Slovenija

Arnež: Nakup miz je bil pravilen

Ljubljana, 09. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
T.V./M.R./STA
Komentarji
0

Strokovni direktor ljubljanskega Kliničnega centra Zoran Arnež se je odzval na poročilo komisije za upravni nadzor, ki je pri pregledu postopka zamenjave operacijskih miz ugotovila več nepravilnosti. Znova je zatrdil, da je bila odločitev o nakupu novih miz pravilna. Strokovni zdravniški krogi pa se z njim ne strinjajo.

Zoran Arnež je zavrnil očitke komisije za upravni nadzor
Zoran Arnež je zavrnil očitke komisije za upravni nadzor FOTO: POP TV

Kot je povedal Arnež, je pripombe k poročilu v ponedeljek predstavil članom strokovnega sveta, v celoti bodo objavljene na internetu, komentar na poročilo komisije za upravni nadzor pa bo ministru za zdravje poslal v predpisanem roku. Strokovni svet je sicer sprejel več sklepov - med drugim vztraja, da je bila odločitev o potrebi obnove operacijskih miz v KC strokovno pravilna. Pridružuje pa se tudi izjavi zdravniškega sindikata Fides, ki zahteva temeljito preiskavo, v kateri je treba pojasniti in ugotoviti odgovornost vseh vpletenih, ne glede na to, katere funkcije zasedajo.

Kako je poslovni del KC vodil postopek, Arnež pravi, ni bil seznanjen in o tem ni imel podatkov. Podrobneje pa je predstavil vlogo strokovnega sveta in dogodke, s katerimi je bil sam seznanjen. Pobudo o obnovi operacijskih miz je septembra 2002 na kolegiju generalnega direktorja podal pomočnik generalnega direktorja za komercialne zadeve Janez Zajec. Generalni direktor Primož Rode je takrat menil, da je nabava operacijskih miz strateškega pomena za celoten KC ter predlagal, da se do tega opredeli strokovni svet. Ta je strokovne prioritete nabav za leto 2003, med katere je uvrstil tudi obnovo operacijskih miz, prvič obravnaval 24. septembra 2002. Takrat je Arnež članom sveta predstavil Zajčevo pobudo, člani sveta pa so jo ocenili kot ugodno.

"Kako pa je poslovni del kliničnega centra vodil postopek, s tem pa nihče od strokovnega dela ni bil seznanjen, o tem ni imel podatkov," je zatrdil Arnež.

Vendar, je danes poudaril Arnež, je šlo zgolj za načelno opredelitev potrebe, pri čemer je strokovni svet menil, da ne gre za "nujno potrebo", saj bi sicer - podobno, kot je na predhodni seji za nabavo računalniškega tomografa - moral sprejeti sklep o takojšnji sprožitvi postopka za rebalans investicijskih sredstev za leto 2002. Namesto tega je strokovni svet obnovo (nabavo) operacijskih miz uvrstil med prioritete za leto 2003. Strokovni svet je nato prioritete za leto 2003 dokončno določil 20. januarja 2003. Mesec dni zatem je predlagane prioritete potrdil svet zavoda, s tem pa so se aktivnosti v zvezi z obnovo oziroma nabavo operacijskih miz strokovnega sveta končale. O tem, da je bilo v februarju obnovljenih 38 operacijskih miz, je člane strokovnega sveta Zajec obvestil 3. marca 2003.

Operacijska miza
Operacijska miza FOTO: POP TV

Izpisek sklepa, ki je po navedbah Arneža in njegovih sodelavcev ponaredek, kaže glede dogajanja na seji strokovnega sveta drugačno sliko. Iz njega je razbrati, da se je strokovni svet seznanil s ponudbo podjetja Maquet za obnovo in remont 38 operacijskih miz in da je bilo v razpravi članov strokovnega sveta ugotovljeno, da je obnova operacijskih miz nujna. Zato naj bi strokovni svet KC soglasno podprl takojšen pristop KC k obnovi in remontu 38 operacijskih miz - na podlagi ponudbe podjetja Maqet.

Nasprotno Arnež trdi, da o omenjeni ponudbi na seji strokovnega sveta, ki naj bi bila po datumu na izpisku sklepa 1. oktobra 2002, niso mogli govoriti o ponudbi Maqueta, saj je bila ta dostavljena v njegovo tajništvo šele 3. oktobra 2002. Šlo je za ponudbo za leasing operacijskih miz, ki jo je izročil pomočnici generalnega direktorja Kseniji Ševerkar. Slednja pa je ponudbo zavrnila kot neugodno za KC.

Arnež je zaradi suma ponarejanja uradnih listi v začetku septembra podal ovadbo zoper svojega dolgoletnega sodelavca in svetovalca Gregorja Cerkvenika ter zoper Janeza Zajca, na izredni seji strokovnega sveta pa je predlagal glasovanje o svoji zaupnici, ki je bila nato tudi izglasovana.

Odzivi na sporen nakup operacijskih miz

S trditvijo, da je bil nakup operacijskih miz pravilen, pa se ne strinjajo strokovni zdravniški krogi. Še več, nad neprofesionalnostjo izvedenega posla so ogorčeni, opozarjajo na okrnjen ugled kliničnega centra in zahtevajo sankcije za odgovorne.

Strokovni krogi se na na afero, ki dobiva vse širše razsežnosti, ostro odzivajo.

Borut Miklavčič
Borut Miklavčič FOTO: POP TV

Na spornost nakupa operacijskih miz opozarja prvi mož zdravstvene zavarovalnice, Borut Miklavčič. "Ni prostora za dobavitelje opreme in potrošnega materiala v zdravstvu, ki v svojem izhodišču hočejo zaslužiti 40 do 50 odstotkov. To je slaba usluga slovenskemu zdravstvu, slaba usluga prizadevanjem ZZZS za racionalizacijo sistema in - ključna stvar - takšne zadeve moramo preprečevati in ne zdraviti," je še dodal Miklavčič.

Zato Miklavčič poziva ministrstvo za zdravje naj v izogib podobnim aferam v bodoče pripravi javne razpise za nabavo opreme za vso Slovenijo enotno.

Na današnjo novinarsko konferenco dr. Arneža pa se je odzval predsednik zdravniške zbornice, ki je prepričan, da bi moralo vodstvo kliničnega centra, tudi za voljo povrnitve ugleda, nastopati enotno.

Marko Bitenc
Marko Bitenc FOTO: POP TV

Bitenc je strokovnega direktorja Kliničnega centra Ljubljana Zorana Arneža obtožil, da skuša odgovornost za sporen nakup operacijskih miz preložiti na druge. Opozarja tudi, da so razmere v KC zaskrbljujoče.

"Vidimo, da je strokovni direktor že trikrat v enem tednu podal argumente, ne da ni šlo za nepravilnosti, ampak je obsojal sodelavce. Jasno je, da bi s tako količino denarja lahko zmanjšali čakalne dobe, denimo za srčne operacije in številne diagnostične postopke," meni Bitenc.

Konrad Kuštrin
Konrad Kuštrin FOTO: POP TV

Na globlje korenine spornega posla opozarjajo v sindikatu zdravnikov. "Prav gotovo to kaže na prave korenine in korupcijo tako v zdravstvu kot v državi. Zgroženi smo nad neprofesionalnostjo, s katero so v kliničnem centru kupili te mize. Nihče se ne more izogniti odgovornosti," je povedal Konrad Kuštrin, predsednik sindikata Fides.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.