Kot je Beovićeva opomnila v uvodnem nagovoru na današnji seji skupščine Zdravniške zbornice Slovenije, so pred nami državnozborske volitve, različne stranke pa ponujajo različne načine, kako reševati zdravstvo. V to se na zbornici po njenih besedah ne želijo neposredno vpletati, se jim pa zdi smiselno javnosti predstavitvi, katera stališča zastopajo in kaj so ukrepi, ki bi pripomogli k izboljšanju zdravstvenega sistema.
Stališče usklajujejo štiri zdravniške organizacije, in sicer zbornica, Slovensko zdravniško društvo, sindikat zdravnikov in zobozdravnikov ter strokovno združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov.
Cilj predlogov je, kot je izpostavila Beovićeva, vzpostavitev sistema, ki bo lahko vsakemu prebivalcu po načelu solidarnosti zagotovil pravočasne, dostopne, varne in kakovostne zdravstvene storitve, ki jih potrebuje.
Odločevalce zato pozivajo, da stalno krepijo javno zdravstvo ter pravilno razumejo in razlagajo definicijo javnega zdravstva. To po njenih besedah pomeni prevladujoče javno financiranje in regulacijo izvajalcev javne zdravstvene službe, tako državnih oz. občinskih kot zasebnih.
Zavzemajo se tudi za pripravo in izvedbo nacionalnega načrta kadrovskih virov v zdravstvu in uvedbo spodbud za delo v območjih, ki so za zaposlitev manj privlačna tako geografsko kot strokovno.
Ponovila je zahtevo zdravnikov, da zaposlene v zdravstvu izločijo iz enotnega plačnega sistema in da se razmerja med posameznimi poklicnimi skupinami uredijo na način, kot ga poznajo razviti in delujoči evropski zdravstveni sistemi. Pomemben del je tudi stimulativno nagrajevanje po rezultatih in količini opravljenega dela. "To je osnova za ohranjanje zaposlenih v zdravstvu znotraj javnega sistema," je poudarila predsednica zbornice.
Menijo tudi, da bi morali vzpostavili sistem, v katerem bi zdravnik lahko izbiral, ali dela kot javni uslužbenec ali kot zasebnik – samostojni zdravnik.
"Vzporedno naj se uravnoteženo razvijajo in medsebojno spoštujejo vse tri ravni zdravstva, ki lahko v skupnem prepletanju nudijo najboljšo storitev, ki je usmerjena na bolnika. Pacient lahko v Sloveniji dobi katero koli storitev, če je ta strokovno indicirana od zdravnika z licenco, ki je bila izdana v Sloveniji, ne glede na to, če je zasebnik ali državni," še menijo zdravniške organizacije.
Nujna se jim zdi prenova informatizacije, ki mora voditi v administrativno razbremenitev in večjo dostopnost.
Zavzemajo se tudi za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki morajo poslovodstvom omogočiti bolj fleksibilno organizacijo delovnih procesov in nagrajevanje zaposlenih, je še naštela Beovićeva.
Predstavila je tudi odziv zbornice na dogajanje v Ukrajini. V sodelovanju s Karitas je na pot v Ukrajino ravno danes krenil že drugi transport medicinske opreme, zbranih je 32.500 evrov prek nevladne organizacije Državljani sveta zobozdravnika Jureta Poglajna, zbirajo tudi ponudbe za nakup dodatnega medicinskega materiala in mleka v prahu.
Za pomoč v državah, ki so sprejele begunce, se je javilo že več kot 100 zdravnikov. Po trenutnih podatkih veleposlanika Poljske pomoči zdravnikov trenutno še ne potrebujejo, kar po besedah Beovićeve pomeni, da imajo še nekaj časa za pripravo napotitev, da bodo usklajene z državnimi organi in bilateralnimi sporazumi.
Na poti v Slovenijo sta dve ukrajinski zdravnici z družinama, ki so jima slovenski kolegi že ponudili nastanitev, zbornica pa jima bo poskušala pomagati pri urejanju dokumentacije za delo v Sloveniji.
Na dnevnem redu je skupščina imela tudi spremembe več pravilnikov, ki so posledica spremembe zakona o zdravniški službi. Ta je določil, da morajo biti spremembe pravilnikov, ki med drugim urejajo slovenski strokovni jezik za zdravnike in t. i. osnovne licence za zdravnike z opravljenim strokovnim izpitom, pripravljene do 6. aprila.
Na zbornici, kjer so v pripravo pravilnikov po besedah generalne sekretarke Tine Šapec vložili veliko truda, so ob tem razočarani nad zapoznelim odzivom Ministrstva za zdravje, ki so ga prosili za sodelovanje. Po oceni ministra Janeza Poklukarja, ki se je udeležil seje skupščine ravno sredi razprave o pravilnikih, je pravilnike sicer mogoče hitro pripraviti.
Skupščina je ob tem potrdila finančno poslovanje Zdravniške zbornice Slovenije v letu 2021, poročilo o skrbstvenem skladu za leto 2021 in finančni načrt za leto 2022.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.