Slovenija

Bebler: Rumsfeldova strategija je neuspešna

Ljubljana, 27. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
M.T./T.V.
Komentarji
0

O poteku ameriško–britanske operacije v Iraku in neuspešnosti koncepta vodenja vojne, ki ga je zagovarjal ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld, smo se pogovarjali z dr. Antonom Beblerjem s Fakultete za družbene vede.

Kaj pomeni odpiranje nove - severne fronte?

Gre predvsem za priprave na odpiranje nove fronte. Za samo odprtje bo namreč potrebno še nekaj dni, mogoče kakšen teden, ker desantne čete nimajo oklepnih vozil in drugega orožja, ki je potrebno za napade na iraške položaje.

Njihova naloga pa je?

Njihova naloga je predvsem politična. To je pokazati Kurdom, da jih koalicija podpira. Hkrati pa tudi na nek način preprečiti večje vdore turške vojske na iraško ozemlje.

Kaj pa napotitev dodatnih 30 tisoč vojakov?

To pomeni, da so po drugi poti – torej bodisi z letali bodisi z ladjami – v Irak napotili tiste sile, ki so jih nameravali spraviti v severni Irak preko Turčije pa jih niso mogli. Vendar to obenem očitno odraža težave, ki jih ima koalicija.

Koalicija ima očitne težave. Kje so vzroki?

Imajo veliko večje težave na jugu Iraka, kot so jih pričakovali, kakor tudi težave tistih oklepnih enot, ki so prodrle skoraj do razdalje 80 kilometrov pred Bagdadom in so se morale ustaviti, zato ker so postale oskrbovalne poti predolge in preveč nevarne in zato, ker se je pokazal sam koncept tako hitrega prodora z relativno majhnim številom vozil in z relativno slabo zaščito na bokih kot zelo nevaren. To pa je bil koncept obrambnega sekretarja Donalda Rumsfelda. Tukaj prihajamo do enega vira teh težav - to je neprimeren ali vsaj delno neprimeren koncept vodenja te vojne, ki ga je zagovarjal Rumsfeld in ki se mu je upiral vrhovni poveljnik Franks. To je napad samo s 100 tisoč vojaki ob zelo bogati in intenzivni uporabi najsodobnejših elektronskih sredstev dalekometnih raket, bombnikov in tako dalje. Tudi delno na zgrešeni podlagi analogije z vojno v Afganistanu je obrambni sekretar Rumsfeld mislil, da se da s takimi sredstvi doseči hitro obglavljenje Sadamovega režima, razpad samega režima in njegove vojaške organizacije in razpad redne iraške vojske. Pričakovali so, da bodo iraške množice na ulicah iraških mest navdušeno pozdravile vojake koalicije. Vsega tega ni bilo.

Zdaj bo seveda potrebna prilagoditev.

Zdaj, ko je stvar zastala, ko je tudi tistim četam, ki so pred Bagdadom, potrebujejo izredno velike količine goriva, vode in vsega ostalega. In ko je potrebno večje število vojakov tudi razporediti za zavarovanje teh poti, se je pokazala potreba po dodatnem številu, po drugačnem konceptu vodenja vojne, po drugačni obliki izrabe tudi taktičnega letalstva, kar pomeni tudi nevarnost večjega števila civilnih žrtev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10