Letošnji sneg je hitro postal 'lanski', vsaj kar se poročanj tiče. Še pred tednom dni smo opozarjali, da nam grozi rdeči meteoalarm in da se je potrebno pripraviti na nevarne snežne in vetrovne razmere, danes nas vreme ne zanima več. Kako le, če so zadeve že za nami. Na vse očitke, da so delali pretirano paniko in opozarjali na nevarnosti, ki jih potem ni bilo, ta teden z obsežnim poročilom odgovarjajo na Agenciji RS za okolje (ARSO), kjer so pripravili kratek povzetek opozarjanja pred pričakovanimi zimskimi razmerami.
V poročilu navajajo, da so se oprli na izračune meteoroloških modelov za simulacijo dogajanj v ozračju, predvsem modelov ECMWF in ALADIN, podobno kot vse evropske službe. "Modelske napovedi so več zaporednih dni nakazovale veliko verjetnost močnega sneženja nad Slovenijo in tudi našo bližnjo okolico, ob hkratnem razmeroma močnem vetru v časovnem obdobju med četrtkom 5. februarjem popoldne in petkom 6. februarjem zvečer," navajajo na Arsu in dodajajo, da so opozorila o tem dogodku objavljali tako v Sloveniji, kot tudi v meteoroloških službah sosednjih držav.
"Res je, da se niso uresničile pričakovane količine sneženja na območju Ljubljane in severne ter večjega dela severovzhodne Slovenije. Ugotavljamo pa, da je bilo opozarjanje pred nevarnim vremenskim dogodkom kot celota smiselno, tudi izdana opozorila najvišje stopnje so bila povsem na mestu," poudarjajo na Arsu in zavračajo očitke o pretiranem strašenju ljudi.
Arso: opozorila na mestu, so se pa v javnosti preveč potencirala
V javnosti so se opozorila preveč potencirala in hkrati posploševala, tako glede časovnega razvoja kot glede krajevnosti, opozarjajo na Arsu in dodajajo, da so se – verjetno tudi na osnovi tega – sprejemale odločitve o previdnostnem ravnanju (npr. o omejitvah prometa in pouka) tudi na območjih, za katera v četrtek niso bile več objavljene najvišje stopnje vremenskega opozorila.
Če ni bila v zametih in pod metrom snega cela država, to še ne pomeni, da razlog za opozorila najvišje stopnje ni bil na mestu. Sicer pa na Arsu pojasnjujejo, da so rdeči alarm razglasili za Primorsko in JV Slovenije. Za prvo zaradi izredno močne burje, za drugo pa zaradi obilnega sneženja in snežnih zametov. In v obeh primerih se je izkazal za upravičenega. "Na Primorskem burja ni le ovirala promet, ampak povzročila tudi škodo na električnih daljnovodih in strehah. Na Dolenjskem, Kočevskem in v Beli krajini je zapadlo med četrtkom opoldne in petkom zvečer med 50 do čez 70 cm snega. Dejansko so se snežni zameti začeli že približno 10 km južno in vzhodno od Ljubljane," pravijo na Arsu in dodajajo, da bodo vremenska situacija in postopki v tem obdobju predmet še nadaljnjih analiz. "Bilo bi povsem neodgovorno, če ob razpoložljivih izračunih in verjetnostih za uresničitev neugodnih vremenskih scenarijev ne bi ravnali, kot smo." Na Arsu še dodajajo, da so najverjetneje prav ta opozorila prispevala, da kljub burnemu vremenskemu dogajanju v četrtek in petek ni bilo večjih nesreč in človeških žrtev.
Razvoj opozoril od srede do petka, kot ga navaja Arso
V sredo 4. februarja smo popoldne, na podlagi zadnjih modelskih izračunov in visoke stopnje verjetnosti za razvoj takega vremenskega scenarija, na opozorilnih straneh meteo.si objavili najvišjo stopnjo ogroženosti: nov sneg za petek - SV in JV Slovenija, za veter za četrtek in petek - JZ Slovenija.
V četrtek 5. februarja zjutraj smo na opozorilnih straneh meteo.si za petek znižali stopnjo ogroženosti za sneg za območje SV Slovenije. Obdržali smo vremensko opozorilo najvišje (rdeče) stopnje: za območje JZ Slovenije za četrtek in petek, za območje JV Slovenije za petek; predvsem zaradi pričakovanih težav v prometu.
V četrtek 5. februarja dopoldne smo tudi na tiskovni konferenci pojasnili, da pričakujemo največ težav od četrtka popoldne do petka popoldne na Primorskem (izredno močna burja) ter v petek ves dan na jugovzhodu Slovenije (obilno sneženje, snežni zameti). "Vsekakor smo težave v prometu zaradi sneženja in snežnih zametov pričakovali tudi v osrednji in severni Sloveniji, a ne tako izjemne," še navajajo na Arsu.
Težave na terenu: številne intervencije gasilcev zaradi burje in obilnega sneženja
Ob koncu povzetka na Arsu navajajo še del poročila Uprave za zaščito in reševanje, ki je potrjuje, da je bila rdeča stopnja ogroženosti primerna za JZ in JV Slovenije.
Tako navajajo, da so zaradi neugodnih vremenskih razmer v četrtek in v noči na petek v izpostavi Nova Gorica gasilske enote posredovale 23-krat, prav tako je sunek burje prevrnil kombinirano vozilo, podrlo pa je tudi dva daljnovoda Elektro Primorska. V izpostavi Koper so gasilske enote posredovale 14-krat, priprt pa je bil ladijski promet v Luko Koper. Zaradi sunkov burje je bil močno oviran tudi promet na cestah v Vipavski dolini, občasno so veljale popoldne zapore prometa. Zaradi močnega vetra in plimovanja je na Punti v Piranu zalilo nekaj lokalov in vozil.
V petek je bilo dogajanje še bolj pestro. V izpostavi Brežice, kjer je zapadlo okoli 70 centimetrov snega, se je zaradi vetra in snega okvaril daljnovod. V izpostavi Nova Gorica so gasilske enote posredovale 41-krat, v Kopru pa kar 47-krat. Podrlo je več telefonskih drogov. Na območju Postojne so bile vozne razmere katastrofalne in zelo nevarne. Snežni zameti so namreč močno ovirali promet, več vozil je celo ostalo ujetih v snežnih zametih.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.