Avtor prispevka: Vladimir Vodušek
56-letni kosovski advokat, sicer pravni zastopnik slovenskega Mobitela in kosovskega Mobikosa se je na novinarski konfrenci z novinarji, ko so ga vprašali ali lahko z njim govorijo v srbščini ali hrvaščini pošalil, da lahko govorijo v srbohrvaščini, čerav tega jezika uradno ni več.
Azem Vllasi je bolj kot odvetnik je znan kot politik, ki je imel veliko priložnosti, da se nauči srbohrvaščine. Od leta 1974 do 1977 je bil predsednik zvezne mladine, od leta 1986 do 1988 pa je bil predsednik kosovskih komunistov.
Poznanstvo z Miloševićem, ki je v tem času začel svoj politični vzpon je bilo je bilo zanj usodno. Na znanem 'mitingu resnice' v Beogradu je Milošević napovedal aretacijo Azema Vllasija.
Množici, ki je skandirala "Aretirajte Vllasija!" je odgovoril: "Slabo vas slišim, želim pa vam pa vam odgovoriti na to, kar zahtevate. Tisti, ki so s pomočjo manipulacij hoteli uresničiti svoje politične cilje, uperjene proti Jugoslaviji, bodo prijeti in kaznovani." Azem Vlassi danes takole komentira takratni Miloševićev nastop: "To je najbolj poznana Miloševičeva nasilna scena, ki so jo prav tako uporabili tožilci v Haagu - za obtožnico proti njemu."
Vllasija zaprejo za 14 mesecev. Sodijo mu v Sremski Mitrovici, med njegovimi zagovorniki pa so tudi eminentni slovenski advokati, med njimi tudi Peter Čeferin, ki se spominja, da je takrat bilo zaradi protirevolucionarnega delovanja poleg Vllasija obtoženih tudi 19 albanskih rudarjev iz rudnika Stari trg na Kosovu. Za dejanje pa je po takratni zakonodaji bila zagrožena tudi smrtna kazen.
"Ko je Vllasi komentiral obtožnico, je dejal: 'Kar se grbasto rodi, čas nikoli ne poravna. Ta obtožnica se je rodila grbasta, čas pa jo je le še bolj pogrbil'," se spominja odvetnik Jože Hribernik. Kot pravi odvetnik Miha Kozinc je takrat bilo malo verjetno, da bi Vllasi lahko nadaljeval odvetniško kariero v Prištini, vendar pa je zgodovina prinesla prav to. "Postal je ugleden odvetnik v Prištini," pravi Kozinc.
Ironija zgodovine pa je, da Vllasi po 14-ih oziroma 15-ih letih brani interese slovenskega Mobitela na Kosovu , ki je skupaj z Mobikosom zmagal na natečaju za drugega mobilnega operaterja. "Če bi nekdo želel protizakonito delovati, kar poskušajo tudi Unmik, vlada in prometno ministrstvo, bi Mobitelu in Mobikosu skušal odvzeti kupno pravico. Z vsemi močmi si bom prizadeval, da se to ne bo zgodilo," je Vllasi dejal o aferi okoli izbire drugega ponudnika storitev mobilne telefonije na Kosovu.
Še bolj ironično pa je, da sin Azema Vllasija pravkar končuje pravo na eni od ameriških univerz. Modra bo prav on, če ne bo uspelo očetu zaključil primer Mobikos Mobitel.