Beneška komisija je konec minulega tedna potrdila mandata Cirilu Ribičiču kot članu in Dragici Wedam Lukić kot nadomestni članici komisije. Odločitev so sprejeli s konsenzom, glasovanja ni bilo.
Ribičič in Wedam Lukićeva pričakujeta, da bo Janševa vlada spoštovala odločitev Beneške komisije in "da bova lahko ustvarjalno prispevala k obravnavi zapletenih ustavnopravnih vprašanj tranzicijskih in drugih držav, o čemer bova sproti obveščala državne organe in javnost". Po njunih besedah članstvo doživljata kot posebno čast in veliko obveznost.
Vlada: Slovenija nima zastopnikov v Beneški komisiji
Iz vlade so sporočili, da so sklep o ugotovitvi pravne neveljavnosti imenovanja Ribičiča in Wedam Lukičeve oprli na stališče, da njuno imenovanje vsekakor ni sodilo med nujne, neodložljive odločitve, da bi država funkcionirala kljub izglasovani nezaupnici oziroma prenehanju polnega mandata po volitvah.
"Služba vlade za zakonodajo v svojem stališču pravi, da se v obdobju pred konstituiranjem nove vlade lahko opravlja samo tekoče posle. Zapiše, da se pri natančnejši opredelitvi ni mogoče izogniti potrebi po posamični oceni, ali neka konkretna zadeva še sodi v okvir opravljanja tekočih zadev in se je treba torej dokončno odločiti v vseh takih konkretnih posamičnih primerih posebej," so poudarili.
Po njihovih pojasnilih niso tehtali take nujnosti. Spomnili so, da se je o vprašanju tekočih poslov pred volitvami za Večer izrekel tudi Ribičič. "Če je kakšna zadeva nujna, zakaj ne bi bila sprejeta. Po pameti, s ščepcem soli, tako naj vlada, ki v parlamentu ni dobila zaupnice, loči tako imenovane tekoče posle, ki so ji zdaj edini ostali, od drugih aktivnosti, svetuje nekdanji ustavni sodnik, ustavni pravnik dr. Ciril Ribičič. Ne ustava ne zakon pri nas ne določata izrecno, kaj so tekoči posli. A je jasno, da gre za nujne, neodložljive odločitve, da bi država funkcionirala kljub padcu oblasti. Če je kakšna zadeva nujna in če je v vladi veliko soglasje (logično se mu zdi ustavno, dvotretjinsko), da se jo sprejme, zakaj ne bi bila sprejeta, pravi Ribičič," je pisal časnik.
Ob svoji odločitvi, da potrdi mandata sodnikov, ki jih je v obdobju tekočih poslov predlagala in notificirala vlada v odhajanju, je Beneška komisija zapisala, da se ne spušča v nacionalne postopke imenovanj držav članic, kar tudi ni njena pristojnost, so poudarili v Janševi vladi. "Prav tako ni mogoče nikomur potrditi mandata, ki ga nima. Beneška komisija je zgolj posvetovalno telo Sveta Evrope in njena mnenja članic v ničemer pravno ne zavezujejo. Slovenija v tem trenutku nima v skladu s svojo nacionalno zakonodajo pravno formalno imenovanih članov v Beneški komisiji niti ni dolžna kriti stroškov njunega delovanja," so dodali.
Če bosta Ribičič ali Wedam Lukićeva sprožila ustrezen pravni postopek pred slovenskimi sodnimi organi, bo vlada odločitve takšne presoje seveda spoštovala, so poudarili. "Postopek bi bil celo koristen za dokončno odpravo dileme, ali tekoče kadrovanje sodi ali ne sodi med nujne posle vlade brez polnih pooblastil. Seveda pa bo morebitna takšna odločitev potem veljala tudi za ravnanje vseh prihodnjih vlad za obdobje, ko ne bodo imele polnih pooblastil," so še dodali.
Razveljavili sklep o njunem imenovanju
Beneška komisija je vprašanje njunega članstva obravnavala, potem ko jo je nova slovenska vlada Janeza Janše razveljavila sklep o njunem imenovanju, češ da je "pravno neveljavno zaradi nepristojnosti prejšnje vlade v konkretnem primeru". Ribičič je takrat v odzivu dejal, da po pravilih Beneške komisije o razrešitvi njenih članov brez njihovega soglasja odloča komisija, zato bosta počakala na njeno odločitev. Premier Janez Janša mu je odgovoril, da nista bila razrešena. "Vlada je samo ugotovila, da je bil sklep, s katerim je prejšnja vlada, ki ni imela polnih pooblastil, izvedla to imenovanje, pač nelegitimen," je dejal.
Ljudmila Novak: Je bila odločitev Pahorjeve vlade legitimna?
Predsednica NSi Ljudmila Novak je v odzivu na njuno imenovanje zapisala, da v stranki spoštujejo odločitev komisije in "jo sprejemamo na znanje. Ne glede na njeno odločitev pa menimo, da je prejšnja vlada prekoračila svoje pristojnosti in je omenjeno imenovanje močno vprašljivo." Zato se strinjajo z vladnim sklepom, sprejetim konec februarja, s katerim je razveljavila odločitev prejšnje vlade.
"Po našem mnenju namreč vlada v odhodu o tako pomembnem imenovanju ne bi smela odločati. Ob tem se pa vnovič odpira vprašanje, kakšna pooblastila ima vlada v odhodu in ali je Pahorjeva vlada od 22. septembra 2011 do imenovanja nove vlade odločitve o različnih imenovanjih sprejemala na legitimen način," je dodala.
Ribičič in Wedam Lukićeva sodnega postopka ne bosta sprožila
Odzvala pa sta se tudi Ribičič in Wedam Lukićeva, ki sta v odzivu na to stališče dejala, da zagotovo ne bosta sprožila postopka pred sodnimi organi, ampak bi morala biti vlada tista, ki bi morala sprožiti sodni postopek za ugotovitev ničnosti sklepa o njunem imenovanju. "Ne nazadnje midva od vlade tudi nisva dobila nobenega obvestila. V rokah nimava ničesar, kar bi lahko sploh 'tožila'," je dejala Wedam Lukićeva.
"Beneška komisija se seveda ne spušča v notranje postopke, ampak njihovo stališče pa je, da dokler ta sklep ni sodno razveljavljen, za njih velja, ker ga je poslala vlada, ki za njih državo zastopa," je še dejala Wedam Lukićeva. Napovedala je še, da bosta to stališče vlade zdaj posredovala naprej Beneški komisiji "in bomo videli, kaj oni predlagajo v tej situaciji".
Kot je še dodal Ribičič, sta že o sklepu vlade, ki je razveljavil sklep o njunem imenovanju, obvestila Beneško komisijo, "da ne bosta sprožila sodnih postopkov, ker bi v tem primeru, dokler bi postopki trajali, bila Slovenija brez svojih predstavnikov". Glede stališča vlade, da "Slovenija v tem trenutku nima v skladu s svojo nacionalno zakonodajo pravno formalno imenovanih članov v Beneški komisiji niti ni dolžna kriti stroškov njunega delovanja", je Ribičič dejal, da gre pač za stališče vlade, ki je nasprotno stališču Beneške komisije.
"Ne spomnim pa se primera, ko bi neka država rekla, da ne bo spoštovala odločitve Beneške komisije. Spomnim se primera, ko je bilo enkrat ločeno mnenje, ampak ne spomnim se primera, da bi se ena država upirala temu, kar tam rečejo strokovnjaki iz 58 držav. Tega pa ne razumem," je dejal Ribičič.
Beneška komisija je o usodi mandata Ribičiča kot člana in Wedam Lukićeve kot nadomestne članice odločala konec minulega tedna na zasedanju v Benetkah. Odločitev o potrditvi mandatov je bila sprejeta s konsenzom, glasovanja ni bilo. Slovensko vlado so o odločitvi neuradno obvestili že v petek, danes pa tudi uradno, so pojasnili na sekretariatu komisije.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.