Slovenija

Belgijski minister v Sloveniji

Ljubljana, 27. 08. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Belgijski minister Louis Michel, ki predseduje Svetu ministrov Evropske unije, je Slovenijo označil za vzorno kandidatko.

Louis Michel in Milan Kučan
Louis Michel in Milan Kučan FOTO: Dare Čekeliš

Belgija, ki je julija prevzela polletno predsedovanje Evropski uniji, želi pomagati Sloveniji, da bi v pogajalskem procesu pri vključevanju v povezavo do konca leta uresničila cilj in zaprla še štiri poglavja, je po današnjih pogovorih z belgijskim zunanjim ministrom in predsedujočim svetu ministrov EU Louisom Michelom dejal gostitelj, vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel. Belgijski gost je na skupni novinarski konferenci v Ljubljani še dodal, da je Slovenija vzorna kandidatka, zato je prepričan, da bo kmalu postala članica povezave. Ministra sta se posvetila tudi vprašanjem skupne evropske varnostne in obrambne politike v povezavi z zvezo Nato, preučila razmere v JV Evropi in se dotaknila dvostranskih odnosov, ki sta jih ocenila kot zelo dobre in brez odprtih vprašanj. Michela je sprejel tudi predsednik države Milan Kučan, glavni temi pogovorov pa sta bili širitev EU in njena prihodnost ter širitev zveze Nato.

Louis Michel
Louis Michel FOTO: Reuters

Kot je dejal Rupel, sta z gostom pregledala stanje v pogajanjih in se pri tem dotaknila nekaterih odprtih vprašanj v pogajalskem procesu; gre za področja prostega pretoka oseb, transporta, kmetijstva ter regionalne politike. Belgija je po Ruplovih besedah prepričana, da Slovenija do konca leta, ko se izteče belgijsko predsedovanje, lahko izpolni zastavljeni cilj in zapre nova štiri poglavja, ki so med najbolj zahtevnimi. Belgijski zunanji minister je povedal, da mu je gostitelj podrobno predstavil, kot je dejal, legitimne in racionalne argumente Ljubljane, ki vztraja, da je zahteva petnajsterice po prehodnem obdobju za prost pretok delovne sile za Slovenijo nepotrebna, in napovedal, da bo skušal posredovati pri svojih kolegih. Kot je poudaril, gre za načelno vprašanje, saj takšna zahteva ni naslovljena specifično na Slovenijo, vendar bi utegnilo popuščanje Bruslja Ljubljani pri tem vprašanju, tako Michel, pripeljati do presedana za ostale kandidatke. Tudi v pogajanjih glede transporta namerava Belgija upoštevati interese obeh strani, obenem pa pričakuje hiter napredek tudi pri še enem pomembnem poglavju, kmetijstvu.

Vodja belgijske diplomacije in predsedujoči petnajsterici je ob tem poudaril, da je širitev EU nepovraten in nujen proces, tudi zaradi javnega mnenja v kandidatkah, kjer morajo vlade pogosto sprejemati odločitve in politike, ki jih prebivalcem ni vedno lahko utemeljiti. Kot je še dodal, v javnem mnenju prosilk za članstvo obstaja določena nestrpnost, zato je nujno, da se širitev nadaljuje, upoštevaje kriterije za članstvo. Kar zadeva Slovenijo, minister Michel kljub nekaterim še odprtim vprašanjem ne vidi večjih problemov. Beseda je tekla tudi o razpravi o prihodnosti Evrope, pri čemer je belgijski gost poudaril, da bodo v to razpravo, ki je sicer že stekla, aktivno vključene tudi kandidatke. Med drugim naj bi bilo ravno zagotavljanje stališč in razmišljanj kandidatk o obliki EU v času po širitvi tudi ena izmed nalog belgijskega predsedstva.

Predsednika Kučana je Michel seznanil z dosedanjim potekom belgijskega predsedovanja EU in prednostnimi nalogami predsedstva, med katere sodi tudi uspešno uresničevanje procesa širitve in pogajanj s kandidatkami. Kot je dejal, je Slovenija naredila zelo velik napredek v pogajanjih in je med tistimi kandidatkami, ki se najbolj uspešno pripravljajo za članstvo v uniji. Kučan je predstavil slovenske poglede na širitev EU in pri tem poudaril, da država še v času belgijskega predsedovanja pričakuje zaprtje nekaterih preostalih odprtih poglavij v pogajanjih. Laekenski vrh v decembru naj bi zagotovil uspešen zaključek širitvenega procesa, tako da bi lahko Slovenija v času španskega predsedovanja sklenila pogajanja, je menil Kučan. Poudaril je še, da se želi Slovenija tudi čim hitreje aktivno vključiti v razpravo o prihodnosti EU in s tem prevzeti odgovornost za skupno življenje v prihodnje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10