Premier Janša je dejal, da sta oba predsednika opravljala številne funkcije v obeh državah, pa tudi v nekdanji skupni državi, med katerimi bi lahko rešila ta vprašanja, a jih nista. Po besedah premierja, se Slovenija v zvezi z reševanjem odprtih vprašanj s Hrvaško pripravlja na vse morebitne scenarije, tudi na morebitno mednarodno arbitražo, ki pa po njegovem mnenju zaenkrat še ni realna možnost.
Premier je dejal, da Slovenija glede reševanja vprašanj s Hrvaško preučuje tudi nekatere poti, ki so še na voljo za rešitev odprtih vprašanj, vendar je po njegovih besedah težko napovedati, ali bo dovolj časa za še en poskus rešitve, glede na to, da bo na Hrvaškem prihodnje leto predvolilno. Zagotovil pa je, da ima Slovenija v tem trenutku trden notranje- in zunanjepolitični položaj, zato na slovenski strani ni nobenega razloga za nervozno ravnanje.
Juri: Janša se spreneveda
Na Janševe izjave se je že odzval član odbora državnega zbora za zunanjo politiko Aurelio Juri. Kot je zapisal v odprtem pismu, se Janša "spreneveda, ko govori, da arbitražno ali sodno razreševanje mejnega spora s Hrvaško za zdaj še ni realna možnost" ter "da je težko napovedati, ali bo dovolj časa za še en poskus rešitve, ker bodo prihodnje leto na Hrvaškem volitve". Juri se zato sprašuje, kaj se bo zgodilo "leto potem, ko bodo spet volitve pri nas".
Mesić je za arbitražo
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je razkril nekaj več podrobnosti o sobotnem neformalnem srečanju predsednikov Hrvaške in Slovenije na Brionih, na katerem sta z Janezom Drnovškom govorila tudi o vprašanju slovensko-hrvaške meje. "Dogovorili smo se za uporabo storitev in mnenja najbolj cenjenih strokovnjakov za mednarodno pravo za meje," je glede meje med Slovenijo in Hrvaško dejal Mesić.
Hrvaški predsednik, ki je v soboto na neformalnem srečanju na Brionih gostil slovenskega in črnogorskega predsednika, je tudi povedal, da obstaja "pobuda za čim hitrejšo sporazumno rešitev" odprtih vprašanj, pri čemer ni razkril drugih podrobnosti. "Če nam ne uspe, je najboljše, da gremo pred mednarodno pravosodno telo, katerega odločitev bi morali spoštovati obe strani," je dodal.
Mesić je nadaljeval, da odprtih vprašanj ni dobro pometati pod preprogo in prelagati, kot je to v primeru dolga varčevalcem nekdanje Ljubljanske banke. Njeni varčevalci ne smejo biti odvisni od tega, kaj se bo zgodilo s premoženjem in dediščino nekdanje Jugoslavije, je dodal. "Če rešimo to odprto vprašanje, bomo rešili tudi vprašanje vstopa slovenskih finančnih institucij na hrvaško tržišče," je poudaril Mesić.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.