14-letni Sirijec je v nedeljo popoldne z vlakom prispel v Jesenice. Pot proti Avstriji je najverjetneje v družbi dveh starejših sirskih državljanov nadaljeval čez zasnežene Karavanke. Nekaj ur kasneje je pohodnik na avstrijski strani zaslišal njegove klice na pomoč. Najstnik je bil slaboten in izrazito podhlajen.
"14-letni mladenič je še vedno v bolnišnici, vendar se njegovo zdravstveno stanje izboljšuje. Trenutno preiskujemo, ali je bil na poti še z najmanj dvema moškima. Oba moška pa smo v Avstriji že našli in identificirali," je situacijo komentiral Gerald Tatzgern iz avstrijskega notranjega ministrstva.
Mladeniča so rešili nad Šentjakobom pri Rožu na skoraj 1200 metrih nadmorske višine. Posredovati pa so morali tudi že na slovenski strani. Sredi februarja so gorski reševalci v Kamniško-Savinjskih Alpah rešili še enega tujca, ki je prek gorovja skušal prečkati mejo. Decembra nad predorom Karavanke pa dva turška državljana.
Po besedah podpredsednika Gorske reševalne zveze Klemna Belharja so sicer takšne reševalne akcije zelo redke: "Seveda, mi rešujemo vse več tujih državljanov, ki pa jih lahko skoraj vse damo v kategorijo turisti. Ni pa kakšnega povečanega trenda migrantov v gorah, ki bi jih mi reševali."
Tudi avstrijski organi ne zaznavajo povečanega števila poskusov prehoda meje čez gore: "Mislim da to, da ljudje samostojno, v zelo slabem vremenu, želijo čez gore v Avstrijo in jih prečkati, mislim, da je bil to osamljen primer. Takih primerov ni in ne bo veliko," dodaja Tatzgern.
Migracijske poti se sicer spreminjajo. Iz Slovenije migranti najpogosteje odidejo v Italijo, od tam pa pot nadaljujejo proti Avstriji. Tihotapci migrante sicer pogosto same napotijo čez mejo, ti pa se lahko nato zanašajo samo na mobilne aplikacije. "Pogledajo samo na Google ali še slabšo aplikacijo, ki ne da dovolj informacij, in se zato izgubijo," komentira Belhar.
14-letnik za zdaj ostaja v bolnišnici, ko pa se bo njegovo zdravstveno stanje izboljšalo, bo lahko zaprosil za azil.