Slovenija

Banka Slovenije: V primeru globlje recesije banke z veliko izgubo

Ljubljana, 19. 05. 2020 06.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Banke bi po analizi Banke Slovenije ob predpostavki upada gospodarske aktivnosti za okoli šest odstotkov lahko poslovale blizu ničelnega rezultata. V primeru globlje recesije pa bi bančni sistem ob koncu leta posloval z veliko izgubo. Resne razmere zahtevajo nadaljnje usklajene ukrepe.

V primeru blažjega scenarija se lahko delež nedonosnih izpostavljenosti bank v portfelju podjetij do konca leta poveča na osem odstotkov, do konca leta 2021 pa na 12 odstotkov. V primeru ostrejšega scenarija pa bi se letos povečal za devet odstotkov, prihodnje leto pa na 16 odstotkov.
V primeru blažjega scenarija se lahko delež nedonosnih izpostavljenosti bank v portfelju podjetij do konca leta poveča na osem odstotkov, do konca leta 2021 pa na 12 odstotkov. V primeru ostrejšega scenarija pa bi se letos povečal za devet odstotkov, prihodnje leto pa na 16 odstotkov. FOTO: Bobo

"Gospodarske razmere so zelo resne in posledično zahtevajo nadaljnje usklajene ukrepe na fiskalnem, monetarnem in drugih področjih," so v analizi ocene sistemskih tveganj in odpornosti finančnega sektorja ob epidemiji novega koronavirusa izpostavili v Banki Slovenije. Bančni sistem je v krizo vstopil v dobrem stanju, pričakovano poslabšanje poslovnega rezultata pa bo odvisno od trajanja in globine krize, so ugotovili.

Dosedanji ukrepi bodo pomembno prispevali tudi k ohranitvi stabilnosti finančnega sistema. Zaradi razsežnosti krize pa bodo podjetja potrebovala posojila za premostitev likvidnostnih težav. V Banki Slovenije so poudarili, da so banke tokrat v primerjavi s prejšnjo krizo bolj izpostavljene do gospodinjstev kot do podjetij, "kar v bančni sistem v prihajajočem obdobju vnaša novo negotovost".

Če bo BDP upadel za šest odstotkov, bi se kakovost portfelja bank poslabšala, vendar bi bil pritok nedonosnih terjatev zaradi dobrega finančnega in likvidnostnega položaja podjetij, ki lahko ublaži prvi likvidnostni šok ob ustavitvi poslovanja, manjši. Ob tem, da bi se poslabšal portfelj prebivalstva zaradi povečanja brezposelnosti in upada dohodkov, bi se likvidnostni položaj bank letos nekoliko poslabšal, vendar ne bistveno. Sčasoma bi se ta tveganja odrazila v pritisku na zniževanje kapitalske ustreznosti bank.

Če bi aktivnost upadla za 16 odstotkov, bi bančni sistem ob koncu leta posloval z veliko izgubo. Kreditni portfelj bi se dodatno poslabšal, precej bi se povečali stroški oslabitev in rezervacij, s katerimi bi banke porabile skoraj tri četrtine ustvarjenega dohodka. V obeh scenarijih sicer niso upoštevani pozitivni prispevki interventnih ukrepov države ter napotkov Evropskega bančnega organa in Evropske centralne banke, so pojasnili.

V primeru daljšega trajanja krize bi se močneje znižali tudi obrestni prihodki. Vloge nebančnega sektorja bi se zmanjšale, pri podjetjih zaradi pomanjkanja prilivov ob začasnem prenehanju ali zmanjšanju poslovanja, pri gospodinjstvih zaradi nižjih dohodkov, s tem pa bi se likvidnostni položaj bank poslabšal, predvsem pri tistih z nižjimi likvidnostnimi presežki. Ob izrazitejšem poslabšanju gospodarskega stanja bi se sposobnost bančnega sistema za absorpcijo izgub iz kreditnega tveganja s presežnim kapitalom močno znižala.

Med ukrepi so upoštevali državno poroštvo za kritje likvidnostnih potreb podjetij, omejitev razdelitve dobičkov in paket glede omilitve kapitalskih zahtev, niso pa bile vključene posledice makroekonomskega šoka. "Sprejeti ukrepi rezultirajo v teoretičnem povečanju kreditne zmogljivosti za 18,43 milijarde evrov, kar predstavlja 47 odstotkov bilančne vsote, a glede na padec zaupanja in zmanjšano aktivnost ni mogoče pričakovati, da bi se povpraševanje in ponudba tej zmogljivosti približala," so ocenili.

Če bo BDP upadel za šest odstotkov, bi se kakovost portfelja bank poslabšala, vendar bi bil pritok nedonosnih terjatev zaradi dobrega finančnega in likvidnostnega položaja podjetij, ki lahko ublaži prvi likvidnostni šok ob ustavitvi poslovanja, manjši.
Če bo BDP upadel za šest odstotkov, bi se kakovost portfelja bank poslabšala, vendar bi bil pritok nedonosnih terjatev zaradi dobrega finančnega in likvidnostnega položaja podjetij, ki lahko ublaži prvi likvidnostni šok ob ustavitvi poslovanja, manjši. FOTO: Bobo

Največje negativne posledice je pričakovati v dejavnostih trgovine, prometa in skladiščenja ter gostinstva, ki so močno povezane s turizmom, ter v industriji, ki je močno vpeta v globalne verige vrednosti in odvisna od razmer v najpomembnejših trgovinskih partnericah. Prav tako se bo negativen učinek prelil v dejavnost prometa preko ohlajanja gospodarstev in motenj v globalnih dobavnih verigah.

Banke, ki so bolj izpostavljene do takšnih podjetij, bodo bolj izpostavljene večjemu pritoku nedonosnih izpostavljenosti. Februarja je bil sistem s 663 milijoni evrov oz. 4,7-odstotno izpostavljenostjo do podjetij, do tistih s področja kulture in rekreacije izpostavljen v višini 130 milijonov evrov z velikim deležem igralnic, do nastanitvenih in gostinskih objektov v višini 321 milijonov evrov, do potovalnih agencij v višini 23 milijonov evrov in do potniškega prometa v višini 76 milijonov evrov.

V primeru blažjega scenarija se lahko delež nedonosnih izpostavljenosti bank v portfelju podjetij do konca leta poveča na osem odstotkov, do konca leta 2021 pa na 12 odstotkov. V primeru ostrejšega scenarija bi se letos povečal za devet odstotkov, prihodnje leto pa na 16 odstotkov. Dveletni pritok novih nedonosnih izpostavljenosti podjetij bi dosegel približno 1,7 milijarde evrov in bi bil za pol milijarde evrov večji kot v blažjem scenariju, so ugotovili v simulaciji, ki ne upošteva državnih ukrepov in napotkov bančnih organov.

Ukrep odloga plačil ne bo povečal restrukturiranih izpostavljenosti bank, kljub temu pa bodo banke del odloženih terjatev tudi med trajanjem ukrepa lahko prekvalificirale v nedonosne izpostavljenosti. "Glede na omejeno trajanje ukrepov obstaja tveganje, da bodo ti imeli močan učinek le v prvem letu, v drugem pa se bodo banke brez dodatnih ukrepov soočile z večjim poslabšanjem kakovosti portfelja," so opozorili. Pri prebivalstvu bo naraščanje te kategorije v bankah odvisno od uporabljenih kreditnih standardov v preteklosti, od stopnje naraščanja brezposelnosti in od učinkovitosti sprejetih vladnih ukrepov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (159)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Demirel
19. 05. 2020 21.02
+1
nevem zakva sploh objavlate take clanke.. itak nas lupjo na usakmu koraku.
travc
19. 05. 2020 19.55
+6
Briga mene za banke kot njih za mene.
mijavci
19. 05. 2020 17.48
+19
Vsaka transakcija zaračunana, če plačaš ali pa dobiš denar vse se plača, direktor 10x preplačano plačo, vi pa o izgubah, res ste bogi.
Anonymus
19. 05. 2020 17.37
+11
Požrešnost in pohlep, nič drugega. Kdaj vam je dovolj?!
NandoKerry
19. 05. 2020 20.20
+4
Nikoli. Meni tudi ne bi bilo če bi lahko živel na račun drugih. Na jahti je fino, vikend z bazenom je tud ok, Bentley je prijeten, kaviar soliden, šampanjec je top, ženske se kar lepijo name,...pa da bi kar rekel da mi je dovolj...malo morgen kolega ha ha
ceta69
19. 05. 2020 17.33
+12
sami strokovnjaki ki se ukvarjajo s tujim premoženjem................
travc
19. 05. 2020 19.57
+2
nightifly
19. 05. 2020 17.30
+11
Najverjetneje se spet pripravlja nateg desetletja , in Slovenci bodo popeljani spet na led . Bankirji so ze sedaj spravili svoje assets kdo ve kam , prikazala se bo nelikvidnost in Narod bo spet pokril luknje . Se lani so banke ttrdile ,da imajo odlicne uspehe in dobicke . Ce pa misli biti narod tiho in vse to pozreti -potem pa naj bo tako . Mislim,da se nisem videl takega skubljenja naroda kot v Sloveniji . Banki ne gre ? Super , zapreti ,ali jo zmanjsati na vrednost ,ki jo pokrije -in amen . Pa naj zacne z dna .
nightifly
19. 05. 2020 17.34
+11
Lani sem ulovil na enem od slov .cajtngov ,mogoce celo na 24.ur ,da je slovenski narod najbolj sparaven narod v Evropi . Na bancnih racunih imajo ljudje morje denarja . Kaj lepsega za banke ,ki ta denar plasirajo vsepovsod in iz tega cuzajo neizmerne dobicke . Koliko pa dobi komitent te banke ? Nic ,ker je obratna obrestna mera . In ko se pokaze depresivna luknja proracunu banke -evo denar komitentov -ze na policah -samo vlada mora podpisati zakon o pokritju bancnih lukenj ---deja vu ,mar ne !
Supervillain
19. 05. 2020 16.15
+7
Kakšna recesija nekaj to je sama ena velika politika vse skupaj??.
Aneri111
19. 05. 2020 15.38
+16
Na cesto z njimi, tako so naredili v Islandiji.
NandoKerry
19. 05. 2020 14.38
+35
Pokvarjena banda bančniška. Crknejo naj, znajdejo naj se kot vedo in znajo. JAZ JIM NE DAM NIČ NIKOLI IN NIKDAR VEČ !
User416781
19. 05. 2020 19.32
+1
...malo nižje si napisal, da imaš denar na banki...hehehe.
NandoKerry
19. 05. 2020 20.33
hehehe? Pa saj ga imamo vsi, vsaj za kratek čas, če pa veš način kako poslovati zgolj z gotovino pa bom vesel nasveta.
Pikanajlonca
19. 05. 2020 14.17
+44
In zakaj bi ti imeli izgubo, nič ne investirajo, ničesar niso iznašli, nič ne projektirajo, ne ustvarjajo samo posiljujejo z paketi, pokradli so še hranilne knjižice, obresti ni in posojajo tuj denar.
Pikanajlonca
19. 05. 2020 14.19
+29
Dobesedno bi morali vsakega takšnega, ki podaje takšne zbrcat na cesto, že takrat ko so pokradli delnice državljanom morali bi sprejeti zakon o plačilu z gotovino, pokojnina OD..pa da jih vidimo Barabe ?
Butman
19. 05. 2020 13.34
+42
Ko so imele profit in niso upoštevali negativne obrestne mere je bilo vse ok, bzdaj bodo pa jokale in hotele pomoč.
Shinji
19. 05. 2020 13.01
+38
Že pripravljajo teren za novo filanje denarja s strani davkoplačevalcev.
User416781
19. 05. 2020 13.16
-16
Ne bluzi. Nobena banka več ni v državni lasti. Kako tega nikakor ne morete dojeti?
User416781
19. 05. 2020 13.59
-7
Minusi ljudi, ki znajo komaj sešteti 1+1. Radi bi pa debatirali o bančnem sistemu.
NandoKerry
19. 05. 2020 15.01
+14
Peropetarda ..nisi dobil munuse od ljudi ki ne znajo sešteti 1+1. Dobil si jih od onih ki so bili s strani bank že večkrat nategnjeni
User416781
19. 05. 2020 16.30
+2
Ljudje se z bankami nategnejo sami. Lepo je kredite najemat, problem pa nastane zato, ker ljudje pozabijo, da je vse kar si sposodiš, potrebno tudi vrniti. Na kakšen način te banka nategne? A te kdo prisili, da najameš kredit? Ne. Situacija je celo obratna. Banka odloči, da človek ni kreditno sposoben. To pomeni, da ni sposoben vračati kredita in je za takega človeka zato bolje, da ne najame kredita. Ampak ne. Tak človek je na koncu užaljen in obtoži banko, da ga je nategnila...čeprav ni jasno na kakšen način. Taka je realnost.
NandoKerry
19. 05. 2020 19.17
+3
peropetarda...ok imaš prav, morajo vrniti. Ampak zakaj hudiča pa potem jaz ne dobim obresti ker mi denar na banki stoji, zakaj je celo obratno da moram jaz banki plačati ? Da služijo z mojim denarjem. Hmm ..tako bi pa tudi meni pasalo priznam.
User416781
19. 05. 2020 19.28
+1
Ne vem kako ti naj razložim. Če morajo banke za denar, ki ga imajo shranjenega pri BS plačevati 0.40% na leto, potem tudi tebi ne morejo ne vem kaj izplačati. ECB pa je to naredila ravno zato, ker želi doseči, da denar ne stoji, ampak da se vrti. Od denarja, ki nekje stoji, ni nič. Banke tudi morajo nekje denar oplemenititi, da ti izplačajo obresti. Ja, vem kaj boš rekel, saj kasirajo čez obresti na kreditih...OK, ampak nekdo najame kredit za 20 let, tvoj denar pa gre lahko danes iz banke. Hm. Je kaj jasno? Najbrž ne. Poanta je v tem, da ta tvoj denar ni plasiran v kredite, ker gre za nezanesljiv vir.
Nevermind221
19. 05. 2020 12.32
+12
Naj zacnejo se oni kake fake maske dobavlat, baje fajn kapne v zepe😜
hotchilipoper
19. 05. 2020 12.25
+22
A se spet pripravlja kraja?
Oblastiželjni
19. 05. 2020 11.31
+22
Toliko banke briga za ljudstvo kot je vse skrbelo za tistih 300.000ljudstva, ki jim banke niso želele odobriti nekaj tisoč € zneska kredita. Kako se hitto vse obrne. Zemlja je okrogla. Kredit si je smiselno sposoditi, ko imaš privat firmo prisesano na državne posle. Drugače je kar precej neprespanih noči, ker nisi siguren kj ti bo prinesel oz odnesel nov dan.
User416781
19. 05. 2020 11.35
-3
Še enkrat preberi, kaj si zapisal. Na eni strani želiš, da banka da vsem kredit, na drugi strani pa pišeš, da naj propadejo.
Aneri111
19. 05. 2020 15.34
+6
Saj ga ne dajo, zaradi teh kurč... bank je prevozniška podjetnica iz Ljubljane naredila samomor, ker ni dobila kredita s poroštvom države, kot je ta blesava vlada obljubila. Imela je veliko zaposlenih, ni imela za plače, tovornjaki so stali, stroški naraščali in evo, ni videla izhoda in žal obupala. Ti je Slovenija
User416781
19. 05. 2020 16.31
+1
Tukaj ni banka nič kriva, ampak poslovni model te podjetnice. Mi je žal, ampak tako pač je
NandoKerry
19. 05. 2020 19.19
Aneri111 ...to podjetnico pa poznam oz sem jo. Peropetarda pa ga tukaj malo mimo biksnil.
User416781
19. 05. 2020 19.29
No, kakorkoli že, neumno je banki pripisat krivdo za to...ker ni banka dala kredita? Dajte no...
cool1
19. 05. 2020 11.30
+21
A bomo spet dali kakih 7 milijonov za bankice....že dolgo nismo , ne ?!
mikpiki191
19. 05. 2020 11.29
+27
sedaj leta imele miljonske dobičke,kje je ta denar? NKBM pobrali delnice delničarjem,sedaj delali leta v + a denarja nebo,delnic nebo...
Roninax
19. 05. 2020 11.24
+30
a ubogeeee so te nase banke😂😂😂 da se razpocim od smeha...
travc
19. 05. 2020 12.13
+9
Petur
19. 05. 2020 11.10
+35
banke so prepolne denarja,da kar koncamo,le da si ga mnogi lastijo,in ljudstvu pobirajo naprej.za mojih 100 e mi dajo 0007 % ce si sposodim 100 mi vzamajo 30.
User416781
19. 05. 2020 11.17
-7
User416781
19. 05. 2020 11.35
-3
NandoKerry
19. 05. 2020 14.57
+2
Peropetarda Obleci svoj suknjič, natakni kravato, vzemi aktovko in hitroooo na svoje delovno mesto. Pa vprašaj svojega šefa koliko ti bo dal nagrade za tvoje današnje prispevke. Ja pač bodo pa jahte letos za par cm krajše a ne a je tako hudo
User416781
19. 05. 2020 16.26
+2
A so obresti na kredite 30%? Vprašanje je zelo enostavno. Pa nisem bančnik. Bil pa sem kar nekaj časa nazaj. Potem pa sem se odločil za samostojno pot.
NandoKerry
19. 05. 2020 19.25
+2
Bil si nekaj časa nazaj ? Sedaj si na samostojni poti ? Iz tvojih postov izhaja kvečjemu to da navijaš da banke dobijo pomoč. Eden in edini tukaj na tem forumu. Tako da sklepam da si prisesan na bančni denar..
User416781
19. 05. 2020 19.31
Kakšno pomoč? Banke ne potrebujejo trenutno pomoč. V članku piše kaj se lahko zgodi. Dokapitalizacije pa delajo lastniki, ne pa vi na tem forumu. Vi niste lastniki bank.
Kimbo
19. 05. 2020 11.07
+6
cool1
19. 05. 2020 11.31
+7
Že dolgo nismo dali kaj bankam, pa je treba spet malo .....ne ....!