Slovenija

Bi morala biti gorska reševanja plačljiva?

Ljubljana, 24. 04. 2025 19.16 | Posodobljeno pred 13 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Mateja Poljšak Čuk
Komentarji
50

V Sloveniji že dopustuje precej tujih turistov, spet pa so nekateri precenili svoje sposobnosti ali pa podcenili razmere. Pretekli konec tedna so imeli kar tri takšne primere v Posočju. V petek se je španski turist odpravil plavat k slapu Kozjak in se podhladil, premraženi so reševalce v nedeljo čakali vietnamski turisti pod zasneženim Krnom, iz reke Koritnice pa so reševali avstrijskega kajakaša. Bi morala biti tovrstna reševanja plačljiva?

Slap Kozjak na Kobariškem je v petek popoldne tako navdušil skupino španskih študentov, da je 22-letnik v kopalkah zaplaval proti slapu. Visok vodostaj in močan tok sta ga začela odnašati proti skalam, zato je moral izplavati na skalno polico, kjer je vedno bolj prezebel čakal na pomoč.  Izidor Koren, vodja intervencije pri PGD Kobarid: "Bil je v skalnati polici in takoj sem videl, da reševanje po skalah ne bo šlo in sem takoj aktiviral še reševalce iz divjih voda." Pri reševanju je poleg gasilcev pomagal domač kajakaš in gorski reševalci iz Tolmina. 

Ti so že v nedeljo znova hiteli na pomoč turistom, tokrat pod Krn, kjer so zgodaj popoldne obtičali štirje vietnamski turisti. Opis poti na spletu kot nezahteven, jih je zavedel, da so se na vrh odpravili kondicijsko nepripravljeni, neprimerno oblečeni in obuti. Miljko Lesjak,  tajnik GRS Tolmin: "Niso pa pričakovali, da bodo v zgornjem delu, ki je bil skrit v oblakih, prišli na sneg." Pri sestopanju so zgrešili pot in zaradi prezeblosti in izčrpanosti na višini 1900 metrov poklicali na pomoč.  Lesjak se spominja: "Ko smo ocenili njihovo stanje, smo ugotovili, da je treba z njimi čim prej v dolino, da ne bo prišlo do še hujše podhladitve. "

Mladi Vietnamci so bili izredno hvaležni za pomoč. Ob takšnih primerih se odpira vprašanje plačljivega reševanja, ki je bilo napovedano lani. Kot so nam pojasnili z uprave za zaščito in reševanje, se še ni uredil del zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami ter zakona o varnosti prostočasnih storitev, ki se bo nanašal na prekrške. Miljko Lesjak, ki že 46 let prostovoljno pomaga kot aktivni gorski reševalec, pa k temu dodaja: "Mi smo tu, da pomagamo, da rešujemo ljudi, ko so v stiski, ne pa zato, da jih obsojamo ali pa pribijemo na sramotilni steber."

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (50)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

slucajni
28. 04. 2025 19.16
+1
Če dans uvedete plačljivost vseh reševanj, smo 20 let za preostalo Evropo. Tako v gorah kot za gasilce.
oježeš
28. 04. 2025 10.17
Spoštujem gorske reševalce in njihovo odločitev, da njihove akcije niso plačljive. Vendar bi bilo treba malomarnim ljudem in tistim, ki izzivajo brez potrebe, zaračunati vsaj gorivo in za obrabljeno opremo, te tako ni nikoli dovolj, vemo pa, da se obrabi tako kot vsak material.
coctacola
25. 04. 2025 15.13
+1
Kavčarji bi računal. OK. Potem pa računajmo za vse nepravilnosti. - akcija prostovoljenih gasilcev se zaračuna, malomarnost, ki je lahko širok pojem - kadilcem zdravstvene usluge zaračunat - predebelim ljudem zdravstvene usluge zaračunat - zavarovanje ne velja v primeru malomarnosti, ki je lahko širok pojem . . .
coctacola
25. 04. 2025 15.01
+2
Dragi veleumni novinarji, zakaj ne postavite vprašanje: Ali moramo ljudi reševati?
ajdanakolesu
25. 04. 2025 11.35
+2
Za vsako naročeno storitev se plača. Izvzeta je naravna nesreča. Če mora imeti voznik na cesti vse urejeno, zakaj bi ne imel v gorah, na morju, na potovanju. Vsak mora sam krit nastale stroške. Zato obstajajo zavarovalnice. Pojdite se pohodnika-gornika v Švici ! Boste dobili lekcijo na položnici za vse življenje. Tudi reševalci bi si zaslužili 2x plačilo za nevarnost.
Smuuki
25. 04. 2025 11.09
+2
Če postanejo gorska reševanja plačljiva nič narobe. Navaditi se bo treba prevzemati odgovornost. To se lahko reši s zavarovanjem ampak? Ko začnemo ukinjati socialo jo bomo povsod. Neprimerljivo več zapravimo pri nvo jih kot pri reševanjih. Neprimerljivo več zapravimo pri transferjih za tujce. Pridejo cele družine so deležni vseh ugodnosti ki jih slovenci niti v sanjah ne dobimo ker imamo imetje. Imetja imajo v izvornih domovinah več kot mi pa se jim tega ne upošteva, ori nas so obravnavani kot najemniki brez premoženja. Ukinimo kriterij premoženja da bomo vsaj primerljivi. Vse do takrat pustimo gorsko reševanje tako kot je. Spet gre prvo slovenstvo na tnalo. Slej ko prej bomo morali znižati social transferje pa ne zaradi trdosrčnosti ampak ker bo vreča slej ko prej prazna. Novih davkov ne bo več kam, komu obesiti. Srečali se bomo z realnostjo.
anonimcek
25. 04. 2025 10.46
+3
Vsako leto pred gorniško sezono mlatenje ene in iste prazne slame! Dejstvo: Reševanje stane! Problem je drugje. Naj se novinarji in bralci vprašajo, zakaj se ne izstavi računa gornikom, ki imajo vzorno urejeno asistenčno zavarovanje.
iskriv
25. 04. 2025 08.33
+2
Vsako reševanje v gorah bi moralo biti plačljivo , po vzoru Švice in Avstrije !
Smuuki
25. 04. 2025 11.14
-1
Ko vzameš vzor v Avstriji in Švici ga moraš vzeti po vseh kriterijih ne selektivno. Najemnine za stanovanja po tržnih cenah, transferji po njihovih kriterijih, plače po njihovih kriterijih, davke po njihovih kriterijih. Sem prvi za da si vzamemo celotno ureditev, celotno zakonodajo po vzoru naštetih držav. Ups. Zdaj pa zmanjka denarja za brezdelne. To vam pa že ne paše in je bolje da ostane po naše a ne? 😀😀😀🙂🙂🙂
Majzelj
25. 04. 2025 08.18
+3
Za neumnosti in izkoriščanje prostovoljstva bi morala biti plačljiva in še kazen za po vrhu.
Anion6anion
24. 04. 2025 21.56
+2
Plačljivo in pika. Naj se zavarujejo tako kot se jaz prek Coris ko grem na potovanje v tujino.
Smuuki
03. 05. 2025 13.16
+1
Kaj pa umetno oploditev samsih žensk? Plačati ali častiti? Osebno mi je bliže plačevati vse ali nič. Najslabše mižno je paket izjem. Vse ali nič
Verus
24. 04. 2025 21.49
+0
Primeri paternalizma v praksi: Prepoved arom v vejpih, ker naj bi bile »preveč privlačne«. Omejitve na sladkor, sol, meso – z regulacijami ali davki. Obvezna uporaba digitalnih sistemov, brez možnosti alternativ. Država omejuje, kako lahko porabiš svoj denar (npr. gotovina, nakupi). Zviševanje kazni ne za varnost, ampak za »prevzgojo«. --- Zakaj je to problematično: Zanika osebno odgovornost. Omogoča zlorabo oblasti – vse se lahko opraviči kot "za tvoje dobro". Dolgotrajno spodkopava svobodo in zaupanje v lastno presojo. Paternalizem je pogosto zavit v retoriko zaščite ("javno zdravje", "varnost", "enakost"), a v ozadju gre za centralizacijo nadzora nad posameznikom.
Verus
24. 04. 2025 21.53
+4
Paternalistično pomeni, da država ali oblast ravna z odraslimi državljani kot da so otroci, ki niso sposobni sami odločati o svojem zdravju, financah, načinu življenja ali vedenju – zato jim vlada določa, prepoveduje ali omejuje, domnevno »za njihovo lastno dobro
bičbožji
24. 04. 2025 21.44
+2
no obstajati bi morala zavarovanja za take primere , pravila kako se v gore hodi , nesreča se pač lahko zgodi, izzivanje nesreče in nespamet pa bi morala postati plačljiva!!
grumf
24. 04. 2025 21.44
+0
Plačljive tudi intervencije v prometnih nesrečah, ko je voznik pod vplivom alkohola ali brez izpita? Plačljive intervencije med poplavami na objektih brez gradbenega dovoljenja? Plačljiva zdravstvena pomoč vsem kadilcem, predebelim, športnim poškodbam, ..... ni konca. Odpiramo pandorino skrinjico.
voja
24. 04. 2025 21.43
+3
Vse kakor.. Za tiste, ki gredo z neustrezno opremo!
Slavic
24. 04. 2025 21.43
+0
Bi morala biti gorska reševanja plačljiva? DA!
Smuuki
25. 04. 2025 11.21
+2
Bi morala biti reševanja iz nesreč plačljiva? Da. Bi morala biti reševanja iz pretepov plačljiva? Da. Bi morala biti reševanja iz prekomernega uživanja drog, alkohola plačljiva? Da. Bi morala biti zdravljenja spolno prenosljivih bolezni plačljiva? Da. Kaj pa zdaj? Nisi več tako navdušen nad svojim stavkom? 😀😀😀😀😀. Ja naj bo vse plačljivo sem prvi za. Kdor živi rizično naj se sam zavaruje. Kdor ima polico bo reševan kdor je nima bo vračal dolgove zavarovalnici. Podpišem takoj. Samo to nas povrne v odgovorno ravnanje. Mi smo pojem prevzemanje odgovornosti popolnoma izmaličili. Pri nas to vsak po svoje razume in to je kakor mu paše. Ne. Odgovornost se mora prevzeti za vse
Samo-ne-rdeci
24. 04. 2025 21.41
+0
srecnii
24. 04. 2025 21.38
+2
Planinci so člani PZS in so tud zavarovani, kam gre zavarovanje iz strani PZS kot tja kjer si PZS izplačuje nagrade....država pa mora reševanje plačevat. Ne vem kaj so planinci sedaj krivi, to je problem države, PZS in ostalih. Torej novinarji kar tja s takimi vprašanji ne pa tu
MasteRbee
24. 04. 2025 21.36
+0
Tudi če Golob pade v prazen bazen pri Subotiču.
Betuul
24. 04. 2025 21.44
+0
Pa da ga ven szi dronom potegnejo🤣😹😁
ajdanakolesu
25. 04. 2025 11.42
jah nima vsak prijateljev z jahto na Mauricijusu, ki sklepajo posle osebno brez prisluhov...tam daleč in se slikajo da se norčujejo iz volilcev...
Jon Bacek
24. 04. 2025 21.32
+2
Plačljive bi morali biti tudi operacije spola transev.
Betuul
24. 04. 2025 21.24
+5
Plačljiva; in oglobljena! Pa tudi če ven potegnejo truplo! Kajti ne moreš kar tako na riziko se iti alpinista, planinca , ali v opankah sprehajalca! Gore imajo čez alpinistične skupine ki so strokovne , in plačljive! Nenazadnje tudi po cestah ne moreš kar tako švedrat