Slovenija

Z aplikacijo do manj odpadne hrane, manj izpustov CO2 in manj lačnih ust

Ljubljana, 20. 10. 2023 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Karmelina Husejnović
Komentarji
29

Slovensko podjetje je razvilo aplikacijo Alms, ki deluje kot most med ponudniki hrane na eni strani in socialno ogroženimi posamezniki na drugi strani. Cilj projekta je zmanjšati količino odvržene hrane, zmanjšati izpuste CO2 ter na drugi strani zmanjšati problem revščine oziroma lakote. S projektom, ki ima globalno vizijo, bi torej ubili najmanj tri muhe na en mah. V testni fazi so le v nekaj dneh rešili več kot 20 kilogramov hrane, ki bi sicer pristala med odpadki. Hkrati pa so izpuste CO2 zmanjšali za skoraj 40 kilogramov.

V Sloveniji smo lani zavrgli 150.839 ton hrane oziroma povprečno 72 kilogramov hrane na prebivalca, kažejo zadnji podatki Statističnega urada. To je sicer malenkost manj kot leto poprej. V primerjavi z 2021 smo lani zmanjšali količino odpadne hrane predvsem pri proizvodnji hrane in v gospodinjstvih. Po drugi strani pa se je za okoli 20 odstotkov v primerjavi z letom prej povečala količina odpadne hrane v gostinstvu in strežbi hrane. V tem sektorju so tako lani skupaj zavrgli okoli 55.839 ton hrane. Veliko te sicer predstavljajo neužitna hrana in ostanki, a pogosto "na odpisu" končajo tudi pripravljeni, a nedotaknjeni in torej še užitni obroki. 

Ko so v ljubljanski restavraciji od podjetja, ki ravna z biološkimi odpadki, prejeli zahvalo, da so v določenem obdobju zavrgli tri tone hrane, jih je to precej zaskrbelo. "Po drugi strani pa smo izvedeli za zgodbe lačnih otrok, s katerimi se vsakodnevno soočajo v centrih za socialno delo oziroma v njihovih dnevnih centrih, tako imenovanih Conah. Skupni imenovalec otrok in mladostnikov, ki so vključeni v te Cone, je ekonomska revščina," pravi Adnan Šupuk, direktor podjetja Edge Case Solutions in ustanovitelj Alms.si.  

Tako so začeli iskati rešitev, s katero bi povezali ponudnike hrane, ki jim obroki ob koncu dneva ostajajo, in na drugi strani ljudi, ki si zaradi socialne stiske ne morejo privoščiti dovolj hrane. Razvili so aplikacijo in pobudo Alms.si s sedežem v Ljubljani in z globalno vizijo. "S tehnologijo rešujemo problem zavržene hrane. Približno 30 odstotkov vse proizvedene hrane po vsem svetu gre v odpadke. To je približno 1,3 milijarde ton hrane ali približno 170 kilogramov na osebo na leto," pravi Šupuk. 

55.839 ton hrane so lani zavrgli v sektorju gostinstva in strežbe hrane
55.839 ton hrane so lani zavrgli v sektorju gostinstva in strežbe hrane FOTO: Dreamstime

Cilj projekta je, kot pravi Šupuk, zmanjšati potrato hrane, zmanjšati izpuste CO2 in na drugi strani zmanjšati problem revščine oziroma lakote. "Projekt je zasnovan povsem humanitarno. Že samo ime 'Alms' to razkrije, saj beseda v angleščini pomeni miloščino, donacijo v obliki hrane," je pojasnil ustanovitelj projekta. 

Kako sistem deluje?

Podjetje, ki zaznava, da jim ob koncu dneva ostajajo še povsem užitni obroki, kontaktira ustvarjalce spletne strani Alms.si. Ti jim pomagajo pri registraciji in omogočijo dostop do sistema. "Ko se registrirajo prvič, nato v sistem vnesejo vse artikle, ki bi potencialno lahko bili višek hrane. Pri tem jim seveda pomagamo in pokažemo, kako s tremi, štirimi kliki vsak dan v sistem vnesejo tisto, kar jim ostane tisti dan," je pojasnil Šupuk. 

Pomembno je, da to v sistem vnesejo še pravočasno, torej še pred zaprtjem lokala. S tem namreč omogočijo, da ima organizacija na drugi strani dovolj časa, da ponujeno hrano vidi, rezervira, počaka na potrditev restavracije, hotela, pekarne ali kavarne in jo pride iskat. Podjetja pa bodo lahko tudi za nekaj dni vnaprej napovedala donacije hrane, če se za to odločijo. 

V testni fazi rešili in donirali že več kot 20 kilogramov hrane

Projekt so razvijali devet mesecev. "Na tem mestu bi izpostavil celotno ekipo 11 ljudi, ki so se res trudili in poleg vsega drugega dela, ki ga imamo, so v večernih urah, pozno v noč delali na tem portalu," pravi Šupuk. Portal je trenutno v angleščini, vendar bo že v nekaj dneh v slovenščini. "Ker smo že od začetka razvijali, da bo uporaben tudi v drugih državah."

Že v testni fazi pa se je izkazal za zelo učinkovitega. V le nekaj dneh so pred uničenjem in zavrženjem rešili že več kot 20,45 kilograma hrane. To pa pomeni tudi 38,85 kilograma manj emisij CO2, ki bi sicer nastale. Odpadna hrana je namreč tretji največji povzročitelj emisij toplogrednih plinov na svetu. 

Aplikacija je most med tistimi, ki jim obroki hrane ostajajo, in tistimi, ki komaj shajajo iz meseca v mesec
Aplikacija je most med tistimi, ki jim obroki hrane ostajajo, in tistimi, ki komaj shajajo iz meseca v mesec FOTO: Shutterstock

V testni fazi je sicer sodelovala le peščica ponudnikov hrane, na drugi strani pa je trenutno glavni prejemnik hrane CONA Cent'r. To je dnevni center, ki je namenjen otrokom in mladostnikom s težavami v odraščanju in ki deluje v okviru Skupnostnih programov za mlade Centra za socialno delo Ljubljana. 

"Naša izkušnja s projektom je fantastična," pravi Vitomir Simunišek, koordinator Skupnostnih programov. Odzivi otrok na dodatne obroke so zelo pozitivni. Kot je pojasnil, je večina otrok in mladostnikov, ki prihajajo v Cone, tako ali drugače prikrajšanih za normalno družinsko življenje. "Večina teh je na en ali drug način socialno ogroženih, nekateri tudi materialno," je pojasnil. 

V Ljubljani sicer deluje pet tovrstnih con, v projekt pa je bila v testni fazi vključena le ena, a si želijo, da bi v prihodnje lahko vključili še preostale cone. 

Hrano bodo od ponudnikov lahko prevzele organizacije, ki jo bodo nato razdelile svojim uporabnikom
Hrano bodo od ponudnikov lahko prevzele organizacije, ki jo bodo nato razdelile svojim uporabnikom FOTO: Shutterstock

'V vsaki pekarni ob koncu dneva ostane kruh'

Šupuk si želi, da bi se v naslednjih fazah v to brezplačno aplikacijo vključilo še več gostincev, trgovcev in hotelirjev in seveda tudi več organizacij, ki delujejo na področju pomoči socialno ogroženim in so v stiku s svojimi uporabniki. "Lahko si samo predstavljamo, kako je na periferiji, če že v Ljubljani imamo takšne zgodbe, da gredo ljudje, otroci v posteljo lačni," je opozoril. 

Po drugi strani, kot poudarja, obstajajo gostinci, hoteli, pekarne, pa tudi šole, vrtci, bolnišnice in druga podjetja ter zavodi, ki jim hrana ob koncu dneva ostaja in ne vedo, kaj bi z njo. "Tu seveda mislimo predvsem na nedotaknjene obroke, ki jih lahko podarijo."

V pekarnah ob koncu dneva vedno ostane nekaj kruha in drugih pekovskih izdelkov
V pekarnah ob koncu dneva vedno ostane nekaj kruha in drugih pekovskih izdelkov FOTO: Shutterstock

Svojo pripravljenost za sodelovanje v projektu so izrazila že številna podjetja, ki se zavedajo problema viškov hrane. "Pogovarjamo se s hoteli, pekarnami. Vsaka pekarna je zainteresirana, v vsaki pekarni ob koncu dneva ostane kruh. Teh pekarn je veliko in vse morajo na koncu dneva ta kruh nekam dati, saj ga naslednji dan ne morejo več prodati," pravi Šupuk. 

Interes so izkazale tudi slaščičarne. "Tam se pogosto zgodi, da se jim kakšna torta ponesreči in ni več tako privlačna za prodajo. Takšne slaščice potem zavržejo. Ampak zakaj bi jih zavrgli samo zaradi lepotnih napak, če jih lahko podarijo."

Uporabna rešitev tudi v primeru naravnih nesreč

V osnovi gre za povezovanje obilja s potrebami na terenu. Tako je projekt lahko koristen tudi na drugačen način, kot nekakšna stična točka pomoči ob izrednih dogodkih. "Ta projekt bomo lahko uporabljali tudi za katerokoli ujmo ali nesrečo, kot so na primer potresi, poplave ... Prek aplikacije bodo v takšnih primerih lahko vse restavracije oziroma ponudniki na določenem območju ekipam na terenu (civilna zaščita, gasilci, reševalci ...) ponudili topel obrok, hrano oziroma pomoč," izpostavlja ustanovitelj aplikacije Alms.si.

Da bo projekt resnično povsem zaživel, bo potrebnega nekaj časa in seveda čim več sodelujočih podjetij in organizacij. A da so na dobri poti, kažejo številni dobri odzivi. Tudi od javnih institucij. "Pomembno se nam zdi, da javne institucije podprejo ta projekt. Eden prvih, ki smo jim ga predstavili, je urad predsednice republike," pravi Šupuk. 

Predstavili so ga tudi Mestni občini Ljubljana. "MOL podpira projekte, s katerimi se zmanjšuje količina odpadne hrane, saj je to v skladu s smernicami strategije krožnega gospodarstva," so poudarili na MOL.

Projekt nameravajo nadgraditi z umetno inteligenco in pametnimi rešitvami

V projekt bodo vključili tudi umetno inteligenco, ki bo skrbela za analitiko. Kot pravi Šupuk, jim bo ta omogočala, da bodo lahko analizirali podatke za neko določeno obdobje in spremljali, kako učinkovit je projekt. Po drugi strani pa bodo tudi ponudnikom hrane pomagali do boljšega načrtovanja oziroma pametnejših odločitev. "Podjetjem bomo lahko povedali, katere hrane so največ 'zavrgli' oziroma katere so imeli največkrat preveč," pravi Šupuk. 

V naslednjih fazah bi radi v okviru projekta postavili tudi pametne hladilnike. "Prostovoljci, ki jih bomo aktivirali skozi projekt, bodo dostavljali hrano v te hladilnike. Uporabniki, ki so registrirani pri sodelujočih organizacijah, pa bodo denimo s pomočjo QR-kode lahko dostopali do hladilnikov in hrano vzeli," je pojasnil.

Podobni projekti obstajajo tudi v tujini, a so večinoma komercialne narave in ne gre za donacije. Denimo v večjih evropskih mestih obstaja mobilna aplikacija "Too good to go", ki povezuje potrošnike z restavracijami in trgovinami, ki imajo viške neprodane hrane. To nato v aplikaciji ponudijo za neko simbolično ceno, potrošniki pa jo v določenem roku morajo dvigniti. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

WolfeWoof
24. 10. 2023 19.27
Aplikacija za vohunjenje ne. Pol pa vidijo na satelitu da si pred smetnjakom in takoj položnca prileti za 400 eurov za "zanemarjanje hrane".
Slavko BabIč
21. 10. 2023 19.00
+3
aplikkacija vam bo dala manj co2, vi pa ste butlli na kvadrat!
Grma53
21. 10. 2023 13.11
+3
Rešili 20 kg zavržene hrane od 170.000. Tudi jaz sem danes ubil enega komarja in rešil svet pred to nadlogo, pa ni nič od tega v medijih.
METKA102
21. 10. 2023 10.03
+2
Če hrana ostaja, jo skuhajo preveč ali pa je neokusna. Naj planirajo koliko jo bodo prodali in tega ne bo več. Hrana npr. v šolah ne bi smela biti brezplačna (razen res v izjemnih primerih), ker kar je brezplačno nima nobene vrednosti. Človek se mora potruditi za vse, da potem ceni to stvar. Naslednja stvar pa je, organizirali naj bi tečaje kuhanja (pa ne bedastih šovov), kako ravnati s hrano in kaj vse se lahko iz živila pripravi in tudi kako se lahko porabijo ostanki, da ne bo odpadkov. Tako kot so delali naši starši.
LuxVeritas
21. 10. 2023 08.24
+3
a bomo rekli kitajcem naj nehajo saditi riz, ker rizeva polja so zelo velik proizvajalec toplogrednih plinov.
štajerski janezek
20. 10. 2023 20.50
+4
Co2 je toplogredni plin ki ga je v zraku majn kot procent... o cem se pogovarjamo?
Miskic a
20. 10. 2023 21.23
-4
O tem da zavrzemo manj hrane pa da zmanjsano co2 ker ga je prevec
štajerski janezek
20. 10. 2023 21.24
+4
Ce ga je majn kot 1 procent v zraku? Ga je lahko se majn? Kaj rabijo rastline za fotosibtezo? Dobro glede hrane se strinjam :)
Oknaj 4
20. 10. 2023 19.58
+5
Pazite se pri konzumiranju fižola saj je njegov produkt velika količina okolju škodlivih emisji
ArkaMast
20. 10. 2023 18.26
+3
Ne. Hočemo odstop! Hočemo predčasne volitve!
alicante1234
20. 10. 2023 17.00
+3
Nič novega. Takšne aplikacije po svetu že obstajajo vrsto let. Problem nastane, da ti bo nekdo od delavcev zastonj vnašal preostalo hrano v aplikacijo in na koncu dneva še čakal, da nekdo po njo pride. Mi živimo v kapitalizmu, kjer ni nič zastonj. Zakaj bi nekomu dal brezplačen kruh, če ga lahko plača.
Miskic a
20. 10. 2023 17.35
+1
Seveda. Zakaj bi nekdo dobil brezplacen kruh drug pa ne. Zakaj si ga te jaz ne zasluzim
mackon08
20. 10. 2023 16.14
+4
Ne rabim nobene aplikacije, ker midva z ženo hrane ne mečeva stran, aplikacija je za butalce. Že v osnovimoraš vedeti, da se hrana ne meče stran.
MarkoJur
20. 10. 2023 15.33
+2
Heheh, isti ljudje s kupljenimi spričevali, ki so nedavno bili ''stroka'' in vodili covid traparije, so zdaj ekologi, okoljevarstveniki, vse gre na to, da bomo plačevali za co2.... Ko te ''osveščene'' vprašaš po sestavi našega ozračja, večina nima pojma!!! EU ima očitno nastavljene kvazi ''voditelje'', ki ne samo, da pljuvajo v našo skledo, ampak še veliko, veliko huje!
Miskic a
20. 10. 2023 15.26
+0
Itak socialno ogrozeni bojo zdaj smetisne kante. V vsakem primeru se hrana bo zavrgla, ker je ogromno ostaja na kroznikih, ki pa je ne mores dati naprej. Hrana, ki ostaja nedotaknjena ob koncu dneva se bi naj podarila zastojn. Komu pa? Kako boste vedeli kdo jo res rabi kdo pa izrablja? Pa ne mislim na socialni status. Ker ti socialni statusi tudi ogromno zmecejo hrane, pa drugi strani pa so tisti, ki imajo precej denarja pa s hrano ravnajo zelo gospodarno. Tak da to ni pravilo. Poleg tega je itak prevec hrane po trgovinah (70% totalne brezvezne) in predvsem prevec trgovin glede na potrebe ljudi.
periot22
20. 10. 2023 13.29
+1
A z aplikacijo ne bo nobeden več lačen v Sloveniji, nehajte s pravljicami pa se raje lotite kmetijstva da nam ne bo treba strupa uvažati!
92ddt 1
20. 10. 2023 11.15
Več je bilo vedno več. Več populacije več potovanj več hrane več ogrevanja več...... vsega je več
Apbijd
20. 10. 2023 10.51
+7
Co2 vir preživetja rastlin..rastline nam dati kisik...mi lahko ziveti... Osnovna šola...
trgft
20. 10. 2023 11.29
+2
Kot, da niso nikoli hodili v OŠ. In ljudje nasedajo ...
123soba
20. 10. 2023 10.18
+5
20 kg hrane prihraniš v enem dnevu v vsaki osnovni šoli. Zmanjšaš obroke in gre manj hrane v smeti. Za to ne rabiš aplikacije.
AliŠeKdoPleše
20. 10. 2023 09.49
+3
Sem sel pogledat na stran in sama stran ima ogromne probleme, zgleda je polna bugov, poleg tega se mi bolj dozdeva, da gre kle preteznk bolj za money grab, kot karkol druzga. Spet neka nevladna organizacija iz njimi pa do zdej ze vsi dobro vemo kako gre ne.
AliŠeKdoPleše
20. 10. 2023 09.41
+2
Adnan sopuk xD. Ne me j.... Slovensko ja. Mogoce se je dejanski Slovenc to spomnil, pa si je potem to ta adnane malo "sposodil".
Skinwalker
20. 10. 2023 09.15
+11
To je plan WEF da placujemo za co2..omejevanje in se vec norij...kina spusti v 1 dnevu vec co2-ja kot cela nemcija v enem letu..to je resnica ne gre se za klimo ampak za OMEJEVANJE DIKTATURO..
Sortegilio
20. 10. 2023 10.16
+2
Potouceni kramoh
20. 10. 2023 08.44
+14
Manjj izpustov ja Živele vojne po svetu ki so ekološke in brez emisij.