Slovenija

Avstrijski zunanji minister v Ljubljani o dvostranskih odnosih in prihodnosti EU

Ljubljana, 10. 10. 2022 06.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na ljubljanski pravni fakulteti bo potekal pogovor z avstrijskim zunanjim ministrom Alexandrom Schallenbergom. Osrednji temi pogovora bosta dvostranski odnosi med Avstrijo in Slovenijo ter prihodnost Evropske unije. S fakultete so sporočili, da ga bo vodil zaslužni profesor Janez Kranjc.

Avstrijski zunanji minister Alexander Schallenberg je junija kot prvi zunanji minister ene od sosednjih držav po nastopu nove slovenske vlade. Sešel se je z gostiteljico zunanjo ministrico Tanjo Fajon, sprejela pa sta ga tudi premier Robert Golob in predsednik republike Borut Pahor. Ministrica Fajon je odnose z Avstrijo, ki je po pomenu v vrhu med gospodarskimi partnerji Slovenije, junija označila za razvejane, prijateljske in zavezniške.

 Alexander Schallenberg
Alexander Schallenberg FOTO: AP

Ljubljana in Dunaj se sicer ne strinjata glede nekaterih vprašanj. Avstrija ne vidi alternative nadzoru na slovensko-avstrijski meji, ki se Sloveniji po drugi strani ne zdi potreben.

Odprtih je tudi nekaj vprašanj glede manjšin. Slovenija se vseskozi spogleduje z notifikacijo Avstrijske državne pogodbe (ADP), Avstrija pa vztraja, da je to zaprta mednarodna pogodba, ki se ji Slovenija ne more pridružiti. Je pa Dunaj, kot je poudaril tudi Schallenberg, ne glede na to zavezan njenemu spoštovanju in zaveze jemlje resno.

Avstrija medtem poziva k uradnemu priznanju nemško govoreče skupnosti v Sloveniji tako na dvostranski kot evropski ravni. Še ena tema, glede katere Ljubljana in Dunaj nimata enakega stališča, je jedrska energija. Dunaj nasprotuje jedrski elektrarni v Krškem, v Sloveniji pa odpoved jedrski energiji ni na dnevnem redu, nasprotno, vse bližje je začetku gradnje drugega bloka nuklearke v Krškem.

Se pa tako Slovenija kot Avstrija zavzemata za to, da se v Evropski uniji naredi vse za uresničitev zavez državam Zahodnega Balkana glede vključevanja v Unijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marker1
10. 10. 2022 15.59
Avstrija in Italija bosta na meje namestila še vojsko, ki nam bosta vračali migrante, ki zdaj na veliko vstopajo v našo državo po oznanjanju odstranjevanja ograje na slovensko-hrvaški meji. Postali bomo evropski migrantski žep. Migranti imajo obv vstopu na Hrvaško teden dni časa, da jo zapustijo, Hrvati pa jim še kažejo, kje je naša meja. Te migrante je treba nastaniti v Ljubljani, kjer imajo največ zagovornikov.
User300173
10. 10. 2022 10.17
+0
Je fužinski energija okolju prijazno pridobivanje elektrike? Tako strokovnjaki. Do takrat pa je sedanje pridobivanje iz nuklearke nujno za zagotavljanje oskrbe. Škodljivosti moramo primerjati;termoelektrarna izpusti v zrak, hidroelektrarna jezovi in sušena obdobja, atomska elektrarna visoko radioaktivni odpadki, veternice in solarna je razgradnja ...Vsaka ima nekaj skodljivega. Kombinacija atomske, hidro in solarne je idealna, potrebno je le razmerje določiti. Osebna kontrola na avstrijski meji je trenutno nepotrebna. Eden temeljev EU je prost pretok. Namesto fizične kontrole bi postavili kamere in sumljive kontrolirali v notranjosti. Tako bi bil "volk sit in koza cela".
Andree
10. 10. 2022 09.38
+3
Ko so Nemci za 72 uvedli kontrolo na Kufsteinu pa so taisti jodlarji šli cvilit v Bruselj, da je to oviranje prostega pretoka