Sodišče je razsodilo, da mu mora Slovenija plačati 10.000 evrov za škodo in 6000 evrov za stroške, strani pa sta se lahko v naslednjih treh mesecih na sodbo pritožili.
Igor Bavčar je v sredo na predstavitvi knjige Igorja Omerze potrdil, da je v danem roku na sodbo vložil pritožbo, v postopku pa ga zastopa odvetnica iz Odvetniške družbe Čeferin Eva Planinc. Ko bo postopek na ESČP končan, je Bavčar napovedal nadaljevanje pravne bitke na slovenskem vrhovnem sodišču.
Na državnem odvetništvu so za časnik Delo potrdili, da so tudi sami 5. decembra vložili zahtevo za ponovno obravnavo zadeve Bavčar proti Sloveniji pred velikim senatom ESČP. "Ker o zahtevi še ni odločeno, argumentov Republike Slovenije ne moremo razkriti," so pojasnili.
Leta 2016 je med procesom proti Bavčarju takratni minister za pravosodje Goran Klemenčič v izjavi na televiziji dejal, da "če bo zadeva Bavčar zastarala, bo za to moralo odgovarjati veliko ljudi". Sodišče ESČP je septembra razsodilo, da so Klemenčičeve izjave namigovale na Bavčarjevo krivdo ter povzročile odziv sodišč in vlade. S tem je bila kršena domneva nedolžnosti v tej zadevi, je odločilo.
V pritožbi se je Bavčar skliceval tudi na izjavo takratnega premierja Mira Cerarja, ki je ob predstavitvi predloga sprememb zakonodaje, s katerimi bi zaostrili pogoje za odlog prestajanja kazni, dejal, da želi vlada s tem onemogočiti, da bi nekateri, ki bi verjetno morali prestajati zaporno kazen, igrali košarko.
Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je septembra v odzivu izrazila zadovoljstvo glede presoje ESČP o delu sodišč v primeru Bavčar.
KOMENTARJI (214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.