
Državni zbor se je lotil prve obravnave predloga zakona o državnih subvencijah za nakup okolju prijaznejših osebnih motornih vozil, ki ga je v proceduro vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Luko Jurijem (SD). Vlada dokončnega stališča do predloga še ni oblikovala, mnenja poslanskih skupin pa so deljena.
Predlagatelji želijo z omenjenim zakonom s pomočjo subvencije spodbuditi umik iz prometa najbolj okolju neprijaznih osebnih vozil in njihovo nadomestitev z okolju najbolj prijaznimi. Takšna spodbuda bi imela dvojni učinek: spodbudi lastnika starega vozila, da ga umakne s prometa in uniči, hkrati pa ga usmeri k nakupu okolju najbolj prijazne tehnologije.
"Čas je, da spodbudimo tehnološki preskok, da gremo naprej na nekaj boljšega," je povedal Juri in dodal, da bi ta preskok spodbudili z omenjenimi subvencijami.
Različno visoke subvencije
Pri tem predlagajo različne višine subvencij glede na tipologijo vozila, na katerega se subvencija nanaša. Najvišje subvencije se predvideva pri nakupu vozil brez neposrednih izpustov ogljikovega dioksida.
V primeru, da bi se letno želelo dodeliti 1000 subvencij in da se vse porabi za nakup vozil, ki nimajo neposrednih izpustov ogljikovega dioksida v ozračje, bi bilo potrebno v državnem proračunu tem subvencijam, če bi njihova višina znašala 4500 evrov, letno nameniti 4,5 milijona evrov.
Razhajanja
Poslanec Matevž Frangež je v imenu največje poslanske skupine SD pojasnil, da bodo njihovi poslanci glasovali po svoji vesti. Vlada sicer po njegovih besedah še ni dokončno oblikovala svojega stališča, je pa vladna služba za podnebne spremembe ocenila, da bi bil sprejem takšnega ukrepa znak svetovnim proizvajalcem avtomobilov, da je Slovenija perspektiven trg za uvajanje električnih vozil.
Predlagani zakon po pojasnilih Frangeža, ki je med predlagatelji zakona, predstavlja le enega od medsebojno povezanih ukrepov, usmerjenih v prepotrebno spreminjanje strukture voznega parka v Sloveniji.
Poslanec Rudolf Petan (SDS) je v imenu največje opozicijske poslanske skupine dejal, da predlaganemu zakonu kljub več pomanjkljivostim ne bodo nasprotovali. Moti pa jih med drugim to, da se subvencija dodeli le ob menjavi vozila in ne tudi za nakup prvega vozila. To po Petanovih besedah vzpostavlja neupravičeno neenakopravnost.
V koalicijski poslanski skupini Zares predlaganega zakona ne podpirajo. Kot je pojasnil poslanec Alojzij Potočnik (Zares), gre namreč omenjeni predlog bolj v smeri spodbujanja nakupa in je tako večinoma v interesu proizvajalcev in avtomobilov. V Zaresu pa si medtem prizadevajo okolje postaviti na prvo mesto, zato podpirajo tiste predloge zakonov, ki se usmerjajo v cilje, ki so naravnani v smer trajnostnega razvoja in zaščite okolja.
Zakonu nasprotujejo tudi v SLS. Po besedah poslanca Radovana Žerjava je zakon v sedanjem času, ko se država sooča s posledicami gospodarske krize, povsem neprimeren. Proračunska sredstva bi bilo po njegovem mnenju bolj porabiti za druge, trenutno bolj pomembne naloge, npr. za razvoj gospodarstva.
Zakona prav tako ne bodo podprli v poslanski skupini DeSUS. Njihov poslanec Anton Urh je med številnimi pomanjkljivostmi omenil med drugim to, da predvideva subvencije le za fizične in ne tudi pravne osebe, pa tudi to, da bi bile subvencije v aktualnih kriznih razmerah v praksi dostopne le premožnejšim državljanom.
V poslanski skupini SNS bodo po besedah poslanca Silvena Majheniča podprli. Kot je povedal njegov poslanski kolega Bogdan Barovič, zakon namreč prinaša veliko koristnega.
Poslanska skupina LDS, kot je povedal njen poslanec Borut Sajovic, kljub določenim pozitivnim okoljskim učinkom predlogu ni pretirano naklonjena. Menijo namreč, da gre za parcialen, po obsegu zelo omejen ukrep in da bi bilo bolje ta sredstva bolje nameniti za posodobitev sistema javnega prevoza potnikov. Izpostavil je tudi pomenljivost molka pristojnih ministrstev za promet, za finance in za okolje.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.