"Zgolj tisti izpit, ki ga morajo opraviti kandidati ob opravljanju vozniškega izpita, je premalo. Ko voznik opravi ta tečaj prve pomoči, mu nikoli več ni treba narediti ničesar v zvezi s svojim znanjem," nam je ob obisku Reševalne postaje UKC Ljubljana dejal Anton Posavec, vodja Izobraževalnega centra UKC Ljubljana. Kot pravi, le malo ljudi pomaga v primeru nesreč na cestah, bodisi zato ker si ne upajo bodisi so pozabili, kako je treba ravnati. To zaskrbljeni reševalci opažajo ob vsakodnevnem delu. Njihova opažanja so potrdile tudi številne raziskave, zadnjo pa so prav danes predstavili predstavniki Avto-moto zveze Slovenije in Rdeči križ Slovenije.
Raziskava, v kateri je sodelovalo 2800 voznikov vseh starosti iz 14 evropskih držav, je pokazala, da so slovenski vozniki pri nudenju prve pomoči zelo zadržani, bistveno bolj kot evropski vozniki, je na novinarski konferenci poudaril France Kmetič iz AMZS. Po njegovih besedah je med našimi vozniki le 47 odstotkov odgovorilo, da si upajo nuditi prvo pomoč, kar je najmanj med vsemi anketiranimi državami.
A če so slovenski vozniki zadržani pri ocenjevanju svoje sposobnosti za nudenje prve pomoči, je njihovo znanje po Kmetičevih besedah povsem na evropski ravni, kar 17 odstotkov jih je natančno vedelo, kaj morajo storiti in so to tudi dokazali na praktičnem preverjanju. Še boljši so bili naši vozniki pri postopkih oživljanja nezavestnega poškodovanca, saj so se izkazali bolje od evropskega povprečja tako pri teoretičnem kot praktičnem znanju in zasedli peto mesto. Boljši od evropskih kolegov so tudi pri znanju nudenja prve pomoči ob močnih krvavitvah.
Predsednik AMZS in generalni sekretar Rdečega križa Slovenije (RKS) Danijel Starman je opozoril, da se vsako leto v prometnih nesrečah na svetu poškoduje 50 milijonov ljudi, v Sloveniji se ta številka giblje okrog tisoč. Zato so nacionalne organizacije na čelu z Združenimi narodi leta 2009 sprejele resolucijo desetletja za prometno varnost. Od maja 2011 je tudi Slovenija ena tistih dežel, ki aktivno zasleduje cilj, da do leta 2020 prepolovi število mrtvih in ranjenih v prometu.
"Če bomo iz te raziskave znali potegniti prave zaključke, imamo do leta 2020 možnost rešiti veliko življenj, če znamo pravilno oživljati in zmanjšati težke poškodbe, kajti pravilna oskrba bistveno zmanjša posledice prometnih nesreč," je poudaril Starman in se med drugim zavzel za obnovitvene tečaje prve pomoči za starejše voznike.
Ugotovitve raziskave po Starmanovih besedah namreč kažejo, da tretjina vprašanih ni nikoli obiskovala tečaja prve pomoči, 22 odstotkov pa je nazadnje obiskovalo tečaj prve pomoči pred več kot desetimi leti. Na Portugalskem, v Italiji, Španiji in Belgiji obiskovanje tečaja prve pomoči namreč ni obvezno pri opravljanju vozniškega izpita.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.