Po Božičevi napovedi bo do konca leta 2005 zgrajena celotna štiripasovna povezava med Mariborom in Koprom, v skladu s prednostmi nacionalnega programa izgradnje avtocest pa bodo v tem obdobju dokončali in predali prometu tudi 39 km avtocest na dolenjskem in gorenjskem kraku.
Te optimistične napovedi po pojasnilu finančnega direktorja DARS Stanka Debeljaka temeljijo na bistveno več javnih sredstvih, zlasti iz naslova bencinskega tolarja, za gradnjo avtocest v prihodnjih dveh letih. Če sredstva povečini zadostujejo do leta 2005, se postavlja vprašanje kako naprej: podaljšanje zbiranja t. i. bencinskega tolarja in zadolževanje predvsem pri Evropski banki za obnovo in razvoj bosta po vsej verjetnosti morala spremljati tudi koncesijska gradnja in vključevanje zasebnega kapitala.
DARS je že obdelal nekaj različic nadaljevanja avtocestnega programa v omenjeni kombinacij, v nadaljevanju pa bo ob tesnem sodelovanju ministrstev, ki sodelujejo pri njegovem izvajanju, pa tudi strokovnih institucij, mogoče pripraviti predlog novega oziroma že drugega rebalansa nacionalnega programa v predvidenem roku, to je do konca februarja 2002.
Predstavniki podjetja so govorili tudi o aktualnih razmerah na dveh projektih. Po razlagi Božiča imajo trdna zagotovila italijanskega gradbenega podjetja Impresa Grassetto, da bo predor Trojane kljub odpustitvi podizvajalca, trboveljskega Rudarskega gradbenega podjetja (RGD), dokončan v pogodbenem roku v letu 2004 ter da bodo dela kakovostno izvedena. Kot je dejal, poslovnega odnosa med Impreso Grassettom in RGD ne more komentirati, ni seznanjen z zahtevki trboveljske družbe do italijanskega podjetja, prav tako pa nima dokazil, da bi bili enaki tistim, ki jih je Grassetto naslovil na DARS; ta jih je na predlog inženirja - Družbe za državne ceste, v celoti zavrnil.
Najugodnejši ponudnik na javnem razpisu za gradnjo predora Podmilj na avtocestnem odseku Vransko - Blagovica pa je po vnovičnem odločanju uprave DARS trboveljski RGD, in sicer za ponudbeno ceno 2,779 milijarde tolarjev. Soglasje na ta izbor mora dati v skladu s kreditno pogodbo še Evropska banka za obnovo in razvoj. "Suvereno obvladujemo celotno gradnjo, tudi gradnjo predora Trojane. Gre pa za velik projekt, na katerem še pričakujemo tehnične in druge težave, vendar za zdaj ni nobene bojazni, da predor ne bi bil dokončan v predvidenih časovnih in finančnih okvirih," je pristavil Božič glede najdaljšega, skoraj trikilometrskega dvocevnega predora na slovenski cestni mreži.
V letu 2003 bodo prometu predali skupno 26,2 km avtocest: Vučja vas - Beltinci (prva faza, 11 km), Podtabor - Naklo (4,3 km), Lukovica (cestninska postaja Kompolje) - Blagovica (6,1 km) in Bič - Korenitka (4,8 km). "Za rešitev velikega prometnega problema v Ljubljani je pomembno, da bomo v letu 2003 začeli graditi odsek Šentvid - Koseze," je poudaril prvi mož avtocestne družbe in med novimi odseki, ki jih bodo začeli graditi, omenil še Smednik - Krška vas in Ptuj - Markovci, vsi trije v skupni dolžini 26,3 km.
DARS po trditvah njegovega prvega moža že nekaj časa pripravlja strokovne podlage za pripravo rebalansa nacionalnega programa izgradnje avtocest, ki naj bi zajel tudi koncesijsko gradnjo in vključevanje zasebnega kapitala. Hkrati z omenjenimi strokovnimi podlagami se po besedah Božiča pripravljajo tudi na preoblikovanje iz javne v gospodarsko družbo, da bi s tem zagotovili dodatna sredstva oziroma zasebni kapital za gradnjo avtocest.
V zvezi s preglednostjo javnih razpisov je predsednik uprave DARS najprej omenil, da sodijo med naročnike z največ javnih naročil v državi, in sicer tako po njihovem številu kakor tudi po obsegu in vrednosti. Od uveljavitve zakona o javnih naročilih v letu 1997 je DARS izvedel skupno okrog 900 javnih razpisov za izbiro izvajalca, to je vsako leto v povprečju 200. V enakem obdobju je bilo vloženih skupno 74 zahtevkov za revizijo postopka oddaje javnega naročila. "Državna revizijska komisija je trikrat razveljavila postopek oddaje, enkrat je razveljavila postopek oddaje javnega naročila za en sklop razpisanih del, petkrat pa je razveljavila sklep o izbiri najugodnejšega ponudnika," je dejal Božič in poudaril, da so bili v vseh ostalih primerih zahtevki za revizijo zavrnjeni kot neutemeljeni.
Od začetka uresničevanja nacionalnega programa izgradnje avtocest, 1. januarja 1994, do 1. decembra letos je bilo dograjenih in predanih prometu skupno 217,8 km avtocest in hitrih cest, od tega 75 km dvopasovnic in 143 štiripasovnic.