Kopalce v Termah 3000 – Moravske Toplice je v soboto, 22. junija neprijetno presenetila nečista, motna in od alg pozelenela voda v enem od tamkajšnjih bazenov, poroča Vestnik.si.
Nečista voda se je pojavila v bazenu s črno termomineralno vodo, ki pa je ne klorirajo. Ta voda je namreč namenjena naravnim kopelim in je v pretočnih bazenih, kjer sistem deluje tako, da se vanj neprenehoma dodaja sveža voda.
Kot so pojasnili v družbi Sava Turizem, pod okrilje katere spadajo moravskotopliške terme, so vzrok za pojav alg takoj raziskali in ugotovili tehnično napako v bazenu, katere posledica je bila zamašitev prelivnega roba. Posledično voda ni odtekala in so se tvorile alge. A če to drži in je voda kljub vsemu dotekala, se je tako prelivala tudi čez rob bazena, še pišejo na omenjenem spletnem portalu. V družbi odgovarjajo, da do razlivanja bazenske vode čez rob bazena ni prišlo.
"Napako smo takoj pričeli odpravljati. Nastalo situacijo smo še isti dan rešili tako, da je bila kakovost vode normalna, kopel je bila že opoldne brez alg. Zvečer pa smo kopel v celoti izpraznili, izvedli temeljito čiščenje in dezinfekcijo bazenske školjke," pa so pojasnili iz Save Turizma in dodali, da omenjeno kopel čistijo dvakrat tedensko tako, da v celoti izpraznijo vodo, bazensko školjko očistijo s čistili in mehanično ter jo dezinficirajo. "Naj poudarimo, da je bil to enkratni dogodek, ki smo ga takoj rešili," dodajajo.
Kdaj točno so se alge pojavile ni znano, so pa v termah za 24ur.com pojasnili, da so pojav alg v bazenu opazili v soboto dopoldne. S fotografij je sicer razvidno, da je alg ogromno in da so se že precej namnožile. To bi pa lahko pomenilo, da se je organsko onesnaženje vode začelo že prej. Vestnik sicer navaja informacije poznavalca, da tega bazena že več dni niso čistili. "Nabralo se je tudi veliko sluzi, kar kaže na to, da so se mikroorganizmi dlje časa razmnoževali. Če dežuje, se alge razrastejo v 24 urah. Če pa je lepo vreme, to traja veliko dlje, tako da tega bazena zagotovo niso čistili ves teden," je dejal.
V termah so nam zagotovili, da za kakovost vode skrbijo skladno s pravilniki z rednim čiščenjem kopeli, dnevnimi pregledi stanja kopalne vode, meritvami in s kontinuiranim dodajanjem sveže vode v kopel. Za to je zadolžena služba za kakovost voda in ekolog v družbi Sava Turizem, so dejali. "V vodnem parku imamo zaposlenih ustrezno število vzdrževalcev in reševalcev iz vode, ki z meritvami dnevno preverjajo skladnost parametrov kopalnih voda," pravijo. Na vprašanje, koliko vzdrževalcev in reševalcev imajo zaposlenih, nam niso odgovorili, so pa dodali, da se število zaposlenih vzdrževalcev bazenov spreminja med letom glede na kopalno sezono.
NIJZ: V kopališču je treba poostriti notranji nadzor
Glede pojava alg in morebitnega vpliva na zdravje kopalcev smo se obrnili tudi na Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Kot so nam pojasnili, so takoj stopili v stik z Zdravstvenim inšpektoratom in tudi z upravljavcem kopališča.
"Odgovorna oseba upravljavca (ki je zadolžena za vzdrževanje bazena oziroma kopališča in skladnost kopalne vode v bazenih ter nemoteno delovanje naprav za pripravo kopalne vode) nam je sporočila, da so imeli tehnično napako, ki so jo odpravili ter izvedli čiščenje, razkuževanje in izpiranje bazenske školjke po predpisanem protokolu," pravijo in dodajajo, da je bilo stanje tako v soboto, 22. junija, sanirano.
Za zagotavljanje higienskih zahtev je po navedbah NIJZ odgovoren upravljavec bazena oziroma kopališča. So jih pa opozorili, da je treba poostriti notranji nadzor na kopališču in izvajanje spremljanja in čiščenja bazenov ter pogostejše menjave vode.
Ko gre za bazene s kopalno vodo, ki ima priznano lastnost naravnega zdravilnega sredstva in v katerih se voda ne razkužuje, mora glede na Pravilnik o minimalnih higienskih zahtevah, ki jih morajo izpolnjevati kopališča in kopalna voda v bazenih biti ob vstopu v bazen na vidnem mestu objavljeno opozorilo "Voda v bazenu ni razkužena", še pravijo na inštitutu. V vodi so lahko namreč prisotni mikroorganizmi, ki predstavljajo tveganje za prenos nalezljivih bolezni, in snovi, ki predstavljajo tveganje za zdravje kopalcev. Po zagotovilu upravljavca je ta napis ustrezno nameščen.
Decembra presežene vrednosti benzena
Je pa ravno v teh termah zdravstvena inšpekcija decembra lani odkrila preseženo vrednost benzena. Dovoljena vrednost benzena v štirih bazenih s črno mineralno vodo je bila presežena za kar do 180-krat. Zakonodaja namreč dovoljuje do en mikrogram benzena v litru vode, inšpektorji so ga ugotovili od 130 do 180 mikrogramov. Savi Turizem, katere del so toplice, so izrekli globe.
V družbi so nato dejali, da so štiri bazene že sami preventivno zaprli za goste, skladno z opozorilom pa so se lotili ureditve skladnosti z zakonsko določenimi parametri in da je ta postopek skupaj z vzorčenjem vode potekal dober mesec.
Inšpekcija se je za nadzor sicer odločila, potem ko je lani predstojnica kliničnega inštituta za medicino dela Metoda Dodič Fikfak dejala, da je v nekem zdravilišču izmerila prevelike vrednosti benzena, ki med drugim povzroča levkemijo.
V družbi Sava Turizem so nam še dejali, da preseženih zakonsko določenih parametrov vrednosti benzena lani niso zanali v tem dotičnem bazenu, prav tako ne v nobenem izmed rekreativnih bazenov, ki so namenjeni kopanju in plavanju, pač pa jih je inšpekcija decembra 2018 "opozorila na neskladnosti v štirih hotelskih kopelih s črno termomineralno vodo".
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.