje je lega Slovenije na meji med zelo toplo zračno maso na vzhodu in občutno hladnejšo na zahodu stare celine. Medtem ko nad Balkan in vzhodno Evropo z južnimi vetrovi doteka zelo topel zrak iznad Sredozemlja in severne Afrike, ki prinaša temperature celo nad 30 stopinj Celzija, se nad zahodno polovico Evrope spušča nova zaloga za ta čas zelo hladnega zraka. Ponekod v Franciji, na Britanskem otočju in jugu Nemčije temperature ta konec tedna ne bodo presegle niti 10 stopinj Celzija.
Dopoldne marsikje še suho in deloma sončno, popoldne obilne padavine
Sobota je bila v hribovitem svetu zahodne Slovenije oblačna že od jutra. Pojavljale so se padavine, ki so bile dopoldne le krajevnega značaja in omejene bolj kot ne le na kraje v bližini meje z Italijo, popoldne, ko nas je dosegla fronta, pa so se okrepile in se v obliki nevihtnih pasov z močnejšimi nalivi začele širiti tudi nad osrednjo in jugovzhodno Slovenijo. Nekoliko prijaznejša slika je bila danes na vzhodu, kjer je bilo večji del dneva še suho in deloma sončno. Nekaj sonca je bilo tudi na Obali, kjer je pihal močan jugo. Na Štajerskem in v Prekmurju se je ogrelo kar do 26 stopinj Celzija. Le kakšna stopinja manj je bila na Dolenjskem, v Beli krajini in ob morju. Precej manj, 17 stopinj Celzija, je bilo na Gorenjskem. Zvečer je fronta s padavinami dosegla Štajersko in Prekmurje, a je količina dežja tu bila nekoliko manjša kot na zahodu države.
Še veliko bolj vetrovno kot po nižinah je bilo danes v gorah. Najmočnejši sunki južnega vetra so v visokogorju krepko presegali hitrost 100 kilometrov na uro. Na Pohorju je bilo še nekaj sonca, drugod je bilo oblačno s padavinami, ki so se dopoldne pojavljale predvsem na zahodu, popoldne pa postopno tudi drugod. Do poznega popoldneva je tudi po najvišjih vrhovih deževalo, nato pa se je meja sneženja spustila do nadmorske višine okoli 2200 metrov.
Izdano opozorilo zaradi hitrega naraščanja rek in hudournikov
Zaradi pričakovanega burnega vremenskega dogajanja je Agencija RS za okolje (Arso) za vso Slovenijo izdal oranžno opozorilo. Kot navajajo, je ob močnejših padavinah možno hitro naraščanje in razlivanje posameznih manjših rek in hudourniških vodotokov, predvsem v osrednji in vzhodni Sloveniji. Vodnatost rek v zahodni, severni in osrednji Sloveniji bo velika, v južni in deloma vzhodni Sloveniji bo vodnatost še ostala srednja. V nedeljo bodo do velikih pretokov narasle Sava v spodnjem toku, Mura in Drava ter njihovi pritoki. Naraščale bodo tudi reke na območju notranjskega in dolenjskega krasa, ojezerjene površine kraških polj se bodo povečevale.
Vreme bo ostalo spremenljivo
Tudi po prehodu fronte bodo naši kraji ostali pod vplivom vlažnih južnih vetrov, zato bo vreme ostalo spremenljivo. V nedeljo bo občasno deževalo predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije, v noči na ponedeljek pa se bo dež razširil nad večji del države. Padavine se bodo v intervalih vračale vsaj do sredine prihodnjega tedna, bodo pa predvsem na vzhodu države vmes tudi daljša obdobja sončnega vremena.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.