
Zbor narodnih predstavnikov Narodnega sveta koroških Slovencev (ZNP NSKS) je na torkovi seji soglasno sprejel resolucijo, v kateri ugotavlja, da avstrijska zvezna vlada nima interesa, da bi s pogajanji uredila vprašanja dvojezičnih napisov na avstrijskem Koroškem.
NSKS od deželne vlade na avstrijskem Koroškem zato zahteva, da nemudoma poskrbi vsaj za postavitev vseh dvojezičnih krajevnih napisov in kažipotov v celotnem okraju Velikovec ter v občinah oz. bivših občinah Sele, Radiše, Slovenji Plajberk in Bilčovs v okraju Celovec.
Predstavniki sveta tudi z zadovoljstvom ugotavljajo, da je pri avstrijskem ustavnem sodišču vloženih že 13 novih pritožb za dvojezične krajevne table, med njimi tudi pritožbe iz okrajev Celovec in Beljak. Prepričani so, da bo avstrijsko ustavno sodišče upoštevalo te pritožbe.
Obenem NSKS poziva članice EU, Evropsko komisijo in Evropski parlament, naj opozorijo Avstrijo, da poskrbi za takojšnjo uresničitev obstoječe uredbe še pred 1. januarjem 2006, saj bi imela Avstrija kot predsedujoča Evropski uniji zaradi lastnega slabega zgleda lahko resne težave pri zavzemanju za pravno državo in za spoštovanje manjšinskih pravic v Evropi, to pa bi škodovalo celotni evropski skupnosti.
Adamovich: Zamujajo tako zvezne oblasti kot dežela
V razpravi o pristojnostih za postavitev dvojezičnih krajevnih napisov na avstrijskem Koroškem se je oglasil tudi bivši predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich. Kot je dejal, v tem vprašanju zamujajo tako zvezne oblasti kot tudi dežela.
Odločitev za postavitev prometnih znakov, kot so krajevne table, je v pristojnosti uprave prometne policije, ki je deželna ustanova. Odločitev, ali naj bo tabla dvojezična, pa je v pristojnosti zveznih oblasti, je pojasnil Adamovich. Bivši predsednik avstrijskega ustavnega sodišča je še dodal, da je v primeru, da zvezne oblasti ne ukrenejo nič, Avstrijska državna pogodba (ADP) neposredno izvedljiva. To velja za vse pristojne uprave, torej tudi za upravo prometne policije.
Adamovich je pri tem opozoril, da bi uprava prometne policije na osnovi določil ADP morala ugotoviti, kje je potrebna dvojezična krajevna tabla in kje ni. "Zamujanje zveznih oblasti za upravo prometne policije torej ne more biti razlog, da ne izpolni ADP," poudarja Adamovich, ki je predsedoval ustavnemu sodišču, ko je ta organ odločal o dvojezični topografiji in 13. decembra 2001 objavil ustrezno razsodbo.
Na vprašanje, kakšne možnosti obstajajo za uresničitev razsodbe ustavnega sodišča, je Adamovich odgovoril, da gre za zamujanje brez sankcij. Toda pri ustavnem sodišču potekajo tudi še drugi postopki. To pomeni, da je na ustavnem sodišču mogoče o vsakem kraju posebej presojati o potrebi po dvojezičnih topografskih oznakah.
Koroška deželna vlada mora ukrepati
Predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Karel Korinek je v nedeljo dejal, da je koroška deželna vlada pristojna za postavitev dvojezičnih krajevnih napisov, "to pravno obvezo pa je treba izpolniti". Koroški deželni glavar Jörg Haider je zatem v ponedeljek odločno nasprotoval Korineku in mu očital, da je ustvaril vtis, kot da koroška vlada in deželni glavar ne upoštevata zakonov. Po Haiderjevih besedah mora zakonske okvire sprva zagotoviti republika Avstrija.
Korinekovo interpretacijo sta v torek potrdila tudi vodilna avstrijska ustavna pravnika Heinz Mayer in Theo Öhlinger.