Politika je tokrat Cerkev na nek način izkoristila za propagandne namene. Nedelja kot tradicionalno družinski dan – kako gledate na to?
Vesel sem, da je večina ljudi, ki so se izjasnili na referendumu, podprla to pobudo, ker sem prepričan, da so vsi ti, ki so volili za, predvsem izhajali iz želje, da bi bil vsaj en dan v tednu res prost. Prost, kolikor je mogoče. In da bi zato potem tudi družine lahko imele tisti dan zase, takrat, ko so vsi člani družine doma. Nadomestni dan v tednu, za tiste, ki delajo ob nedeljah ali sobotah, čez konec tedna, ne more biti enakovredno nadomestilo. Mi pa vsi vemo, kaj nam v družinah pomeni ravno družinsko druženje, povezovanje, pogovor, razpravljanje, mogoče tudi razčiščevanje kakšnih stvari. Zato je en dan v tednu, ko smo res kolikor je mogoče prosti in si ga lahko vzamemo zase, za svoje najbližje, za obiske, ko smo res vsi doma, ko se življenje vsaj kolikor je mogoče malo ustavi. Zdi se mi, da je to zelo velika vrednota, ki jo treba kolikor je mogoče spoštovati in varovati in jaz sem prepričan, da so glasovalci imeli pred očmi prav to.
Potem se cerkev ne počuti, kot da bi jo politika izkoristila v propagandne namene. V čem bo – po vašem mnenju – referendumski izid vplival na kakovost življenja slovenskih družin?
Ravno tako, kot sem povedal. Kar pa zadeva prvo, mi nismo sledili strankam in sindikatom, ampak smo na ta problem odpiranja trgovin v cerkvi opozorili že veliko prej, oziroma vsaj nekako vzporedno. S sindikatom smo se povezali šele potem, ko smo videli, da nas pravzaprav povezujejo iste skrbi. Drugače pa smo že leta 2001, takrat, ko se je prav ta problem začel pojavljati, in ko so se tudi sindikati oglašali, tudi z naše strani te stvari opazili, in nanje opozorili. Zdaj sem prepričan, da bodo poslanci to voljo, ki je bila izražena v referendumu spoštovali. In če jo bodo spoštovali – kar gotovo bodo – potem bo to gotovo prispevalo k temu, da bo nedelja res dan za nas vse, ki smo lahko in ki smo radi doma, skupaj s svojimi domačimi.
Ampak še vedno bo veliko ljudi, različnih poklicev, več kot v trgovini, delalo ob nedeljah. Kaj pa bo z njihovo kakovostjo življenja?
Gotovo so nekateri poklici neobhodni. Nihče ne trdi, da je treba popolnoma vsako delo ob nedeljah prepovedati. Saj to tudi praktično ni mogoče, in tudi nikoli ni bilo prepovedano. Ampak, trgovina je en velik motor življenja in daje ritem življenju, zelo močno vpliva na celotne druge dejavnosti. Tisti pa, ki ob nedeljah tako ali tako delajo, so gotovo žrtve te nujnosti. Vendar gre za to, da tam, kjer lahko, kjer ob nedeljah ni nujno delati, tam bomo seveda skušali to delo ustaviti. Tam pa, kjer to ni mogoče, pa ga bomo skušali skrčiti na minimum. Saj tudi v bolnicah, kjer je delo nekako najbolj opravičeno in nujno, delajo čez konec tedna tiste stvari, ki so pač nujne in potrebne. Drugače pa si tudi tam ljudje vzamejo odmor, tako kot je to potrebno tudi drugje.