Strokovni nadzor na pediatrični kliniki v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor, ki ga je ministrstvo za zdravje odredilo zaradi nedavne smrti 16-mesečne deklice, je pokazal, da deklice, potem ko je nehala dihati, niso oživljali takoj, je povedal član komisije upravnega nadzora Ciril Kržišnik.
Medicinska sestra je otroka potem, ko je ugotovila, da ne diha, odnesla na intenzivni oddelek, kjer so opravili postopek reanimacije. To naj bi trajalo približno 30 sekund, vendar po besedah Kržišnika ni rečeno, da bi takojšnje oživljanje preprečilo nadaljnjo smrt. Laboratorijske preiskave so namreč pokazale na pozitiven rotavirus v prebavilih, kar je povzročilo encefalopatijo – okvaro možganovine.
Generalni direktor direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Janez Remškar je ob tem dejal, da so principi oživljanja jasni in je treba oživljati takoj. Obenem je poudaril, da ne želi nikogar obremenjevati, posebej zaradi tega, ker je obdukcijski izvid pokazal, da oživljanje ne bi bilo uspešno skoraj v nobenem primeru, tudi če bi ga izvedli na samem mestu.
Ker v poročilu notranjega strokovnega nadzora na pediatrični kliniki dejstvo, da deklice niso oživljali takoj, ni bilo navedeno, bo ministrstvo za zdravje priporočilo ponoven interni nadzor, je napovedal Remškar. To bodo po njegovih besedah storili predvsem iz korektnosti in poštenosti do svojega dela ter da se v drugem podobnem primeru ne bo zgodilo kaj podobnega, "ko pa bi lahko vsaka sekunda predstavljala rešitev oz. ustrezno pomoč".
Sicer je medicinska sestra, ki deklice ni takoj oživljala, opravljala tečaj za oživljanje, vendar je po besedah Remškarja znotraj sistema premalo t. i. "lažnih alarmov", ki bi zagotavljali, da oživljanje postane avtomatizem. Po Kržišnikovih besedah bi morala sestra takrat, ko je ugotovila, da otrok ne diha, poklicati dežurno zdravnico, da pride na oddelek. Vendar je sama presodila, da bo ukrepanje primernejše, če nese otroka na intenzivni oddelek in pri tem pokliče zdravnico.
Na vprašanje, kdo bo za omenjene nepravilnosti oz. odstopanje od predpisane prakse odgovarjal, je Remškar dejal, da je odgovorna Zdravniška zbornice Slovenije, ki mora tudi ukrepati.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.