Slovenija

Atelškov kraški med ustreza kriterijem

Ljubljana, 14. 10. 2009 09.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kraški med proizvajalca Ivana Atelška ustreza kriterijem tako glede vsebnosti vode kot HMF. V Zvezi potrošnikov so po prejetju pravilnih podatkov kmetijskega ministrstva popravili oceno.

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je na podlagi popravka ministrstva za kmetijstvo o vrednosti hidroksimetilfurfurala (HMF) za kraški med z geografskim poreklom popravila oceno omenjenega medu proizvajalca Ivana Atelška. Med namreč ustreza kriterijem posebne označbe tako glede vsebnosti vode kot vsebnosti HMF.

Slovenski med je po večini dober, ugotavljajo v Zvezi potrošnikov Slovenije.
Slovenski med je po večini dober, ugotavljajo v Zvezi potrošnikov Slovenije. FOTO: Blaž Garbajs
''Povzetki testa medu, ki ga je na 13 vzorcih, tudi dveh Medexovih, izvedla ZPS, ne odražajo dejanskega stanja in zato zavajajo potrošnike,'' so prepričani v Medexu. Zanikajo, da bi mešali slovenski med s tujim, od ZPS pa zahtevajo opravičilo.

"Glede na to, da specifikacija za kraški med z geografskim poreklom ni javno dostopna, je ZPS zanjo zaprosila ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Po predstavitvi rezultatov testa medu 5. oktobra so ugotovili, da so z ministrstva prejeli napačen podatek," so sporočili iz ZPS. Pojasnili so, da se je ministrstvo za nastalo napako opravičilo in posredovalo točno vrednost HMF za kraški med. Dovoljena vrednost HMF je tako 40 miligramov na kilogram medu in ne manj kot 10 miligramov HMF na kilogram medu. Ob upoštevanju pravilne vrednosti vzorec Atelškovega kraškega medu tako ustreza kriterijem posebne označbe tako glede vsebnosti vode kot vsebnosti HFM.

"Ob tem pa se je odprlo novo zanimivo vprašanje o kriterijih, ki jih mora izpolnjevati med za pridobitev različnih oznak," so poudarili na ZPS. Pojasnili so, da ima kraški med z geografskim poreklom nižji kriterij glede vsebnosti HMF v primerjavi s slovenskim medom kontrolirane kakovosti, katerega dovoljena vrednost HMF je 15 miligramov na kilogram medu. Z vidika potrošnikov se ZPS sprašuje, kako je mogoče, da ima kraški med z geografskim poreklom nižje kriterije kot na primer slovenski med z geografskim poreklom, saj bi pričakovali, da so kriteriji zanj vsaj enaki. Vidijo tudi, da če ima med označbo z geografskim poreklom, to ne pomeni, da je med višje kakovosti, ampak gre le za neposreden vpliv okolja na proizvod. Pri ZPS pa so, kot so še poudarili, večletni stiki s potrošniki pokazali, da potrošnik poveže geografsko poreklo z višjo kakovostjo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bokyto
14. 10. 2009 14.56
Seveda da ustreza so se usrali tožb prokleta drhal cuzajoča državnega proračuna. Vse te službe so samo ena velika bedarije in jih je vse treba ukinit, ker ko jih potrebuješ nobena nima nobene avtoritete niti odgovornosti, so samo dober inštrument za zapravljanje proračuna in nič drugega vse te ljudi bi jst dal kam v proizvodnjo al pa kr v trgovine delat pa da vidimo, kako bojo pol pametoval in ga sral.