Svet se danes spominja žrtev holokavsta. Od leta 2008 mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta obeležujemo tudi v Sloveniji in tako se je žrtvam poklonil tudi slovenski državni vrh.
Predsednik republike Danilo Türk je tako za prispevek k slovenski in evropski zgodovinski zavesti o holokavstu danes Eriki Fürst podelil zlati red za zasluge. Ta je bila kot 13-letna deklica skupaj z družino deportirana v koncentracijsko taborišče Auschwitz. Po besedah Türka se Fürstova, ki v Auschwitzu ni izgubila le očeta, temveč tudi mladost, kljub temu ni vdala, temveč se je odločila, da bo storila vse, da se drugim ne bi nikoli zgodilo to, kar se je zgodilo njej in njenim. Kot je pojasnil, je nagrajenka raziskovalcem, pa tudi pedagogom vedno na voljo s svojim osebnim slikovnim in dokumentarnim gradivom.
Z njimi deli svojo zgodbo o deportaciji in preživetju ter jim naklanja ves svoj čas in požrtvovalno sodeluje pri številnih projektih. Njena pripoved pa se ne omejuje zgolj na grozote koncentracijskega taborišča Auschwitz in na holokavst, pač pa segajo njeni bogati spomini tudi na povojno življenje judovske občine v Murski Soboti in Prekmurju, je dejal Türk.
Virant opozoril pred skrajnimi ideologijami
Predsednik DZ Gregor Virant pa je medtem ob današnjem dnevu opozoril pred skrajnimi ideologijami. Poudaril je, da je kljub tragičnim pričevanjem preživelih holokavsta in opozarjanju na nevarnosti in pasti, ki jih prinašajo nestrpnost in sovraštvo do drugačnih, antisemitizma, ksenofobije ter nasilja in nestrpnosti, ki temeljni na rasnih, verskih in drugih predpostavkah odločno preveč.
Trenutne zaostrene globalne finančno-gospodarske razmere in hkrati tudi kriza vrednot po mnenju predsednika DZ le še dodatno spodbujajo ter razpihujejo pojave skrajne nestrpnosti, sovražnega govora in nasilja do različnih etničnih, verskih in drugih skupnosti. Na pojave antisemizitma in nestrpnosti žal, tako Virant, ni imuna niti Slovenija, prav zato pa sta bistvenega pomena spominjanje in poučevanje.
V Nemčiji 20 odstotkov prebivalstva antisemitskega
Žrtev holokavsta so se spomnili tudi v nemškem parlamentu. Na spominski slovesnosti je 91-letni nemški literarni kritik Marcel Reich-Ranicki spregovoril o svojih spominih na varšavski geto.
Reich-Ranitzki je opisal, kako so prebivalci judovskega geta v poljski prestolnici, ki so ga nacisti ustanovili novembra 1940, izvedeli, da jih bodo preselili. Kot je dejal, so "čutili, kaj se bo zgodilo, da je bila izrečena obsodba za največje judovsko mesto v Evropi, smrtna obsodba".
Nacisti so večino ljudi iz geta, kjer so prej dve leti živeli v nečloveških pogojih, odpeljali v taborišča smrti, največ v Auschwitz, geto pa so aprila 1943 požgali.
Današnje slovesnosti v bundestagu sta se udeležila tudi nemški predsednik Christian Wulff in predsednik nemškega parlamenta Norbert Lammert. Slednji je navedel podatke strokovnjakov, da je 20 odstotkov prebivalstva antisemitskega. "To je za Nemčijo 20 odstotkov preveč," je dejal.
Spomnil pa je tudi na nedavno razkritje vrste umorov skrajnih desničarjev, katerih žrtve so bili tujci. "To kaže, da je cilj, da bi v Nemčiji vsi ljudje lahko živeli svobodno in brez strahu ter bili enakopravni, še daleč," je dejal.
Žrtev so se spomnili tudi drugod po svetu
Dan spomina na žrtve holokavsta so danes obeležili tudi drugod, med drugim je bila slovesnost v spominskem parku v Auschwitzu.
Srbski predsednik Boris Tadić je denimo položil venec na spomenik žrtvam druge svetovne vojne v nekdanjem taborišču Staro sajmište blizu Beograda ter pri tem poudaril, da v odprti in odgovorni družbi ni mesta za tiste, ki drugim grozijo zaradi njihove drugačne verske, narodnostne, etnične ali druge pripadnosti.
Turška televizija pa je predvajala prvi del francoskega dokumentarca o holokavstu Shoah, kar je bilo prvo takšno predvajanje na nacionalnem mediju v kakšni muslimanski državi.
Dogodkov so se spomnili tudi v ZDA. Predsednik Barack Obama je v izjavi zapisal, da se trpljenja ne sme nikoli pozabiti, tistim, ki holokavst zanikajo, pa je treba vedno znova ponavljati resnico.
Mitt Romney, ki ima najboljše možnosti, da postane republikanski predsedniški kandidat na jesenskih predsedniških volitvah, pa je izjavil, da morajo ZDA v času, ko se soočajo z grožnjami teroristov in tistih, ki zanikajo legitimnost njegovega obstoja, stati ob strani Izraelu.
KOMENTARJI (261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.