
V Sloveniji danes praznujemo materinski dan, ob katerem je v ospredju izkazovanje pozornosti in hvaležnosti materam za njihovo poslanstvo.
Materinski dan, ki ga imamo na današnji dan samo v Sloveniji, izhaja iz krščanskega praznika Gospodovega oznanjenja. Gre za Marijin praznik, natanko devet mesecev pred božičem. Korenine praznika pa segajo v ameriško žensko socialno gibanje v 19. stoletju. Iz ZDA pa se je razširil v Evropo po 1. svetovni vojni.
V Sloveniji se po drugi svetovni vojni materinski dan zaradi praznovanja dneva žena, 8. marca, v javnosti ni praznoval, v 90. letih prejšnjega stoletja je nato znova začel dobivati prostor tudi v javnem življenju.
Težka naloga
Biti mama v današnjih časih je zahtevna naloga, saj se matere osredotočijo predvsem na svoje otroke in velikokrat pozabijo poskrbeti zase, strokovnjakinja za partnerske odnose Melita Kuhar Pucko. Mame pa morajo po njenem mnenju ostajati ženske, partnerice, prijateljice in tudi hčerke svojim staršem. Prav sožitje vseh teh vlog jim omogoča umirjenost in občutek kompetentnosti. Le tako lahko dobro vzgajajo svoje otroke in jim predajajo vse kar znajo in zmorejo, je prepričana.
Kuhar Puckova, ki je tudi vodja projekta Svetovalnica, je izpostavila, da so največje vrline dobrih mater postavljanje mej otrokom ob brezpogojni ljubezni ter dajanje otroku občutek varnosti in sprejetosti. Mama je najpomembnejša še posebej v prvih letih otrokovega življenja, saj se takrat z otrokom povežeta v zdravo simbiozo, znotraj katere so otroku zadovoljene njegove potrebe. Tako se otroku po njenih besedah da odlična popotnica, da postane čustveno zdrava oseba, ki zaupa ljudem in okolici, kar ima za posledico tudi boljšo družbo. Zato je vloga mater tako pomembna.
O materinskem dnevu je Kuhar Puckova poudarila, da je lepo se mater spomniti tudi na ta dan, vendar je naklonjenost do njih treba negovati in jim jo izkazovati vse dni v letu.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.