Minister za finance Andrej Bajuk je na dopoldanski novinarski konferenci povedal, da sta bili opravljeni dve cenitvi vrednosti Zavarovalnice Triglav, obe pa se med seboj bistveno razlikujeta. Tako je v cenitvi iz leta 2003 vrednost zavarovalnice za dvakrat višja kot je pokazala cenitev iz leta 2000. Ali drugače, delnice, ki jih nekateri ravno zdaj kupujejo, naj bi bile prepoceni. Ceno delnici so namreč izračunali po prvi cenitvi, takrat je bil Triglav vreden približno 240 milijonov evrov, danes okoli 490.
"Če to drži, je bil državni proračun oškodovan za 12 do 14 milijard tolarjev," je dejal Bajuk. Napovedal je, da bo vlada uporabila vsa pravna sredstva, da proračun ne bi bil oškodovan. Med drugim je predlagal ustavitev postopka lastninjenja in spremembe zakona o lastninjenju zavarovalnic.
Bajuk je upravi Triglava očital nekorekten odnos do obveščanja lastnikov, zlasti predstavnikov vlade v državnih skladih, ki zastopajo okrog 85-odstotni lastniški delež države v zavarovalnici. Uprava naj bi jim tako zamolčala novo cenitveno vrednost Zavarovalnice Triglav.
Uprava naj bi prikrivala novo cenitev
Bajuk je poudaril, da bi morala uprava Zavarovalnice Triglav z rezultati druge cenitve, s katerimi je bila seznanjena vsaj od 17. avgusta 2004, seznaniti tudi lastnike in skrbnike zavarovalnice. "Ni razloga, da si je uprava prisvojila te podatke," je dejal Bajuk. Napovedal je, da bodo zdaj poskušali čimprej najti strokovne vzroke za razliko v obeh cenitvah in če se bo izkazalo, da je druga cenitev pravilna, bodo storili vse, da proračun ne bi bil oškodovan. Če se bo izkazalo za potrebno, bodo "Slovenski odškodninski družbi (SOD) naročili, da postopek delitve delnic pravnim osebam zamrzne", predlagali pa tudi spremembe zakona o lastninjenju zavarovalnic.
Na nedavni skupščini Triglava, na kateri so delničarji podprli nasprotni predlog največje lastnice, Slovenske odškodninske družbe (SOD), da se ne izglasuje predlaganega sklepa o dokapitalizaciji in izključitvi prednostne pravice obstoječih delničarjev, se je namreč pokazalo, da morajo nadzorni svet, uprava in večinski lastniki uskladiti poglede na strategijo te največje slovenske zavarovalnice.
Bajuk je pred časom za Gospodarski vestnik pojasnil, da so s tem, ko niso soglašali z dokapitalizacijo zavarovalnice, kot jo je predlagala uprava, preprečili uresničitev odločitve, ki je bila po njihovem mnenju negativna in bi oškodovala državni interes.
Glede prihodnosti zavarovalnic je opozoril na koalicijsko pogodbo, v kateri se nova vlada zavzema za večjo konkurenčnost v zavarovalnicah. "Mislim, da bi konkurenčnost zahtevala vsaj delno privatizacijo. Ne gre pa pričakovati kake nagle odločitve, ker mislim, da so take odločitve neumestne. To je proces, ki zahteva preudarno in postopno delovanje," je dejal Bajuk za poslovni tednik.
Janša: Zaradi skrivalnic še ni dokončnega dogovora
"Vlada bo skušala zaščititi interese lastnikov in bo sprožila določene postopke, v kolikor se bo pokazalo oškodovanje," je povedal predsednik vlade Janez Janša na seji državnega zbora, na kateri je vlada odgovarjala na poslanska vprašanja. Janša je še dodal, da dokončnega odgovora še ni mogoče dati, ker je vlada "zaradi skrivalnic dokumentacijo šele pridobila".