Poroka je poseben dan v življenju in ker se trendi spreminjajo, želje zaljubljencev pa so različne, se veliko parov odloči, da bo to storilo v tujini.
"Vse, kar sva doživela, je bila ena sama pravljica. Od ljudi, katerim se na obrazih vsak dan vijejo iskreni in iskrivi nasmehi, do prekrasnih naravnih lepot, ki so nama vzele dih, do rajskih plaž, v katere sva se zaljubila v hipu, ko sva jih zagledala, do hotela, ki je bil od trenutka, ko sva prestopila njegov prag, najin dom, v katerem sva se počutila kot doma. In še in še bi lahko naštevala. Ljudje tam, tako domačini, kot tudi tisti, ki sva jih spoznala tam, so nama pričarali nepozabno poroko, ki je bila eno samo veliko veselje, sprostitev, raj, pravljica ..." sta opisala Jaša in Darja, ki sta se poročila na Mauritiusu.
Prav Mauritius je, skupaj s Sejšeli, med Slovenci najbolj priljubljena destinacija za poroko v tujini, ker sta prijetni lokaciji skozi celo leto, pa tudi dokumentacijo je lahko urediti, pojasnjuje Sonja Tekavec iz agencije Exotic Tours.
Prvo poroko v tujini so organizirali že leta 1997. Vse skupaj so začeli zaradi vse večjega povpraševanja, napredovali so počasi in z velikim nezaupanjem, zdaj pa za slovenske pare v tujini letno organizirajo med 60 in 90 porok. "Med njimi so pari, ki imajo na primer ločene ali skregane starše, pa se nočejo ukvarjati s tem, koga bodo povabili na poroko, zato enostavno raje pobegnejo nekam in imajo tako potovanje brez skrbi ter nepozabno poroko," še pravi Tekavčeva.
Civilna, cerkvena ali simbolična poroka
Med Slovenci priljubljene lokacije so tudi Karibi, Fidži, Tajska, Jamajka, Havaji, Šrilanka in ZDA, od bližjih krajev pa Grčija in Italija. Pari lahko izbirajo med civilno, cerkveno ali simbolično poroko, večina se jih odloči za civilno. Gre za zakonsko priznani poročni obred, ki ga izvaja matičar ali druga pooblaščena oseba. Poteka po pravilih in predpisih, ki veljajo v državi, kjer se par poroča.
Mnoge države dovoljujejo poroko tudi zunaj matičnih uradov, zato lahko izbirajo med zanimivimi lokacijami, kot so poroka na gradu, na plaži, v tropskem vrtu, v džungli, v ledeni dvorani … Obredi običajno potekajo v angleščini, včasih pa tudi v lokalnem jeziku. V tem primeru je pri obredu prisoten tudi prevajalec.
Organizacija naj se začne nekaj mesecev vnaprej
Najbolj optimalno je, da se z organizacijo prične par mesecev vnaprej, minimalno pa vsaj en mesec prej, da lahko v agenciji uredijo vse potrebne dokumente, svetuje Tekavčeva. "Stranke, ki se želijo poročiti v tujini, se za poroko običajno začnejo zanimati že kakšno leto prej. Datum poroke je odvisen od destinacije. Tropi poleti niso tako privlačni, ker je tudi pri nas toplo, sicer pa imamo poroke kar razpotegnjene preko celega leta. Nekateri imajo točno določen datum, na katerega se želijo poročiti, drugi so bolj prilagodljivi, zgodbe so različne," dodaja.
Koliko ljudi gre kot spremstvo na poroko v tujino, je odvisno od destinacije, pravi. "V Grčijo, na primer, ki je blizu, jih gre običajno več – vsaj priče, imeli pa smo tudi že primere, ko so tja odpotovale velike družbe. Na daljše destinacije pa pari večinoma potujejo kar sami, nekaj pa je tudi primerov, ko sta se dva para poročila in so bili potem drug drugemu priče," še pravi Tekavčeva.
Kateri dokumenti so potrebni?
Za poroko v tujini veljajo zakonski predpisi države, kjer poroka poteka. Prvi pogoj je, da dežela sploh dovoljuje poroko tujcem. Nekatere države, na primer Maldivi, poroke tujcem ne omogočajo, zato je tu možna samo simbolična poroka.
Države za civilno poroko lahko zahtevajo različne dokumente, načeloma pa pari potrebujejo rojstni list, izjavo, da se želijo poročiti, dokument, ki dokazuje, da niso poročeni in kopijo potnega lista. Običajno morajo biti dokumenti uradno prevedeni v angleški ali lokalni jezik.
Je taka poroka veljavna tudi pri nas?
Da bi bila poroka veljavna tudi v Sloveniji, mora biti overjena na matičnem uradu. Najlažje je overiti poroko, ki je potekala v državi, ki je podpisnica Haaške konvencije (med drugim Grčija, Mauritius, Fiji, Barbados, Grenada, St. Lucia, Sejšeli, Trinidad in Tobago). V tem primeru se je treba le zglasiti na matičnem uradu in poroko overiti brez stroškov.
Če država, kjer je potekala poroka, ni podpisnica Haaške konvencije, pa je potrebnega nekaj več dela, vendar je poroka vseeno lahko veljavna tudi pri nas. Običajno je potreben obisk najbližje ambasade, kjer certifikat overijo, potem pa ga nadoverijo še na Ministrstvu za zunanje zadeve Republike Slovenije. Dokument tako postane uporaben tudi v Sloveniji.
Cene se gibljejo od minimalno 1500 evrov po osebi, pa do koder sežejo želje
Cene porok v tujini so različne in odvisne od destinacije, skromnosti obreda, dolžine potovanja itd. Tekavčeva pravi, da je minimalna cena za osnovno poroko na Mauritiusu okoli 1500 evrov na osebo, torej 3000 evrov za par. Cena vključuje letalsko vozovnico, 7x nočitev s polpenzionom in osnovno poroko.
Cena za Sejšele se giblje okoli 1900 evrov na osebo, medtem ko je za majhen zelen karibski otoček St. Lucia treba odšteti 1750 evrov na osebo. Med dražjimi destinacijami je Francoska Polinezija, ki vas bo stala okoli 4.000 evrov po osebi, Cookovi otoki s 3000 evri po osebi, okoli 2000 evrov po osebi pa se gibljejo cene za Havaje, Jamajko in Maldive.
Kaj pa ločitev?
Ločitev sicer ni stvar, na katero bi morali pari misliti v času načrtovanja poroke, je pa vseeno treba omeniti, da ta seveda ne more potekati nikjer drugje kot v Slovenji.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.