V noti generalnemu sekretarju ZN je zapisano, da Slovenija ima teritorialni izhod na odprto morje in pravico do razglasitve lastne izključne ekonomske cone ali zaščitne ekološko-ribolovne cone. Slovenija je kot ena izmed obmorskih republik to pravico imela v nekdanji Jugoslaviji ter ves čas po njenem razpadu in jo ima tudi danes.
Skladno s temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti je Slovenija kot neodvisna država prevzela tudi pravice in obveznosti glede teritorialnega morja, ki jih je dotlej uresničevala skupaj z ostalimi federalnimi enotami nekdanje skupne države. S tem je ohranila že obstoječo slovensko jurisdikcijo nad Piranskim zalivom in neposreden teritorialni izhod na odprto morje. Slovenija se je sklicevala na omenjena dejstva in pridobljene pravice v večletnih pogajanjih o meji s Hrvaško, ki so se končala leta 2001 s parafiranjem pogodbe o meji.
V pogodbi sta pri določitvi morske meje upoštevani obe omenjeni dejstvi in temeljni izhodišči Slovenije, morska meja pa je določena na podlagi 15. člena Konvencije Združenih narodov o pomorskem mednarodnem pravu v skladu z upoštevanjem zgodovinskega naslova in drugih posebnih okoliščin ter načela pravičnosti. S pogodbo je bila tako potrjena pravica Slovenije do teritorialnega izhoda na odprto morje ter ohranjen stik Hrvaške z Italijo.
V noti je navedeno tudi, da ohranitev neposrednega teritorialnega izhoda na odprto morje predstavlja vitalni interes Slovenije, zato ta ne more sprejeti in ne priznava nobenih enostranskih ukrepov sosednje države, ki bi prejudicirali dokončno uveljavitev meje s Hrvaško. Ker meja na morju še ni dokončno uveljavljena, čeprav določena s parafirano pogodbo o skupni državni meji, enostranska razglasitev zaščitne ekološko-ribolovne cone s strani Hrvaške na Jadranskem morju pomeni kršitev mednarodnopravnih obveznosti Hrvaške in prejudicira mejo na morju ter posega na območje, v katerem ima suverenost oziroma suverene pravice Slovenija. Države morajo namreč pri razglasitvi izključne ekonomske cone upoštevati enake pravice in interese sosednjih držav ter ne smejo poseči v morske prostore pod njihovo suverenostjo in jurisdikcijo. Pri razmejevanju izključnih ekonomskih con je treba upoštevati določbe 74. člena Konvencije ZN o pomorskem mednarodnem pravu, ki napotujejo na sporazumno in pravično rešitev, ob tem pa naj bi si po določbah mednarodnega prava države vsestransko prizadevale, da ne bi onemogočile ali otežile dokončne uveljavitve sporazumne rešitve.
Istočasno z omenjeno noto je Stalna misija Slovenije generalnemu sekretarju ZN izročila tudi noto z dne 3. oktobra 2003, s katero je Slovenija pri Hrvaški protestirala proti enostranski razglasitvi cone v Jadranskem morju.